CHP ÖDEMİŞ İLÇE BAŞKANI MEHMET ERİŞ:

CHP ÖDEMİŞ İLÇE BAŞKANI MEHMET ERİŞ:
CHP ÖDEMİŞ İLÇE BAŞKANI MEHMET ERİŞ:

İZMİR - CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Eriş, 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimlerin yıldönümünde tutuklulukları halen süren milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile son dönemde kilo fiyatı 10 kuruşa inen yaz patatesi hakkında basın açıklaması yaptı.
Açıklamasına “Milletin iradesi tutuklu” diyerek başlayan Eriş, 12 Haziran’da halkın iradesiyle milletvekili olan Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'in bir yıldan bu yana cezaevinde olduğunu hatırlattı. Milletvekilleri hakkında kesinleşmiş bir hüküm bulunmadığı halde tutukluluklarının adeta cezaya dönüştürüldüğünü anlatan Eriş, şöyle konuştu: "Bu şekilde halkın iradesi cezaevinde tutuluyor. Tutuklu durumdaki milletvekillerimizin evraklarını Yüksek Seçim Kurulu bizzat onayladığı ve bu isimler milletvekili seçildiği halde meclise gelmelerine izin verilmiyor. Bu zorba ve çağ dışı anlayış içinde suçu bile belirlenemeyen milletvekillerimizin meclis çatısı altında halkı temsil etmelerini bekliyoruz. Şu ana dek milli irade sandıktan çıktığı gibi meclise taşınamadı.”
CHP tarafından 12-19 Haziran tarihleri arasındaki haftanın Milli İradeye Özgürlük Haftası olarak belirlendiğini aktaran Eriş, şunları söyledi: “Bu hafta boyunca, CHP İl ve İlçe teşkilatları, Balbay ve Haberal’ın özgür şekilde halkımızı Meclis'te temsil etmeleri için çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Biz de CHP Ödemiş İlçe Örgütü olarak imza kampanyası başlatacağız. Ödemiş’in merkezi noktalarında kurulacak stantlarda halkımızın iradesinin meclise en gerçek şekilde yansıması için imza toplayacağız.”
PATATES ÜRETİCİYİ ÜZDÜ
Yaz patatesinin tıpkı kış patatesi gibi üreticiyi hüsrana uğrattığını ifade eden Eriş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Patateste yine yeni bir afet yaşanıyor. Toprak altındaki patatesin kilo fiyatı 10 kuruşa indi. Eskiden bir bardak çay bir kilo patates kıyaslaması yaparken, şimdi 5 kilo patatese ancak bir bardak çay içebiliyoruz. En kötüsü yapılan bunca masrafa karşın ortada alıcı yok. Kışın hava şartlarından etkilenerek zarar gören patates üreticisi, yazın alıcı bulamamaktan yana dertli. Bu afetin önlenmesi konusunda devletimiz üreticimizin durumunu görmeli ve mutlaka üreticiye dekar başına afet desteği sağlamalı. Patates üretimi en maliyetli ürünlerden biri. 150-170 kuruş arasındaki tohumla üretim yapılmaya çalışılıyor. Gübreydi, mazottu, elektrikti, suydu derken maliyet yükseliyor."
Bu konularda bankaların yeterli kredi desteğini sağlamaması nedeniyle yangının gittikçe büyüdüğünü belirten Eriş, sözlerine şöyle devam etti: "Bir üreticimizin deyişiyle bu son yaşanan sıkıntılardan sonra avukatlara çok iş düşecek. CHP olarak biz bu sıkıntıları dile getirmekte zorlanıyoruz ancak bu konuda sesini yükseltmesi gereken çiftçimiz de bu sahipsizliğe, yaşanan bu ekonomik afete, ‘yeter artık’ demelidir.”
Patates tüketiminin yurt çapında artırılması gerektiğini vurgulayan Eriş, CHP konferanslarında düzenledikleri yarışmanın yanı sıra yine patates tüketimini özendirmek ve patatesin faydalarını anlatmak adına bir dizi patates yemekleri etkinliği düzenleyeceklerini ifade etti.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com