CHP, Madenciler Ölmesin Diye Kömür Raporu Hazırlıyor...

CHP, Madenciler Ölmesin Diye Kömür Raporu Hazırlıyor...
Cumhuriyet Halk Partisi, Soma'da meydana gelen maden faciasının ardından gerçeklerin aydınlatılması için rapor hazırlıyor.

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

SORUŞTURMAYI YÜRÜTEN SAVCILARA DELİL OLACAK

CHP milletvekilleri, madenlerdeki kazaların perde arkasını araştırıyor. Maden sektörü ile ilgili hazırlanan raporları inceleyen ve uzmanlarla görüşen CHP'liler; facianın 'geliyorum' dediğini vurgulayacak. 

Raporda, özellikle 2005 yılından itibaren başlayan uygulamalarla, kazalara davetiye çıkaran bir sistemin yürürlüğe girdiği belirtilecek. 

komur-2-001.jpg

"HEP İŞ İSTİYORLAR"

CHP'nin hazırlayacağı raporda, asıl işveren olan hükümetin, taşeronlardan sürekli iş ve üretim istediğinin; işletmecilerin de  iş güvenliğine yatırım yapmadığının altı çizilecek. 

RAPORDAKİ BELGELER, DELİL OLACAK

Gelecek hafta tamamlaması beklenen raporda, sorumluluk konusuna da yer verilecek. CHP'lilerin anlatımıyla, "madenci cinayetleri ile sonuçlanan yolsuzluk ağı" bu raporla ortaya çıkacak. Savcılık soruşturmasında da rapordaki belgelerin, delil olarak kullanılması bekleniyor. 

komur-3-001.jpg

CHP'YE GÖRE SORUMLU ENERJİ BAKANLIĞI

Kazadan sonra, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile Enerji Bakanı Taner Yıldız arasında gerilime neden olan tartışmada, CHP'liler Faruk Çelik'e hak veriyor ve 'sorumlu Enerji Bakanı Taner Yıldız' diyor. Raporda sorumluluk konusunda bu yaklaşım savunulacak. 

EKİBİN BAŞINDA AYKUT ERDOĞDU VAR

CHP İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu başkanlığında oluşturulan ve  vekillerle birlikte uzmanların da yer aldığı heyet, çalışmalarına başladı.  2005'ten bu yana sektöre ilişkin hazırlanan rapor ve belgeler tek tek inceleniyor. Raporun, haftaya basın toplantısı ile açıklanması bekleniyor. 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

aykut-erdogdu.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com