CHP MYK Toplantısı

CHP MYK Toplantısı
Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç:

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığında hükümet, şu andan itibaren meşruiyetini kaybetmiştir. Hırsızlık ve rüşvet olaylarının altında ezilen bu Başbakan, şu andan itibaren istifa etmek zorundadır" dedi.

Koç, CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı'nda ele alınan konulara ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Koç, ortaya dökülen bazı "tape"lerin 17 Aralık'ta Türkiye'yi sarsan büyük yolsuzluk, rüşvet ve hırsızlık olaylarının bizzat Başbakan ve ailesinin etrafında odaklandığını kanıtladığını öne sürdü. 

"Türkiye Cumhuriyeti yönetiminden sorumlu Başbakan'ın ortaya dökülen konuşma kayıtlarının tüyler ürperten gerçekleri ortaya koyduğunu" ileri süren Koç, "Şimdi çok açıkça söylüyoruz, bu saatten sonra Türkiye Cumhuriyeti'ni böylesine kirli ilişkilerin odağında bulunan bir kişi artık yönetemez. Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığında hükümet, şu andan itibaren meşruiyetini kaybetmiştir" diye konuştu. 

Koç, şöyle devam etti:

"Bu tapelerde kirli ilişkiler, kirli para, miktarı belli değil fakat milyon avro, dolar... Bunlardan bahsediliyor. Bütün bunlar açıkça ortaya çıkmıştır. 17 Aralık günü, Başbakan büyük bir panikle ve korku içinde operasyonun başladığı saatlerde oğlu ile konuşmaktadır ve gün boyunca bu konuşmalar önlem alma boyutunda devam etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'ni yöneten, yönetim kademelerinde bulunan, sorumluluğu olan herkesi sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, hırsızlık ve rüşvet olaylarının altında ezilen bu Başbakan, şu andan itibaren istifa etmek zorundadır. Türkiye, bu kirli bu yükle yoluna devam edemez."

Koç, "17 Aralık'tan sonra Türkiye demokrasisine giydirilmeye çalışılan o örtüyü, o baskıyı, o karartmayı, bu iddiaların yargılanamaz, sorgulanamaz, takip edilemez noktaya taşınması için yapılan olağanüstü yasama gayretlerini bir kez daha anladıklarını" belirterek, "Pislik, örtülmek istenmektedir. Kirlilik, kapatılmak istenmektedir. Başbakan, kendisine ulaşılmasını engellemek istemektedir. Bu saatten sonra Türkiye Cumhuriyeti'ni, bu kirli ilişkilerin ortasında olan bir kişinin yönetmesi asla kabul edilemez. Bu hükümet bu saatten itibaren meşruiyetini yitirmiştir" şeklinde konuştu. 

Haluk Koç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yarın TBMM'deki grup toplantısında gündemi değerlendirerek, konuyla ilgili detaylı açıklama yapacağını anlattı.

Koç, "Türkiye için umarım yeni bir başlangıç olacaktır. Türkiye hırsızlıkla, arsızlıkla, rüşvetle, kirlilikle, yolsuzlukla sınavını geçecektir. Buna inancımızı ifade ediyoruz ve bu hükümetin bu saatten itibaren gözümüzde meşru bir hükümet olmadığını, hırsızlıkla, yolsuzlukla malul durumdaki bir kişi tarafından bu ülkenin yönetilemeyeceğini bir kere daha ifade etmek istiyorum" dedi.

- Sorular 

Ses kaydının gerçek dışı olduğuna dair Başbakanlıkça yapılan açıklamanın sorulması üzerine Koç, "17 Aralık dosyaları neden gizlenmek isteniyor? 17 Aralık iddianameleri, soruşturma dosyası neden kapatılmak isteniyor, neden fezlekeler gelmiyor? Bütün bunlar bu dosyaların içinde mevcut tapelerdir" ifadesini kullandı.

Haluk Koç, Başbakan Erdoğan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile yaptığı görüşmeye ilişkin soruyu ise "MİT Yasası'nı da biliyorsunuz, bir ulusal istihbarat teşkilatı olmaktan çok Başbakan'ın böylesi durumlarda özel ihtiyacını karşılayacak istihbarat yapısı şeklinde oluşturulmaya çalışılıyor. Son demokratikleşme paketinde de anımsayacaksınız, demokratikleşme paketi değil, yolsuzlukların soruşturulmasını engellemek için çıkarılan paket olduğu noktasında da görüşlerimizi dile getirdik" şeklinde cevapladı.

"Meşruiyetini kaybetti' dediniz. Hükümetle aranızdaki tüm ilişkileri askıya mı alacaksınız" sorusuna ise Koç, "Meşruiyetini kaybetmiştir' diyorum çünkü hırsızlıkla, yolsuzlukla, bu kirli ilişkilerin bu kadar açık seçik ortaya döküldüğü hükümet yapısıyla demokratik bir ülkede meşru yönetimi nasıl sağlayacaksınız? Bunu ifade etmek istiyorum" karşılığını verdi.

"Meşruiyetini kaybetti' dediniz. Bu, erken seçim çağrısı anlamına gelir mi?" sorusu yönetilen Koç, "Bunun karşılığı istifa müessesesidir. 4 bakan daha önce ne şartlarda istifa ettilerse, Başbakan'ı koruyan deklarasyonu zorunlu olarak açıklamak durumunda bırakıldılarsa, Türkiye Cumhuriyeti'nin şu anda başbakanlık görevini yürüten ve bu kirli ilişkilerin odağında bulunan kişinin demin söylediğim sınıflamaya tabi olması gayet doğaldır" diye konuştu.

Mecliste denetim mekanizmalarını işletip işletmeyecekleri sorulan Koç, TBMM'nin parmak çoğunluğu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel ihtiyaçlarını karşılayacak yasama faaliyeti yürüttüğünü, denetim faaliyetinin ise oradaki iktidar mensubu 319 kişi tarafından engellendiğini iddia etti.

Koç, "TBMM şu anda denetim işlevini yerine getiremez durumdadır. Bu, açık bir tablodur" dedi.

Koç'un açıklamasının ardından bir süre daha devam eden MYK toplantısı tamamlandı ve üyeler parti genel merkezinden ayrıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com