CHP milletvekili İzzet Çetin Faruk Çelik'e iş sağlığı yasasını sordu

CHP milletvekili İzzet Çetin Faruk Çelik'e iş sağlığı yasasını sordu
CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, AKP’ye iş sağlığı yasasının bugüne kadar neden çıkarılmadığını sordu.

Esenyurt’ta yaşanan faciada 11 işçinin hayatını kaybetmesinin ardından CHP konunun üzerine gitmeye devam ediyor. CHP’li İzzet Çetin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e “Her iş kazasından sonra yaptığınız açıklamalarda sürekli olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda müstakil bir yasa çalışmasından bahsetmektesiniz. AKP iktidarının 10'ncu yılında olmasına rağmen bu yasa bu zamana kadar neden çıkarılamamıştır” diye sordu.

Çetin Bakan Faruk Çelik’e verdiği soru önergesinde, şu soruları yöneltti:

“Yangında yaşamını yitiren Sevdin Özen ve Coşkun Çetin’in sigortalarının yangından hemen sonra e-bildirge yoluyla internet üzerinden yapıldığı anlaşılmıştır. Bu işçileri sigortasız çalıştırdığı ortaya çıkan Kalden Yapı İnş. Ltd. Şti. hakkında hangi yasal işlemler yapılacaktır? Adı geçen firma şimdiye kadar bu açıdan denetlenmiş midir? Denetlendi ise daha öncede sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilmiş midir?

Yaşanan yangın nedeniyle oluşan faciada işverenin sorumluluğu ve yükümlülükleri nelerdir?

Yangının meydana geldiği işyerinde İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü ile Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yangından önce bir denetim yapılmış mıdır? Yapıldı ise bu denetimlerde hangi hususlar tespit edilmiştir? Yapılan tespitlerin gereğinin yerine getirilip getirilmediği denetlenmiş midir?

Genel olarak yapı işlerinde sağlık ve güvenlik konusunda Bakanlığınız hangi denetimleri yapmaktadır? Bu denetimlerde en çok tespit edilen aykırılıklar nelerdir?

Her iş kazasından sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yaptığınız açıklamalarda sürekli olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda müstakil bir yasa çalışmasından bahsetmektesiniz. AKP iktidarının 10. yılında olmasına rağmen bu yasa bu zamana kadar neden çıkarılamamıştır? Bu yasal düzenlemenin yapılması neden ve kimler tarafından engellenmektedir?”

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com