CHP, Meclis TV’yi geri istiyor

CHP, Meclis TV’yi geri istiyor
CHP’li vekiller Güler ve Develi, Meclis TV'nin 10 Aralık 1994 günü yayına başlamasının yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, Meclis TV'nin yayınlarının kesilmemesi için TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşecek.
 
"Halkın temsilcilerini doğrudan denetlemeleri için, Yüce Meclis'in karar oluşturma sürecini daha nitelikli hale getirmek için" Meclis TV'nin 7/24 yayında olması gerektiğini ifade eden CHP milletvekilleri Çiçek'e bir dilekçe de verecekler.
 
Güler ve Develi, açıklamalarında kurumun zaman içinde Türkiye'nin parlamenter demokrasi tarihinde gurur veren bir düzeye yükseldiğini ifade ederek şöyle devam ettiler:
 
"Ne var ki, 11 Temmuz 2011 günü adeta susturuldu. Yayınları, haftada 3 gün ve o günlerde de 4 saat ile sınırlandı. Geçen bir yılı aşkın süredir, Meclis TV boşluğunun ne denli büyük olduğu tüm yönleriyle açığa çıktı. Meclis TV'ye kısıtlama getiren yönetsel karar, hukuksal bakımdan temelsiz, siyasal bakımdan meşruiyet kusuru nedeniyle kabul edilemez bir karardır.
 
Bu gerçekleri gün ışığına çıkarmak için 10 Aralık 2012 günü, Meclis TV yönetimini ve çalışanlarını ziyaret ettik. Kuruluş yıldönümlerini kutladık ve sahip oldukları kapasiteyle günde 24 saat ve haftada 7 gün çalışabilecek donanım ve istekte olduklarını gördük. Halkın temsilcilerini doğrudan denetlemeleri için, Yüce Meclis'in karar oluşturma sürecini daha nitelikli hale getirmek için, Meclis TV'nin 7/24 yayında olması gerekmektedir.
 
Bu görüşlerimizi, önce TBMM Başkanlığı'na sunmak üzere, yine Meclis TV'nin doğum günü olan 10 Aralık'ta randevu istedik. 12 Aralık 2012 Çarşamba günü saat 14.00'te, TBMM Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek ile görüşeceğiz. Görüşme, CHP milletvekillerinden Birgül Ayman Güler, Turgay Develi, Oktay Ekşi, Ali ihsan Köktürk, Muharrem Işık, İhsan Özkes, Candan Yüceer ve Melda Onur katılacak. Heyet, TBMM Başkanlığı'na kısa bir durum yazısı da sunacak. Meclis TV'nin yayına başlayışını kutluyor, Meclis TV'yi haftada 7 gün, günde 24 saat esasına göre çalıştıracak bir düzenlemeye gidilmesi gereğini kamuoyunun dikkatine sunuyoruz." (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com