CHP Milletvekili Eyidoğan, Simav'da incelemelerde bulundu

CHP Milletvekili Eyidoğan, Simav'da incelemelerde bulundu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, son günlerde orta şiddette depremlerle sarsılan Kütahya'nın Simav ilçesinde incelemelerde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, son günlerde orta şiddette depremlerle sarsılan Kütahya'nın Simav ilçesinde incelemelerde bulundu.
Jeofizik uzmanı olan Milletvekili Haluk Eyidoğan, partisinin ilçe kongresine katılmak üzere Simav'a geldi. Kongrede bir konuşma yapan Eyidoğan, Simav'a Ankara, İstanbul ve Eskişehir'de faaliyet gösteren çeşitli odalara mensup jeoloji, inşaat, makine ve çevre mühendislerinden oluşan 12 uzman ile geldiğini söyledi.
Kongredeki konuşmasının ardından heyette yer alan uzmanlardan bir kısmını depremin merkezi konumundaki ilçeye 24 kilometre mesafedeki İnlice köyüne yönlendiren Eyidoğan, kendisi de ilçe örgütü ile birlikte Simav şehir merkezi ile TOKİ'nin Muradınlar Mahallesi'nde yaptırdığı 928 kalıcı konutun bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu.
19 Mayıs 2011 tarihinden bu yana devam eden artçı sarsıntılar nedeniyle psikolojileri iyice bozulan Simav halkına destek olmak istediklerini dile getiren Eyidoğan, hükümeti özellikle orta hasarlı konutlara kredi hususunda destek olmamakla suçladı.
Birinci derece deprem kuşağındaki Simav'da zaman zaman 4.0 ve üzerinde büyüklükte depremler meydana geldiğini, büyüklük artınca binalarda hasarlar oluştuğunu ifade eden Eyidoğan, ''Simav'da 19 Mayıs 2011'de başlayan deprem aktivitesi bazen azalarak, bazen de çoğalarak devam ediyor. Simav'dan Denizli'ye doğru, özellikle ilçenin kuzeyinde bulunan Naşa ve güneyinde yer alan Simav aktif fay hatları, 4.0 ve üzerindeki büyüklüklerde depremler oluşturuyor. Bugünkü depremsellik de bu fayların hareketlerinden
kaynaklanıyor. 20 kilometre olan Naşa fay hattı, 200 kilometre uzunluğa sahip Simav fay hattına göre daha kısa olmasına rağmen 19 Mayıs 2011'den itibaren oldukça aktif faaliyette bulunuyor. Dolayısıyla 5.0'e yakın büyüklükteki depremler insanları olumsuz etkiliyor. Buradaki aktif faylar birbirlerini etkiliyor" dedi.
Simav'daki depremselliğin sona ermesine ilişkin öngörüde bulunmanın zor olduğunu ifade eden Eyidoğan, depremlerin bir süre daha devam edeceğini düşündüklerini söyledi. Sarsıntıların, bölgede termal kaynaklarının zenginliğiyle de bağlantılı olduğuna işaret eden Eyidoğan, "Bu bölgedeki yapılaşmaya dikkat edilmesi ve bir an evvel bölgenin fay yapısıyla ilgili inceleme yapılması gerekiyor" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com