CHP Öldürülen Teröristlere Yas!

CHP Öldürülen Teröristlere Yas!
Ölü ele geçirilen 12 terörist için BDP 3 günlük yas ilan etti.

CHP milletvekili adayı Sümer de partinin onayıyla seçimbürosunu kapatıp yasa katıldı. BDP, önceki gün Şırnak'ta öldürülen 12 terörist için 3 günlük yas ilan etti. PKK'nın tehditleri bölge illerinde hayatı durdururken, yas kararına CHP Diyarbakır Milletvekili Adayı Salih Sümer de seçim bürosunu kapatarak destek oldu. Şırnak'ta 12 PKK'lının ölü olarak ele geçirilmesi üzerine terör örgütü PKK'nın baskısıyla Diyarbakır başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu'da kepenk kapatma, kontak açmama gibi hayatı durdurmaya yönelik eylemler başlatıldı. Olaylar üzerine BDP'nin 3 günlük 'yas' ilan ederken, CHP Diyarbakır 1. SıraMilletvekili Adayı Salih Sümer de teröristlerin yasını tutmak için yapılan kepenk kapatma eylemine “Halkın kararına uymak zorundayız” diyerek seçimbürosunu kapattı.

BANKALAR DA KAPALI!

12 PKK'lının öldürülmesinin ardından BDP'nin 3 günlük 'yas' ilan etmesi üzerine Diyarbakır esnafı örgüt baskısıyla kepenk açmadı. CHP'li aday Sümer de seçim bürosunu kapatarak 'yas' kararına uydu. Sümer, “Diyarbakır halkının verdiği karara uymak zorundayız. Bu halkın yani Kürtler'in oyuyla geleceğim. Toplumkarara uyuyor, ben tek başıma uymuyorumdiyemem” şeklinde konuştu. Ofis semtindeki seçimbürosunu kapatarak köylerde çalışma yaptığını aktaran Sümer, kentte devlet daireleri, bankalar ve diğer siyasi partilerin bürolarının da kapalı olduğunu ileri sürdü. Diyarbakır'da hayatın durduğunu aktaran Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü:

KARARA SAYGI GÖSTERDİK

“Bölgedeki esnaf büyük sıkıntıda. Bir an önce barış ortamı talep ediyoruz. Bütün bölge uymuş, bizim uymamız bir şey değil. Çeki olan, kirasını ödeyemeyen var. Diyarbakır ve ilçelerinde kepenkler kapalı. Kimse gitmiyor. Terör örgütünün sonucudur diyemem. Ben ayrı bir şehirde değil Diyarbakır'da yaşıyorum. Yani burada siyaset yapıyorumne yapabilirim?” CHP Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Değer de seçimbürosunun kapalı olduğunu doğruladı. Değer, “Halkımızın kararına saygı göstererek seçimbürosunu kapattık” dedi.

İLLEGAL KARARA UYMAYIZ

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Halit Advan ise kendi seçim bürolarının kapalı olmadığını söyledi. Advan, “Eyleme uymak söz konusu değil. İllegal kararlara uymayız.Halk mağdur oluyor.Halk kendi rızasıyla kapatmıyor” diye konuştu.

Kürtler'den oy alacağım

Diyarbakır Ofis semtindeki seçimbürosuna kilit vuran Salih Sümer, “Kürtler'in oyuyla seçileceğim. Diyarbakır halkının verdiği karara uymak zorundayım” dedi.

Kepenk kapattıranlara büyük tepki

Terör örgütünün 3 günlük yas ilan etmesi Diyarbakır halkını 4 Mayıs'taki eylemde olduğu gibi yine bunalttı. Toplu taşıma araçlarının çalışmadığı, çöplerin toplanmadığı kent merkezinde olan yine vatandaşa oldu.

ÇARESİZLİK

Baskı yüzünden işyerlerini açmadan dükkanlarının önünde çaresiz bir şekilde oturan esnaf ne yapacağını şaşırmış durumda. Hastane ve işyerine gitmek isteyen vatandaşlar, saatlerce otobüs duraklarında bekledi. Vatandaşlar bu kararı alanlara beddua ederek tepki gösterdi. Belediyeye ait toplu taşıma araçları ile halk otobüslerinin çalışmaması, okul ve hastanelere gitmek zorunda kalan vatandaşları zor durumda bıraktı. Diyarbakır'da toplu taşıma araçlarının yüzde 80'ine sahip olan belediye otobüsleri 4 Mayıs'ta olduğu gibi yine seferlerini durdurdu.

Asker teröristlerin cesetlerine el koydu

Irak sınır kesiminde 12 teröristin öldürülmesinin ardından, bölgede yaşanan gerginlik sürüyor. Uludere'den sınırı geçen 300 kişilik grup PKK'lıların cenazesini aldı. Grubun içerisinde BDP'nin desteklediği milletvekili adayları Gültan Kışanak, Hasip Kaplan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de hazır buludu. Bilican Tepesi Mevkii'nden sınırı geçen grup, Irak topraklarından aldıkları 3 PKK'lının cenazesini Türkiye tarafına getirdi. Yemişli Köyü'nde konvoyun önünü kesen askerler, otopsi yapılması için teröristlerin cenazelerine el koydu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com