CHP milletvekili Orhan Düzgün komisyonu değerlendirdi

CHP milletvekili Orhan Düzgün komisyonu değerlendirdi
CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün komisyonda yaşananları ve geçirilen maddeler arasında bulunan Fatih Projesi’ni sansursuzhaber.com’da Serap Belovacıklı’ya değerlendirdi.

Komisyonda yaşanan gerginlikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben Milli Eğitim Komisyonu’na kendim de eğitimci çocuğu olduğum için sürekli gidiyorum. Komisyon üyeleri kadar ben de devam ettim. Burada temel problem şu: Bir kere hiç çalışılmamış bir yasa konuşuluyor. Bu konuyla ilgili hiç kimseyle görüşülmemiş. Dolayısıyla dışarıdaki insanlar da komisyon üyeleri de konunun ne olduğunu bilmiyor. Birisi bir yasa hazırlamış getirmiş komisyonun önüne koymuş. Hatta tutanakları vermiyorlar. Sayın bakanla alt komisyon başkanı komisyonda anlaşamadılar. Bu 4+4+4’ü biri başka şekilde diğeri başka şekilde tanımlıyor. Komisyon başkanı ‘Sayın bakan konuyu anlamamıştır' dedi. Bunlar komisyon tutanaklarında var. Milli Eğitim Bakanı’nın bilmediği, anlamadığı bir yasayı getirmişiz mecliste çıkarmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla biz CHP grubu olarak bunları söyledik. Dedik ki ‘Bunlara çalışılmamış, muhalefetle konuşulmamış. Bunları tartışalım, konuşalım.’ İyi niyetli çabalar sarf ettik. Ben bir doktor olarak okul öncesi yaşın çok erken olduğunu izah ettim. Diğer arkadaşlarımız bu konuyla ilgili sakıncaları, çekincelerini belirttiler. Ama buradaki asıl önemli nokta şu bence: Sayın Başbakan direkt parlamentoya emir veriyor. Yani Sayın Başbakan demiş ki ‘ Bu bu kadar sürede, şu şekilde geçirilecek.’ Böyle bir emir alındıktan sonra siz ne söylerseniz söyleyin, taşa konuşuyormuşsunuz gibi oluyor. Sizi dinlemiyorlar, dinlemek de istemiyorlar.  Ve herhangi bir değişiklik yapmayacakları için oradaki her türlü konuşmayı bir angarya olarak görüyorlar. Siz isterseniz iyi niyetli konuşun. En son olayda da Sayın Başbakan talimat vermiş. ‘ Bu iş her türlü Pazar günü bitecek’ demiş. Biz gittiğimizde zaten arkadaşlar komisyonu doldurmuşlardı. İçeri girebilmek mümkün değildi.  Komisyon  başkanı demokratik bir tavır sergilemişti her şeye rağmen. Bunu çok önemsiyorum. Komisyon başkanının Pazar günkü tavrını ve Pazar gününde sonraki tavrını çok yadırgadığımı belirtmek istiyorum. Kendisine yakışmayan şeyler söyledi diye düşünüyorum.

RÖPORTAJIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN! 

Geçirilen tasarıda Fatih projesi de yer alıyor. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bu tasarı mutlaka plan bütçe komisyonunda görüşülmeliydi. Üstelik bu alımları Kamu ihale Kurumu’nun dışında bırakmışlar. Bunun  Türkçesi şu: Bu olaydan birileri mutlaka nemalanacak. Hem de ciddi şekilde nemalanacak. Bunun önünü açmış oldular bu vesileyle. Ülkenin ekonomisi açısından, ihale dürüstlüğü açısından da son derce yanlış bir uygulama diye düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte bu ihaleyi kimlerin aldığı, ne şeklide nemalandığı da ortaya çıkacaktır. Biz o süreci de takip edeceğiz.

Haber: SERAP BELOVACIKLI
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com