CHP: Sayıştay teklifi tam bir darbedir!

CHP: Sayıştay teklifi tam bir darbedir!
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AKP tarafından verilen Sayıştay’a ilişkin teklifi eleştirerek, “Hükümet Sayıştay’ın herhangi bir şekilde yapmış olduğu denetim sonucunda tespit etmiş olduğu usulsüzlük ve yolsuzluklara ilişkin olarak düzenlediği rapor

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, partisine mensup bir grup milletvekiliyle birlikte AKP tarafından verilen Sayıştay’a ilişkin kanun teklifi konusunda TBMM’de basın toplantısı düzenledi.
 
Sayıştay’ı yeniden dizayn etme, Sayıştay’ı hükümete bağlama yönünde düzenlemeleri içeren teklifin TBMM Başkanlığına sunulduğunu belirten Hamzaçebi, “Sayıştay’ın görevleri budanmaktadır. Sayıştay’ın tarafsızlığını ve bağımsızlığını yok eden bir kanun teklifi TBMM’ye gelmiştir” diye konuştu. Hamzaçebi şöyle devam etti:
 
“Bu teklif ile AKP Hükümeti denetim istemediğini açık bir şekilde beyan etmiş olmaktadır. Bu teklif kamu mali yönetimine karşı gerçekleştirilmiş olan bir darbedir.
 
Yapılan bütçe hakkının içinin boşaltılmasıdır. Hükümet denetim istemiyor. Hükümet Sayıştay’ın herhangi bir şekilde yapmış olduğu denetim sonucunda tespit etmiş olduğu usulsüzlük ve yolsuzluklara ilişkin olarak düzenlediği raporların TBMM’ye gönderilmesini istemiyor.”
 
MECLİS BAŞKANI’NA SESLENDİ
 
Meclis Başkanı’ndan Cuma günü bir talepte bulunduklarını ifade eden Hamzaçebi, “Kendisine yazılı başvuru yaparak 132 raporun TBMM’ye getirilmesini sağlanmasını talep ettik” dedi. Hamzaçebi şöyle devam etti:
 
“AKP Grubu getirmiş olduğu teklif ile Sayıştay’ın bundan böyle kamu kurumlarına bakanlıklara ilişkin olarak herhangi bir şekilde düzenleyeceği yani görevi olarak düzenleyeceği denetim raporlarını TBMM’ye göndermemesi yönünde bir düzenlemeyi teklif etmiştir. Bunun kabulü mümkün değildir. Bu tam anlamıyla bir darbedir. AKP bir darbeyi gerçekleştirmek üzeredir. Bu darbeyi engellemek sadece CHP’nin değil bütün milletin görevidir. Milletimize çağrıda bulunuyorum. Bu teklif milletin bütçe hakkını elinden almaya yönelik, hükümetin yolsuzluklarının üstünü örtmeye yönelik bir tekliftir.
 
Sayıştay’ın bağımsızlığı ve tarafsızlığı yok edilmektedir. Sayıştay’ı ortadan kaldırmaya yönelik AKP teklifi ile karşı karşıyayız. Yapılan Sayıştay’ı tamamen yok etmektir. AKP kendi hükümet döneminin harcamalarının denetlenmesini istememektedir.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com