CHP şehit ve gazileri unutmadı

CHP şehit ve gazileri unutmadı
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi şehit ve gaziler için kanun teklifi verdi.

CHP Grup Başkanvekili  Akif Hamzaçebi, kamu kurum ve kuruluşlarının, şehit yakını, gazi ve çalışamayacak derecede malul olan gazilerin yakınları için kadro mevcuduna göre istihdam etmekte zorunlu oldukları yüzde 1 oranının yüzde 2’ye çıkarılması için kanun teklifi verdi.

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi terörle mücadelede şehit olanların yakınları ile gaziler ve çalışamayacak durumda olan gazilerin yakınlarının daha fazla iş olanaklarından yararlanması amacıyla TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

TEKLİF NE GETİRİYOR

Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile kamu kurum ve kuruluşlarının, şehit yakını, gazi ve çalışamayacak derecede malul olan gazilerin yakınları için kadro mevcuduna göre istihdam etmekte zorunlu oldukları yüzde 1 oranı yüzde 2’ye çıkarılacak.

Teklif ile kanundaki; varsa sadece eş, eşin olmaması halinde çocuklardan birisinin, çocuk da yok ise kardeşlerden birisinin kamuda istihdamı biçimindeki kısıtlama kaldırılmakta, eşin ve medeni durumu gözetilmeksizin çocukların hepsinin, eş ve çocuk olmaması halinde de bir kardeşin kamuda istihdamının sağlanması öngörülüyor.

Teklifin gerekçesinde, şöyle denildi:

"Ülkemiz, uzunca bir süredir terörle mücadele içerisindedir. Terörle mücadele sırasında çok sayıda şehit verilmiştir. Bunun yanı sıra, yine terörle mücadele sırasında yaralanmak suretiyle birçok er, erbaş ve kamu görevlileri mağdur duruma düşmüştür. Ülke olarak şehidimizin geride bıraktıklarına ve çalışacak ya da çalışamayacak durumda olan gazilerimize sahip çıkmak zorundayız. Ancak, Terörle Mücadele Kanunu bu bağlamda şehit yakınına ve gazisine yeterince olanak sağlamakta yetersiz kalmaktadır."
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com