CHP Listesinde Demirel'in Rolü Ne?

CHP Listesinde Demirel'in Rolü Ne?
CHP'nin hazırladığı milletvekili listesini Süleyman Demirel mi hazırladı? Hazırlanan liste de Demirel'in tavsiye ettiği hangi isimler var?

CHP listesine Demirel'in gölgesi vurdu. Güniz Sokak'ta ev tutan Tekin, adaylıklar için 'baba tavsiyeleri' devreye soktu.

Aday profilinden rahatsız olup istifa eden PM üyesi Enver Aysever'in "Kendi partisine sahip olamayan Süleyman Demirel CHP'ye sızdı" çıkışı ise tepkilerin buluşma noktası oldu.

'HABERAL İÇİN RİCA ETTİ'

Liste temaslarının, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in, Ocak ayında Demirel'in adıyla özdeşleşen Ankara Güniz Sokak'ta ev tutmasının ardından başladığı iddia edildi.

Listedeki Demirel ağırlığı da dikkatlerden kaçmadı. Demirel döneminde DYP'de il başkanlığı, daha sonra da genel başkan yardımcılığı yapan, Bülent Kuşoğlu ve yine Demirel'e yakınlığıyla bilinen TP Genel Başkan Yardımcısı'yken istifa eden Ali Arif Özzeybek, CHP Ankara adayı oldu.

DYP'de genel başkan yardımcılığı yapan eski vekil Aytun Çıray İzmir'den, Demirel'in yakın kurmayı eski bakan Salih Sümer Diyarbakır'dan, DYP'li eski bakan Turan Tayan Bursa'dan, eski DYP milletvekili Mustafa Eren de Karabük'ten aday gösterildi. Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın "Demirel'in ricasıyla" listelere alındığı iddiası ise bizzat CHP'li Şahin Mengü tarafından dile getirildi. Mengü, "Müşterek dostlarımız benim aracılığımla ricada bulundu. Demirel de özel ricada bulundu" ifadesini kullandı.

Havada ikmal
Demirel ile Kılıçdaroğlu'nun ilginç temasını, TAKVİM 12 Ekim 2010'da sayfalarına taşımıştı. Yazarımız Bülent Erandaç, Demirel'in Kılıçdaroğlu'nu Isparta dönüşü özel uçağında ağırladığını yazmıştı.

DEMiREL SIZDI
İSTANBUL'dan aday gösterilen ancak listeye tepki göstererek istifa eden PM üyesi Enver Aysever, çarpıcı iddialar ortaya koydu: "Kendi partisine sahip olamayan Demirel CHP'ye sızmıştır. DP'li bakanlar ve Haberal'ın varlığı bunu gösteriyor."

'Başka şeyle UĞRAŞIN'

Süleyman Demirel, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda, Ergenekon davası sanığı Mehmet Haberal'ın aday gösterilmesine ilişkin soru üzerine "Biraz başka şeylerle uğraşın'' dedi.

Hayali ihracatçı DEĞiLLER'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tartışmalı listesini "devrim" olarak niteledi. "Ergenekon" eleştirilerini "Bunlar hayali ihracatçı, ihaleye fesat karıştıran değil, düşünceleri olan insanlar" diye yanıtlayan Kılıçdaroğlu, İlhan Cihaner'in yer bulamamasını "Örgütün kararı" olarak yorumladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com