CHP, muhalefeti iknaya çalışıyor.

CHP, muhalefeti iknaya çalışıyor.
4 eski bakanın fezlekeleri Meclis'te. Ancak Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Meclis açılmadan Fezlekelerin milletvekilleri tarafından incelenemeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine CHP atağa geçti.

Milletvekili sayısı 110'u geçen CHP, Meclis'i,  seçimden önce, olağanüstü toplantıya çağırmaya hazırlanıyor.

CHP  Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, diğer partilerde iletişime geçti. Seçim tatili 26 Mart’ta sona erecek olan Meclis'te o gün yeterli çoğunluğun sağlanması için muhalefetten destek istedi. 

Meclis'te görüşmelerin yapılabilmesi için " toplantı yeter sayısı" olan 184 milletvekilinin Genel Kurul'da bulunması gerekiyor.  AKP’nin görüşmelere geçilebilmenin şartı olan Başkanlık Divanı’nın oluşmasını önlemek için “üye vermeme” taktiği izleyip “divan oluşturmaması" da mümkün. İşte bu duruma karşı da "olağanüstü toplantı çağrısı" devreye giriyor. 

Eğer CHP, 26 Mart'ta olağanüstü toplantı çağrısı yaparsa, 184 milletvekilinin Genel Kurul'da olması halinde görüşmeler başlayabilecek. 

CHP'nin 134, MHP 'nin 52, BDP 'nin 26, HDP'nin 4 milletvekili bulunuyor. 14 milletvekili ise bağımsız. 

MHP, CHP'nin talebine karşılık "26'sında orada olacağız" mesajı verdi. BDP ise yetkili kurullarında görüştükten sonra tavrını ortaya koyacağını açıkladı. CHP, bağımsızların da olağanüstü toplantıya destek vermesini bekliyor. (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com