CHP Liderinden Başbakan'a 'Adam Ol'!

CHP Liderinden Başbakan'a 'Adam Ol'!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi

Geçtiğimiz hafta, yürüyen merdivene ters binerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın diline dolanan CHP Lideri'nden yanıt bu hafta geldi. Kılıçdaroğlu, geçmişe dönerek Erdoğan'ın arıza bilançosunu çıkardı ve başına gelen bütün aksilikleri sıraladı.

Başbakan'a attan düştüğü ve makam aracında kilitli kaldığı günleri hatırlatarak merdivenin rövanşını alan CHP Lideri, Erdoğan'a 'Ufak şeylere takılma, adam ol adam' diye seslendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında 'aile sigortasına' da değindi. Başbakan Erdoğan'ı hesap bilmemezlikle itham eden CHP Lideri, 'sadece ailelere 600 TL vermeyeceğiz Başbakan'ın yüreği yine hoplayacak ama doğalgazın bir kısmını bedava vereceğiz' dedi.

Türkiye ekonomisinin AK Parti iktidarı döneminde dip yaptığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, ekonominin 10 yılda nereden nereye geldiğini ortaya çıkartan bir liste okudu. Ortaya çıkardığı bu rakamlara çok güvendiğini ifade eden CHP Genel Başkanı, 'Başbakan çıkıp bu listeyi yalanlarsa, dosyayı boynuna asarım' diyerek sert çıktı.

Van'a yaptığı ziyaret sırasında 'Van Denizi' sözleri de Başbakan Erdoğan tarafından ti'ye alınan Kılıçdaroğlu, grup toplantısında da üstüne basa basa 'Van Denizi' dedi ve 'Başbakan heralde bilmiyor. Yöre halkı Van Denizi diyor. Benim klavuzum Van halkı, peki ya senin?' diye sordu. İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından satırbaşları;

BU 40 YILLIK HAYALDİR

Bu 40 yıllık hayaldir. 1971 yılında Türkiye Aile Sigortası'nı getirmeyi taahhüt etmişti o hayali gerçekleştirmeyi biz üstlendik.

Ne demiştik, ailede kadının hesabına 600 TL yatırılacak. Başbakan yemedi içmedi gittiği her yerde buna laf yetiştirmeye başladı. "bunlar hesap kitap bilmiyor" demeye başladı. Onlar sosyal devleti bilmezler. Onlar devleti vatandaşa baskı aracı olarak görürüler. Biz devleti hizmet aracı olarak görürüz.

Muhalefet etmeyeceksin. Recep Bey ne derse "Tamam efendim" diyeceksin. Onların anlayışı bu. Onun için toplum nefes alamıyor. Toplumun nefes borularını aşacak olan CHP'dir.

BIRAKIN 3 AYI 8 YILDIR ÇIKMADI

AKP programında "3 ay içinde yoksulluk envanteri çıkacak" diyordu. Bırakın 3 ayı 8 yıldır çıkmadı. Halka doğruları söylemiyorlar. Biz yoksulluk envanterini çıkaracağız ve yoksulların sosyal devletin korumasında olduğunu göstereceğiz. AKP ile CHP arasında siyahla beyaz kadar fark vardır. Biz yoksulluğu bitiren proje üretiyoruz. Bunlar yoksulluğu arttırmaya çalışıyorlar. "Yoksul sayısı artsın bana muhtaç haline gelsinler" diyorlar.

818 BİN KİŞİ ARTTI

Bunun en tipik göstergesi AKP'nin yürüttüğü ekonomi politikaları. Bu politikaları yoksulluğu yok etmek için kurgulasalardı 818 bin kişi artar mıydı yoksul sayısı. Biz ülkeyi düşünürüz onlar kendilerini düşünür, halkı düşünmezler. Şimdi AKP genel başkanına soralım: Hangi sağlıklı ülkede yoksul sayısı 818 bin kişi artar. Siz buna iyi yönetim diyeceksiniz.

Beceriksiz, bereketsiz yönetimdir bu. Biz bunu açıkladın koro halinde başladılar: Siz hesap bilmiyorsunuz. Hesabını yaptım diyor Başbakan "Yıllık tutar 24 milyar dolar tutar" diyor. Ben de hesabı yaptım. Hesap makinesi kullanan ilkokul öğrencisi bile bu basit hesabı yapar. Hesap bilmiyor. Önce hesabı bil dört işlemi bil. Kerrat cetvelini de öğrenememiş. Öyle anlaşılıyor.

Matematik hayatın kendisidir. Matematiği bilmeyen bir insan ülkeyi yönetemez. Bunu yapamayan bir insan ülkeyi yönetemez. Köşe yazarlarına sesleniyorum. Başbakanın nasıl yanlış hesap yaptığını okuyucularınıza anlatır mısınız. Anlatırsanız sizi alkışlarım. Anlatmazsanız kusura bakmayın size yandaş yazar diyeceğiz.

Başbakan aile ile kişiyi de karıştırıyor. Biz aileyi hesap ediyoruz o bütün kişileri sayıyor. Ama kendisine sesleniyorum CHP Genel Merkezi'ne gelirse kendisine projemizi anlatırım.

BİR DE İTİRAF YAPIYOR

Başbakan bir de itiraf yapıyor. Hiç beklemezdim. Diyor ki "siz 12 milyon yoksulu hesaplamışsınız ama bir de kayıt dışı yoksullar var." Ülkenin başbakanının itirafını görüyor musunuz.

Biz o kayıt dışı yoksulları da hesapladık ama onun haberi yok. 13,5 milyon yoksulu dikkate aldık ve hesabımızı öyle yaptık. Biz yoksulun derdini kendi derdimiz olarak kabul ediyoruz.

Biz hesabımızı kayıt dışı yoksulları da hesaba katarak 15 milyon 645 bin kişi üzerinden yaptık. Ben binlerce kişinin girdiği sınavda 3. olarak hesap uzmanı oldum. Benim mesleğim hesap uzmanlığıdır. Başbakan çıksın kendi mesleğini söylesin bakalım.

KÖŞE NASIL DÖNÜLÜR ONU BİLİRLER

Biz hesabı yaparken üniversitelerle de görüştük. Bizim ağzımızdan çıkan rakamlar 7-8 kez hesap edilmiş rakamlardır. Onlar gibi kürsüde yapılan hesaplar değildir. Onlar neyi bilirler. Onlar köşe nasıl dönülür onu bilirler. Hayali ihracattan raporu olanı meclise getirmesini bilirler.

Vatandaşlarımdan özellikle istirham ediyorum bize güvenini. Biz ne söylediğimizi biliyoruz. Yeter ki bu ülke namuslu yönetilsin, düzgün yönetilsin. Bunların bir mahareti var. Bunlar milletin gözünü boyama konusunda. Kendi TV'leri gazeteleri var. Buralara çıkanların bazılarına da Profesör diyorlar.

HALKI KANDIRMASINLAR

Bakın biz söylemesek Başbakan kayıt dışı yoksulluğu itiraf etmeyecekti. Halkın kandırmasınlar. Halk günlük yaşamına baksın. Memnunsa gitsin AKP'ye oy versin.

Ama günlük hayatından memnun değilse şapkayı önüne alıp biraz düşünsün. Devletin borsu 148 milyar dolarda 306 milyar dolara çıkmış. Kişi başına kamu borcu, devlet borcu, 2249 dolarda 4 bin dolara çıkmış.

VATANDAŞI HORTUMLAYAN PARA

İç borç stoku 149 milyar liradan 352 milyar liraya çıkmış. 80 yılda ödenen faiz 135 milyar lira, 8 yılda ödenen faiz 408 milyar liraya çıkmış. Bu faizi milletini fakir fukarası ödedi.

Şirketlerin kredi borcu 56 milyar liradan 377 milyar liraya çıkmış. İşsizlik oranın söylemiyorum zaten. 80 yılda verilen cari açık 57 milyar dolar, 8 yılda verilen cari açık 210 milyar dolar. Sıcak para, yani kumar oynanan, vatandaşı hortumlayan para 6 milyar dolar. Şimdi 113 milyar dolar.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com