CHP Liderinden Türkiye'ye 41 Söz!

CHP Liderinden Türkiye'ye 41 Söz!
CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin manifestosunu açıkladı...


CHP Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin manifestosunu açıkladı. Partililere "Yoldaşlarım, yol arkadaşlarım" diye seslenen Kılıçdaroğlu genel başkan olarak Türkiye'ye tam 41 söz verdi.

Askeri Yüksek İdare Mahkemelerinden harçların kaldırılmasına, toprak reformundan kamuda 4 B-C uygulamalarına son verilmesine kadar çok sayıda söz veren Kılıçdaroğlu kendisini "Parayı nereden bulacaksın" diye eleştiren Başbakan Erdoğan'a "Benim adım Recep Tayip Erdoğan değil Kemal Kılıçdaroğlu. Parayı bulacağım dersem ben o parayı bulurum" diye karşılık verdi.

İlk kongrenin aksine Recep Bey sözünü hiç kullanmayan Kılıçdaroğlu, "Ak Parti'yi Aldatanlar ve Kandıranlar Partisi" olarak nitelendirdi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında salonu ayağa kaldıran sözler ise 12 Eylül'le ilgili konuşması oldu. Başbakan Erdoğan'ın 12 Eylül'ün acılarını sömürdüğünü ileri süren Kılıçdaroğlu, "Birileri gitti postal yaladı. Gencecik bedenler idam edilirken. Metris Diyarbakır'da işkenceler yapılırken sen yeşil kuşak projesini nasıl hayata geçiririm diye uğraşmıyor muydun?" diye sordu.

ROJİN DE BİZİM AGOP DA BİZİM
Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorununun çözümüyle ilgili de önerileri oldu. Sorunun toplumsal uzlaşmayla çözüleceğini açıklayan Kılıçdaroğlu "Çözümün başında Lozan var. Lozan bizim tapu senedimiz" dedi. Sorunu demokrasi içinde ne etnik köken ne inanç temelli üçüncü yolla çözeceklerini açıklayan Kılıçdaroğlu birlik beraberlik mesajını ise şu sözlerle verdi:
"Fırat'ın doğusu da bizim batısı da bizim, Rojin de bizim Agop da bizim, Ferhat ile Şirin de bizim Mem-u Zin de bizim. Bizi kimse ayıramaz. Kimlik temelinde siyaset yapmayacağız. İnsan temelinde siyaset yapacağız".

Ayrı ayrı üniversitelere, öğrencilere, hocalara, kadınlara, emeklileri ayaklanmaya çağıran Kılıçdaroğlu'nun 1.5 saat süren konuşmasından satır başları şöyle:

ÇETELERLE MÜCADELE DEDİLER KENDİ ÇETELERİNİ KURDULAR: Bir iktidar var. Söylem ve eylemleri birbirine zıt. Demokrasi dediler askıya aldılar. Kendi mahkemelerini kurup kendi yargıçlarını atıyorlar. Tutukluluğu infaza çevirdiler. Çetelerle mücadele ediyoruz diyorlar. Kendi çetelerini kurdular. Kendi çeteleri ile yola çıkıyorlar.

KEMAL TÜRKLER'İN KANI YERDE KALDI: 12 Eylül'le hesaplaşıyoruz diyorlar. Kemal Türklerin kanı yerde kalmadı mı? Bir devrimciyi sokağın ortasında vuranlar ellerini kollarını sallayarak geziyor. Demokrasi insan haklarına yakışmaz dedik faili meçhullerle ilgili önergeleri kabul etmediler. Yasakları kaldırıp özgürlük getireceğiz deyip gençlere biber gazı sıktılar. Düşünceye pranga vurdular. Yurttaşlar telefonla konuşamıyor.

CHP GENLERİ İLE OYNANMAMIŞ BİR PARTİDİR: Türkiye'nin binlerce sorunu var. Ama bizim de CHP'nin de binlerce çözümü vardır. CHP köklü partidir. CHP yerli partidir. CHP genleri ile oynanmamış partidir.

KADINLARDAN DESTEK ÇAĞRISI: Siyasette kadın genç oranı çok az. Yeni CHP ile yola çıkıyoruz. Kadın ve gençler siyasette daha çok yer alacak. Kadınlara seçme seçilme hakkını CHP vermiştir. Kadınlar sizin ocağınız CHP'dir. Seçme seçilme hakkını verdik şimdi siyasette size daha çok yer vereceğiz. Galin sizin mübarek ellerinizle iktidara taşıyalım.

KUL HAKKI YEMEYENLER İÇİN PARA HEP VARDIR: Yoksulluğu yeneceğiz tarihe gömeceğiz. Sosyal devleti kurmak CHP'nin boynunu borcudur. Sosyal devleti kurup etkin hale getireceğiz. Sosyal devlet kimsenin ötekileştirilmediği bir devlettir. Yoksulluğun tarihe gömüldüğü devlettir. Sadaka dağıtmak değildir. Bütün bireylerin onurlu yaşamasının anahtarı demektir. Aile sigortasını getireceğiz. Yolsuzluğa para buluyorsun. Yandaşlarına para buluyorsun. Sıra fakir fukaraya gelince nereden bulacaksınız... Biz o parayı buluruz ve yoksulun hakkını koruruz. Kul hakkı yemeyenler için her zaman para vardır. Biz aile sigortasını getireceğiz diyorlar. Yeşil kartları kaldıracak diyorlar. Yalan. Kimse endişe duymasın.

ÇİFTÇİ VE EMEKLİLERE ÇAĞRI: İstihdam yaratmayan büyüme sağlıklı değil. Çalışanı cezalandırdılar. Bu tabloyu ters yüz etmek her CHP'linin görevidir. Aylığınızdan kesilen Sosyal güvenlik primi kesintisini kaldıracağız. İntibak yasasını biz çıkaracağız. 9 milyon emekli ver. İsterseniz bir partiyi tek başına iktidar yapabilirsiniz. Çiftçi milletin efendisidir der Atatürk. Yabancı bankaların tefecilerin kölesi haline geldi çiftçimiz. Sizi yabancı bankaların tefecilerin kölesi haline getiren iktidarı reddedin. Bizimle gelin.

BENİM ADIM RECEP DEĞİL KEMAL: Ben söz veriyorum Benim sözüm işçi Kemal'in Yurtsever Kemal'in sözüdür. Halkını seven Kemal'in sözüdür. Benim adım Recep Tayip Erdoğan değil Kemal Kılıçdaroğlu. Parayı bulacağım dersem ben o parayı bulurum. AKP, halkı aldatanlar kandıranlar partisidir. Yandaş sendikacılara sesleniyorum. İşçileri satılıyorsunuz. Haklarını korumuyor örgütlenme özgürlüklerini korumuyorlar. 4 B ve 4 C'yi kaldıracağız.

TESPİH GİBİ DİZİLMİŞ REKTÖR OLUR MU?: Bakan değişiyor eğitim sistemi değişiyor. Sınav maratonu olmayacak. Çocuk çocukluğunu yaşacak. Dershanelere mecbur kalmayacak çocuklar. Referandum yapıldı üniversiteler konuşmadı. Yabancı dostlarımız var aramızda. Üniversitelerin suskun olduğu bir ülkeyi çağdaş bir ülke olarak görüyorlar mı?.. Tespih gibi dizilmiş üniversite rektörleri olur mu?

YÖK UCUBESİ KALKACAK: YÖK denen ucubeyi kaldıracağız. 1402'likleri unutmadık. Sözde 12 Eylül'le hesaplaşıyor. YÖK'ü kaldırsana. Ama yapmaz. Daha oraları köleleştirecekler. Halkın iktidarında üniversitelere idari, bilimsel mali özerklik gelecek. Harçları da kaldıracağız. Arkadaşlarımız çalıştı. Halkın iktidarında bu kaldırılacak.

CHP TÜRKİYE'NİN TEMANİTADIR ÇÖZEMEZSİN: (Faşizme karşı omuz omuza sloganı üzerine) Türkiye ağır ağır faşizme doğru gidiyor. Tek parti iktidarına doğru gidiyor. CHP'yi çözmek için uğraşıyorlar. Burayı çözemezsin sayın Başbakan burayı çözemezsin. Burası Türkiye'nin teminatıdır.

18 YAŞINDA İDAM VAR SÖZ HAKKI YOK: 18 yaşında gencimizi idam ediyoruz. Ama üniversite yönetiminde söz vermiyoruz. 18 yaşında onlar üniversite yönetimlerinde söz ve karar hakkı bulacak. TOKİ'ye görev vereceğiz. Birer ikişer kişilik odalar olacak. İnterneti olacak. Çocuğunu üniversiteye gönderen anne baba çocuğum nerede kalacak diye düşünmeyecek. Çocuğum karanlık noktalarda kalacak diye kaygılanmayacak.

AYİM KALDIRILACAK: Çağdaş Anayasa için yola çıktık. 12 Eylül'ün izlerini silen daha çağdaş bir Anayasa'yı yapacağız. Özel Yetkili Mahkemeleri kaldıracağız. Adı değişti. Özel yetkili. Neye özel. AKP'ye özel. Savcısı kim. Recep Tayip Erdoğan. Öyle mahkeme mi olur. Yargının çağdaşlaşması için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi de kaldırılacak. Yargı siyaset değil adalet dağıtacak.

İŞKENCELER YAPILIRKEN SEN YEŞİL KUŞAKLA UĞRAŞIYORDUN: 12 Eylül'ün acılarını sömürüyorlar. Birileri gitti postal yaladı. Gencecik bedenler idam edilirken. Metris Diyarbakır'da işkenceler yapılırken sen yeşil kuşak projesini nasıl hayata geçiririm diye uğraşmıyor muydun?

SALONU AYAĞA KALDIRAN SÖZLER: Onlar "Ekilir ekin geliriz, ezilir un geliriz, bir gider bin geliriz" diyorlardı. Kim oluyorsun da 12 Eylül faşizminden hesap soracağım diyorsun. Milleti kandırdın. Halkı kucaklamak zorundayız. Biz binlerce geleceksek birlikte çalışacağız.

HER VATANDAŞ MİLLETVEKİLİNİ SEÇECEK: Siyasi partiler yasası demokrasinin önünü kapatmıyor mu? Milletvekilini vatandaş kendisi seçecek. Halkın iradesi parlamentoya yansıyacak. O irade milli iradedir. Size siyasal partiler yasası bugün ki lider sultasını yarattı. Onu kaldıracağız. Her vatandaş kendi milletvekilini seçecek. Yüzde 10 seçim barajı ucubesine de son vereceğiz.

SİYASİ AHLAK YASASI ÇIKARACAĞIZ: Türkiye'nin en temel sorunlarından birisi yolsuzluk. Demokrasi, temiz siyaset mi istiyorsunuz? Gelin CHP'ye size söz veriyorum. Ahlaklı siyaset bizim de arzumuz. Söz veriyoruz CHP zamanında siyasi ahlak yasasını çıkaracağız. Seçimle gelen herkes mal varlığını internet sitesine koyacak. Siyasetin finansmanını da temizleyeceğiz. Senin kara parana da haram parana da ihtiyacımız yoktur. Bu dokunulmazlıklar 21. yy. Türkiye'sine yakışmıyor. Vatandaş seni köşeyi dön diye değil millete hizmet et diye seçti.

KÜRT SORUNUNDA TAPU SENEDİMİZ LOZAN: Bizim ciddi sorunlarımızdan birisi de doğu meselesi. Siyasetin bu kadar önemli bir meseleyi hep duymazdan gelmesi işi baştan savmaktır. Bu konuda en tutarlı parti CHP'dir. Baştan beri raporu yazdık yeniliyoruz. Toplumsal uzlaşmayla bu sorunu çözeceğiz. Çözümün başında Lozan var. Bu bizim çözüm senedimiz. Senedimiz başımızın üstünde, gözümüzün önünde duruyor.

ROJİN DE BİZİM AGOP DA BİZİM: Unutmasınlar Türkiye'de bin bir sorun varsa CHP de bin bir çözüm var. Biz birileri gibi Güneydoğu'ya biz size modern hapishane yapacağız demeyeceğiz. Bu insanlar bizim insanlarımızsa sorunu çözmek bizim görevimizdir. Özgürlüklere sahip çıkarak demokrasi ekseninde çözeceğiz. Fıratın doğusu da bizim batısı da bizim, Rojin de bizim Agop da bizim, Ferhat ile Şirin de bizim Mem-u Zin de bizim. Bizi kimse ayıramaz. Kimlik temelinde siyaset yapmayacağız. İnsan temelinde siyaset yapacağız. Biz buradan söz veriyoruz kimse gitmezse biz gidip Doğu'ya fabrika kuracağız. Orada ki mayınlar temizlenince toprak reformu yapacağız.

KÜRT SORUNU'NDA ÜÇÜNCÜ YOL: Biz üçüncü yoluz. Etnik kimliklere inanca saygılı insan odaklı sosyal demokrat halkçı partiyiz. İçeride çağdaş dışarıda güçlü bir Türkiye yaratmayı hedefliyoruz.

YENİ TÜZÜK SÖZÜ: Parti içi demokrasiyi getireceğim sözü vermiştim. Bu sözün arkasındayım. Önümüzde yeni tüzük kurultayı olacak. Tek partili rejimden demokrasiye geçen bir ülke varsa tüzüğümüz de örnek olacak. Korku imparatorluğu var bunu yıkmalıyız. İşadamlarına esnafa sesleniyorum. Kapalı kapılar ardından hükümetin nasıl tehdit ettiğini biliyorum. Ama artık ayağa kalkın korkmayın beraber yürüyelim. Memurlara sesleniyorum. Devletin işini yapacaksınız siyasilerin değil. Çekinmeyin yürekli olun.

KALDIRIN BAŞLARINIZI: Haberal içeride biliyorsunuz değil mi? Ona rapor verdi diye 4 üniversite hocasını hastaneden alıp özel yetkili mahkemelere götürüyorlar. Ben onlara sesleniyorum. Kaldırın başlarınızı siz özgürsünüz. Vicdanlarınız özgür. Üniversite hocaları ayağa kalkın. Özgürlüğü isteyin. Yargıçlar yürütme organı emrine verilen yargıçlar. Barolar avukatlar sizler de itiraz edin. Ve medya kendisine oto sansür uygulayan medya halkın iktidarında özgür olacaksınız

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com