CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’dan AKP’yi soru yağmuru

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’dan AKP’yi soru yağmuru
Başbakan ve tüm bakanların yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na ayrı ayrı soru önergeleri veren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "kamuda taşeronlaşmayı" meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Bakanlar Kurulu'nda yer alan bütün bakanları soru yağmuruna tuttu. Tanrıkulu, Başbakan ve tüm bakanların yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na ayrı ayrı soru önergeleri verdi.
Önergelerinde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun, memurlar eliyle görülen hizmetleri on ayrı sınıf içerisinde topladığını hatırlatan Tanrıkulu, 318 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ise Yardımcı Hizmetler sınıfında bulunanların yaptıkları hizmetlerin ihale yoluyla gördürülmesinin mümkün hale getirildiğini belirtti. Böylelikle memur statüsündeki kamu personeli eliyle gördürülen hizmetlerin, ihale edilerek alınması yolunun açıldığını kaydeden Tanrıkulu, "Bu uygulama ile kamu hizmetlerinde taşeronluk uygulamasının önü açılmıştır. Kamu kurumlarında hizmet alımı yapılan çeşitli şirketlere ait personel çalışmaya başlamıştır Bu personel, devletin güvencesiyle değil, hizmet alımı yapılan şirketlerin personeli olarak istihdam edilmeye başlanmıştır" dedi.
Yaygınlaşan taşeronlaşmanın, kamu hizmetlerinin sunumunda ciddi sorunlara ve bu şekilde istihdam edilen personelin, düşük maaş ve yetersiz özlük hakları nedeniyle mağdur olmasına neden olduğunu belirten Tanrıkulu, bakanlara şu soruları yöneltti:
"2005-2011 yılları arasında yıllara göre Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda hizmet alımı yoluyla çalışan personel sayısı ve hizmet yerlerine göre dağılımı nedir? Bu personellerin çalıştığı birimdeki hukuki sorumluluğu nedir?
Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda benzeri görevi yapan kadrolu personelin maaş ve diğer gelirlerin aylık ortalaması nedir?
2005-2011 yılları arasında bu statüde çalıştırdığınız personel için firmalara yapılan ödeme miktarı nedir? Firmaların her bir personel üzerinde elde ettiği kâr miktarı nedir?
Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda ihaleyi kazanan firmalar hangileridir? İhale şartları nedir?"

(SRK)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com