CHP liderinden "askere MİT düzenlemesi" yorumu

CHP liderinden "askere MİT düzenlemesi" yorumu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘MİT mensuplarının soruşturulmasını Başbakan'ın iznine bağlayan benzer düzenlemenin asker için de uygulanması talebi’ iddialarını değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan’a verilen yetkilerin doğru olmadığını ifade etmiştik. Bu yetkilerin yaygınlaştırılması zaten işi tümüyle sulandırmak anlamına gelir, doğru değildir” dedi.

Kılıçdaroğlu, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik iddialarına ilişkin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Kayseri halkına bir özür borcu var” sözlerine ise, “Sayın Bekir Bozdağ benim muhatabım değil” yanıtını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘MİT mensuplarının soruşturulmasını Başbakan'ın iznine bağlayan benzer düzenlemenin asker için de uygulanması talebi’ iddialarını değerlendirirken, “Sayın Başbakan’a verilen yetkilerin doğru olmadığını ifade etmiştik. Bu yetkilerin yaygınlaştırılması zaten işi tümüyle sulandırmak anlamına gelir, doğru değildir” dedi.

Kılıçdaroğlu, Oda TV davasında tahliyesine karar verilen gazeteci Doğan Yurdakul’a anjiyo olduğu TOBB ETÜ Hastanesi’nde geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Kılıçdaroğlu’na ziyareti sırasından CHP PM Üyesi Veli Özdemir de eşlik etti.

Yaklaşık 45 dakika süren ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Yurdakul’un oldukça neşeli ve moralinin yerinde olduğunu ifade etti. Yurdakul’un Salı günü de by-pass ameliyatı olacağı bilgisini veren Kılıçdaroğlu, ziyareti sırasında Yurdakul’dan “Silivri toplama kampı”ndaki anılarını dinlediğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Biraz mizah, biraz hüzün dolu anılar.. Avukatı vardı yanında, üretilmiş belgelerin nasıl yargıda kullanıldığını o da kısaca ifade etti. Kendisinin moralinin iyi olması beni mutlu ediyor. Umarım by-pass ameliyatı da başarılı geçer ve tekrar normal yaşamına dönmüş olur” dedi.

ASKERE MİT DÜZENLEMESİ: “İŞİ TAMAMEN SULANDIRMAK”

Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının sorusu üzerine, ‘MİT mensuplarının soruşturulmasını Başbakan’ın iznine bağlayan benzer düzenlemenin asker için de uygulanması talebi’ni değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Biz yapılan düzenlemeyi doğru bulmadığımızı daha önce de ifade etmiştik. Sayın Başbakan’a verilen yetkilerin doğru olmadığını ifade etmiştik. Bu yetkilerin yaygınlaştırılması zaten işi tümüyle sulandırmak anlamına gelir, doğru değildir” diye konuştu.

“AKP BENZERİ PARTİLER, CHP’NİN DİNE KARŞI OLDUĞU ALGISINI YAYGINLAŞTIRMAK İSTEDİLER”

Kılıçdaroğlu, bir gazeteye verdiği demeçte “’CHP dine karşı’ algısı değişecek” yönündeki sözlerinin ne anlama geldiğinin sorulması üzerine ise, “Uzun yıllar AKP benzeri partiler, CHP’nin dine karşı bir parti olduğu algısını yaygınlaştırmak istediler ve bu konuda özellikle Anadolu’da yaygın bir propaganda yaptılar. Oysa hiçbir siyasal partinin, aklı başında olan hiç kimsenin dine karşı olmadığını hepimizin bilmesi lazım” dedi.

Dinin farklı bir şey olduğunu, insanların manevi dünyasına siyasetçinin girmeye hakkı ve yetkisi olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Biz herkesin inancına saygı gösteren bir anlayışa sahibiz ama bunu siyasette malzeme olarak kullanmanın doğru olmadığını hatta dinen günah olduğunu bilen bir anlayışa sahibiz. Bunu ifade etmek istedim. Bu algıyı maalesef AKP ve onun genel başkanı zaman zaman dillendiriyor, bu da bizi üzüyor. Türk siyaseti açısından da, demokrasinin derinleşmesi açısından da bu tür uygulamalar, doğru değil. Biz artık 21. yüzyılda herkesin inancına, kimliğine saygı göstererek, onu insan olduğunu, onun sorunlarını çözmeye hazır bir siyasal anlayışla yola çıkmak durumundayız. Düşüncemiz bu, bunu ifade ettim” diye konuştu.

“BOZDAĞ BENİM MUHATABIM DEĞİL”

CHP Lideri, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik iddialarına ilişkin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Kayseri halkına bir özür borcu var” sözlerinin hatırlatılması üzerine de, “Sayın Bekir Bozdağ benim muhatabım değil” dedi. Bozdağ’a bir öneride bulunmak istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Acaba, bir belediye çalışanının tuttuğu rüşvet defterinin ne anlama geldiğini, kendisi biliyor. Kendisinin ahlakı böyle bir defteri görmemezlikten geliyor mu? Bir insanın ahlaklı olması her şeyden önce rüşvet denen bir olaya gözlerini kapatmaması anlamına gelir. Hem buna gözlerinizi kapatacaksınız, görmeyeceksiniz sonra kalkacaksınız, bunu ortaya çıkardık diye bizi suçlayacaksınız. Doğru değil” diye konuştu.

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun, TOBB ETÜ Hastanesi’nde Yurdakul’un yanı sıra yeni doğum yapmış bir hastayı da ziyaret ederek, ikiz bebeklerine birer küçük altın taktığı öğrenildi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com