CHP, Meclis'teki Güvenlik Zirvesi'nde Ne İsteyecek?

CHP, Meclis'teki Güvenlik Zirvesi'nde Ne İsteyecek?
Sabıkalıya Serbest Olan Meclis, Atatürk Resmi Taşıyana Niye Yasak?

ÖZEL | SANSURSUZHABER

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik yumruklu saldırı, Meclis'teki güvenlik önlemlerinin yeniden tartışılmasına neden olmuştu. Bugün yapılacak toplantıda, yeni önlemler gündeme gelecek. 

CHP İDARE AMİRİ, SANSÜRSÜZ HABER'E KONUŞTU...

Genel Başkanı saldırıya uğrayan CHP'yi, o toplantıda Meclis İdare Amiri Malik Ecder Özdemir temsil edecek. Özdemir, CHP'nin "yeni güvenlik anlayışından" beklentilerini, Sansürsüz Haber'e anlattı. 

"ERDOĞAN, KIŞKIRTIYOR"

Sansürsüz Haber'e konuşan Özdemir,  "şiddet ve saldırı ortamını, Başbakan Erdoğan'ın söylemleri yaratıyor." diyor. Ona göre ilk önlem  Erdoğan'ın bölücü ve ayrıştırıcı söylemlerden vazgeçmesi olmalı. 

GRUPLARA ZİYARETÇİ YASAĞI GÜNDEMDE

CHP yönetimi, güvenliğin sağlanması gerekçesiyle gündeme getirilen ziyaretçi yasağına ise sıcak bakmıyor. Özdemir, "Başbakan  aday tanıtım toplantısını, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptı. Bu, İçtüzüğe aykırı. Meclis Başkanı Çiçek ne yaptı? Yapamazsın dedi mi? AKP'nin dünkü grup toplantısında amigo var, slogan attırıyor taraftarlar var slogan atıyor. bu anlayış varken, ziyaretçi yasağı en son tedbir olmalı" görüşünde. "Meclis'e hiç ziyaretçi alınmaması doğru değil" diyen Özdemir, böyle bir yasağı doğru bulmuyor. 

DIŞARDAKİNİ BIRAK, SİLAHLI VEKİLE BAK!

Güvenliğin sağlanması için yapılan önerilerin tamamı, dışardan gelen ziyaretçilerin kontrol edilmesiyle ilgili. Oysa CHP'ye göre çok temel bir başka sorun daha var Meclis'te... Genel Kurul'daki çalışma ortamında da can güvenliklerinin olmadığını söyleyen Özdemir, silahlı milletvekili tartışmalarını hatırlatıyor. Ona göre bir kavga anında o silahın ateşlenme olasılığı yüksek. "Dışardan gelen meczuplarından çok Genel Kurul'a silahlı giren AKP'li vekillere bakmak gerek" diyor, Meclis İç Tüzüğüne göre yasak olduğu halde, silahlı girişlerin engellenmediğinin altını çiziyor.

BAŞBAKAN KADAR VEKİLLERİ DE KORUSAYDILAR...

Türkiye genelinde yükselen tansiyonun, yine Başbakan Erdoğan tarafından yapılacak açıklamalarla düşürülmesi gerektiğini söyleyen CHP'li Malik Ecder Özdemir, tam aksine Meclis'in, AKP  Genel Merkezi gibi kullanıldığını, bunun da gerilimi yükselttiğini anlatıyor. 

"Türkiye Büyük Millet Meclisi, AKP'nin genel merkezi değil. Meclis Başkanı  da sadece onların değil; herkesin, tüm milletvekillerinin güvenliğinden sorumlu. Ama sanki tek işleri 'Başbakan' gibi davranıyorlar. 

ERDOĞAN GELİRKEN KUŞ UÇURTULMUYOR!

Başbakan Erdoğan  geldiğinde kuş uçurtmuyorlar. Öyle ki koridorlarda milletvekilleri bile yürüyemeyecek hale geliyor. O gayreti başkaları için de gösterseler, böyle olaylar yaşanmaz. " yorumu yapıyor. 

ATATÜRK RESMİ TAŞIYANA GİRMEK YASAK, SABIKALIYA SERBEST

CHP Meclis İdare Amiri, "sabıkalılar girmesin" demiyor ama  Meclis yönetimine hakim olan anlayışı sorguluyor... "Meclis'e hak aramaya gelen, basın açıklaması yapanların çantasında fularında Atatürk resmi olanların Meclis'e giriş yasağı var, ama uyuşturucu kullananların, sabıkası olanların  yasağı yok. Bu mantık değişmeli!" diyor.

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com