CHP, 'süreç tutum belgesi' açıklayacak

CHP, 'süreç tutum belgesi' açıklayacak
Kürt sorununun çözüm süreci konusunda 'tutumu net değil' diye eleştirilen CHP yönetimi, 'çözüm süreci tutum belgesi' hazırlama kararı aldı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu tarafından kaleme alınacak olan ve özellikle “dış kamuoyunu” bilgilendirme amaçlı da hazırlanacak metinde CHP’nin Kürt sorununa bakışının yanı sıra AKP hükümetinin PKK ve Abdullah Öcalan’la yürüttüğü müzakerelerle ilgili partinin çekinceleri ve önerilerine de yer verilecek.
 
Loğoğlu, CHP’nin Kürt sorununun çözümünü ve barışı desteklediğine, ancak hükümetin yürüttüğü müzakerelerin içeriğini kendilerinin ve kamuoyunun bilmediğine dikkat çekti. Loğoğlu, CHP’nin çözüm sürecine katkı için, “görüşmelerin hukuk içinde kalınarak yürütülmesi, gizli pazarlık-gizli ajanda içermeyen ve halkın kabul edebileceği bir mutabakatın kamuoyuna açıklanması, hükümetin bu konuda samimi davranarak bütün kesimleri bilgilendirmesi” olmak üzere 3 ana ilkesine yer verilecek. Bu ana başlıklar altında, CHP’nin sürecin neresinde durduğu, süreçle ilgili tereddütlerle ilişkin sorulara tek tek yanıt verilecek. 

Loğoğlu, metnin hafta sonu kamuoyuna açıklanabileceğini belirtirken iç kamuoyunun yanı sıra, dış kamuoyuna dönük de CHP’nin süreçle ilgili tutumunun anlatılacağını ifade etti. (IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com