CHP Şimdi Hangi Adımı Atacak?

CHP Şimdi Hangi Adımı Atacak?
Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi Genel Merkez'de durum değerlendirmesi yaptı.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

CHP örgütü ve Genel Merkezi alarmda... Özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirler ile oy oranlarının birbirine çok yakın olduğu merkezlerde, sonuçlara itiraz edilecek. İlk itirazlar için yarın akşam saat 17:00'ye kadar süre var. 

ÖNCE İLÇE SEÇİM KURULLARINA GİDİLECEK...

İtiraz dilekçelerinin, somut verilere ve kanıtlara dayanması gerekiyor. Aksi halde, itiraz yapılan merciler, 'yeniden oy sayısına gerek yoktur' kararı verebiliyor. İşte böyle bir yanıt almak istemeyen CHP Yönetimi de, örgüte itirazlar için 'çok iyi hazırlanın' talimatı verdi. 

İTİRAZLAR AŞAMA AŞAMA İLERLEYECEK...

İlçe seçim kurullarına yapılan itirazlar kabul edilirse bu durumdan hoşnut olmayan diğer parti, bir üst kurul olan il seçim kurullarına gidecek. Ardından Yüksek Seçim Kurulu'na sonuçların değişmesi için başvurular yapılacak. Her kurulun inceleme süresi gözönüne alındığında yaklaşık 8-10 içinde kesin sonuçların açıklanması mümkün. 

SEÇİM SAHTEKARLIĞI NASIL YAPILMIŞ OLABİLİR?

İtirazlar, başkasının yerine oy kullanılması, gelmeyenlerin yerine sahte imza atılarak oy kullanılması, mükerrer oy kullanılması ya da sandık çalınması ve sahte oy düzenlenmesi gibi 
temel gerekçeler üzerinden yapılacak. 

SANDIK TUTANAKLARINI ÜÇ KİŞİ KONTROL EDİYOR

CHP görevlileri, bir yanlışlık olmaması için, sandık tutanaklarını üç kişi birden inceliyor. Sadece büyükşehirlerde değil, Anadolu'nun birçok bölgesinde seçimde usulsüzlük yapıldığı düşünülüyor. 

Özellikle Ankara'da kimin kazandığının Türkiye siyasetini çok etkileyeceğini söyleyen parti yöneticileri, Başkent'te oy oranlarının birbirine çok yakın olmasının ülke genelinde de değişim habercisi olabileceği fikrinden hareketle itirazların takipçisi olacaklarının altını çiziyor. 

Burcu ORAL Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com