CHP sorunca tutanak değişti

CHP sorunca tutanak değişti
Gümrükte bayrak indirme oyunu

Esendere Gümrük Sınır Kapısı’nda Türk bayrağı indirilip yerine örgüt bayrağı asılmasına ilişkin tutanak, 16 ay sonra değiştirilerek “Bayrağın indirildiğini ne gördük ne duyduk” diye değiştirildi. Olayın en ilginç kısmı ise her iki tutanaktaki imzaların aynı bürokratlara ait olması.

Terör örgütünün finans merkezine dönüştürdüğüne ilişkin raporlarla gündeme gelen Esendere Gümrük Sınır Kapısı’nın perde arkasında yaşananlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Esendere Gümrük Kapısı’nda kaçakçılık ve hayali ihracat ihbarları üzerine 10 gümrük ve ticaret başmüfettişi ikişerli gruplarla bölgede incelemeler yaparak çok sayıda rapor düzenlemişti. Durumu bizzat yerinde inceleyen Gümrük ve Ticaret Başmüfettişleri Murat Şanlı, Ali Ortapolat ve Ahmet Ünal’ın hazırladığı raporlarda; “Esendere Sınır Kapısı faaliyet alanında yasadışı bayrak ve flama asıldığı, siyasi ve yasadışı sloganlarla terör örgütünün propagandasının yapıldığı” tespitine yer verilerek “Daha da vahimi, bölücü terör örgütü PKK sempatizanları tarafından gümrük sahası içerisindeki bayrak direğinden Türk milletinin ulusal onuru ve bağımsızlığının sembolü bayrağımızın indirildiği, bu durumu gösterir tutanağın Esendere Gümrük Müdürlüğü’nce Hakkâri Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’ne gönderildiği” değerlendirmesi yapılmıştı.

Tutanak, gümrük müdür yardımcısı araştırmacı Dündar Narin, gümrük muhafaza kısım amiri Orhan Usta, gümrük muhafaza kısım amir vekili Mehmet Taşkın, gümrük muhafaza memuru Özer Kocapınar ve gümrük muhafaza memuru Ferdi Çiçek’in imzasını taşıyordu.

Kılıçdaroğlu uyandırdı

Aylarca bayrak indirme olayına ilişkin adım atılmayarak bir anlamda olay uyutuldu. 7 Aralık 2012 tarihinde bir televizyon kanalında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Esendere’de bayrak neden indirildi?” değerlendirmesine yer verildi. Bunun üzerine bayrak indirme olayının anlatıldığı tutanakta imzası bulunan bürokratlar Ankara’ya çağrıldı ve pazar günü olmasına karşın 9 Aralık 2012 tarihinde merkez bürokratlarıyla “değerlendirme toplantısı” yapıldı. 10 Aralık 2012 tarihinde ise olayı Ankara’ya bildiren gümrük görevlilerinin “…Türk bayrağının indirildiğini görmedim, duymadım, ben orada yoktum…” beyanıyla yeniden tutanak düzelendi. (BCK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com