CHP Manisa Milletvekilleri "Madenciler İçin Adalet" İstiyor

CHP Manisa Milletvekilleri "Madenciler İçin Adalet" İstiyor
Soma'daki facianın ardından "canlarımızı" toprak altından çıkardık, şimdi gözlerimiz sorumluları arıyor...

ÖZEL | SANSURSUZHABER 

SOMA ADLİYESİ'NDE SON DURUM

Soma'daki olay nedeniyle 25 kişi gözaltına alındı, savcılık sorguları tamamlanan 6 kişiyi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti.  Şüphelilerden Soma Maden İşletme Müdürü Akın Çelik, mühendisler Yalçın Erdoğan, Ertan Ersoy ile madenin Emniyet Vardiya Amirleri Yasin Kurnaz ile Hilmi Kazık tutuklandı. Gözaltına alınanlar arasında Alp Gürkan’ın oğlu olan  şirketin yönetim kurulu Başkanı Can Gürkan da var.

SANSÜRSÜZ HABER, MANİSA MİLLETVEKİLLERİ İLE KONUŞTU

Sansürsüz Haber, olayın gerçekleştiği günden bu yana Soma'da madenin başından ayrılmayan CHP Manisa Milletvekilleri ile konuştu. CHP'li Özgür Özel ve Hasan Ören, facianın asıl sorumlularının dışarda olduğunu vurguladı, işin peşini bırakmayacaklarını anlattı.

"HOLDİNGİN SİYASİ BAĞLANTILARI DEŞİFRE EDİLMELİ"

CHP'li Özgür Özel, açılan soruşturmayı önemsediklerini ancak olayla ilgili siyasi bağlantıların de deşifre edilmesi gerektiğini söyledi. "Asıl sorumlular bulunmadan, olayın 20-25 yaşlarında birkaç genç maden mühendisinin üzerine yıkılması doğru değil" diye konuştu. 

SOMA SOKAKLARINDA HERKES "RAMAZAN DOĞRU NİYE TUTUKLANMIYOR!" DİYE SORUYOR

Tutuklanan isimlerden sadece İşletme Müdürü Akın Çelik'in kayda deger isim olarak nitelenebileceğini söyleyen Özel, "asıl sorumluluk makamındakiler; madenin sahibi Alp Gürkan, Soma Holding Genel Müdürü Ramazan Doğru niye tutuklananlar arasında yok!" sözleriyle savcılara tepki gösterdi. 

CHP'Lİ ÖZEL: "DELİLLER KARARTILABİLİR!"

"Her yaştan her görüşten insanın ağzında Ramazan Doğru'nun adı var, herkes ’neden o tutuklanmıyor?' diye soruyor" sözleriyle Soma sokaklarında konuşulanları anlatan Özgür Özel, delilerin karartılması ve kaçma şüphesine karşı, yargının hızlı olması gerektiği uyarısı yaptı. 

ARAŞTIRMA ÖNERGESİNİ REDDEDEN AKP, KENDİSİ ÖNERGE VERMEK ZORUNDA KALDI!

Yarın, Soma'daki faciaya ilişkin araştırma önergelerinin Meclis'te görüşüleceğini hatırlatan Özel, "benim önergemi reddetmişlerdi, şimdi kendileri önerge vermek zorunda kaldılar, ama olsun, bu da sonuç getirebilir, sonuçta dört parti üye verecek, biz araştırma önergelerini son derece önemsiyoruz , onun için 23 Ekim'de vermiştik... " dedi. 

"TİMSAH GÖZYAŞLARI"

AKP'nin önerge verirken samimi olmadığının altını çizen Özel, "adeta timsah gözyaşları döküyorlar.  Esas şimdi kendi kusurlarını örtmek için Meclis'te daha önce kabul etmedikleri bir denetim yoluna sarılıyorlar, önergeler birleştirilir, biz de kendi görüşlerimizi orada söyleriz" değerlendirmesi yaptı. 

"ASLANLARIN ÖNÜNE ATILMIŞ BİR İŞADAMI VAR"

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören de "büyük fotoğrafı kaçırmayalım" uyarısı yaptı. Olayın sorumlusu olarak gördüğü Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın istifa etmesini istedi. 

"Aslanların önüne atılmış bir iş adamı var şu anda ama, asıl bu işin azmettiricisi var. 60 liraya çıkarıyor, 120 liraya satıyor kömürü. Sonuçta büyük işveren hükümet... O zaman iş güvenliği için tedbir alsaydı? İş adamı bu paraları görünce kazanmak için  daha çok çalıştırıyor,  zaman kaybetmesin diye vardiya değişimini bile yer altında yaptırıyor. İş güvenliğini pas geçiyor. Müfettiş geliyor ama, gelirken bir siyasetçi telefon açıyor, giderken bir siyasetçi telefon açıyor. Bu adam katil de azmettiricisi kim?" diye sordu.  

"Basın da, havuz medyası da, şimdi bu adamın üzerine gidiyor, 'katli vacib' diyor. Ama öbür tarafta üst iş veren var.  " yorumu yapan Ören, bakanların da faciada sorumluluğu olduğunun altını çizdi. 

TANER YILDIZ İSTİFA ETSİN, BEN DE EDECEĞİM!

"Altı ay önce Enerji Bakanı Taner Yıldız, bu iş adamını göklere çıkarıyordu. Üretimi artırdı diye... Üretimi artırdın tamam da yatırımı ne kadar artırdın? Ne diyor Alp Gürkan, 'üç ay sonra olsaydı bu kaza, kimse ölmeyecekti!'  Aslında Devlete diyordu ki; 'benden hep üretim istedin, büyük ortağım sensin, sen beni teşvik ettin!' 

Bu adamı gözden çıkarırlar, belki bir de AKP'li bakan gözden çıkarırlar, bu işi kapatırlar. Ama iki bakan, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Enerji Bakanı Taner Yılmaz bu işten sorumludur. Bu bakanlar istifa etmeli. O zaman ben de istifa edeceğim. Ama ben, işçilerin sorunlarını Meclis kürsüsünde iyi anlatamadığım, AKP'lilerin anlayacağı şekilde anlatamadığım için istifa edeceğim. İstifa  mekanizması artık bir gelenek olarak Türkiye'ye yerleşmeli. Siyasi yaşamlarının biteceğini düşünmeliler ki, denetlemeler ile işleri takip etmeyi bilsinler. 301 insanımız ölmüş, neredeyse  Enerji Bakanı'nın heykelini dikecekler. Biz bunları hak etmiyoruz...

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com