CHP TBMM Grup Toplantısı

CHP TBMM Grup Toplantısı
Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2)

TBMM (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ses kayıtlarının gerçek olduğunu öne sürerek, "Yarın, öbür gün yeni şeyler de çıkacak. Benim sana tavsiyem, helikopteri al, ya yurtdışına kaç ya Başbakanlık'tan istifa et. Devleti soyan Başbakanlık koltuğunda oturamaz" dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, dün internette yayınlanan Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesindeki diyaloglardan alıntılar yaptı. 

Erdoğan'ın konuşmalarına üzüldüğünü dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bir ülkenin başbakanı kendi ülkesini soymakla görevlendirilmiş adeta. Emin olun Erdoğan'a üzülmüyorum, üzüldüğüm çocukları. Yazık değil mi o çocuklara, kendi hırsızlığına ortak ediyorsun" diye konuştu.

Başbakanlığın dün akşam, ses kayıtlarının montaj olduğu yönünde açıklama yaptığını anımsatan Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın ise kayıttaki seslerin kendisinin ya da Bilal Erdoğan'ın olmadığını söyleyemediğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın bugünkü AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda da "Kriptolu telefonlar da dinlenmiş" dediğini anımsatarak, şunları söyledi:

"Yolsuzluğu ört diye sana kriptolu telefon verilmedi. Devletin sorunlarını, işlerini konuş diye sana kriptolu telefon verildi. Bu konuşmaların tamamı doğrudur. Biz en az 3-4 kanaldan doğrulattık. Ağrı Dağı ne kadar doğruysa ve gerçekse, Erciyes Dağı ne kadar doğru ve gerçekse bu tutanaklar da o kadar doğru.

Hayatı yalan söylemekle geçen bir başbakandan bir şey beklenmez. Benim üzüldüğüm, ona hala inanan yurttaşlarım. Daha arkası gelecek bunların. Nasıl milletin önüne çıkıyorsun, nasıl milletin yüzüne bakıyorsun. Ar damarı yok mu?"

 

-"Artık Başbakan diyemeyiz"

 

Kemal Kılıçdaroğlu, 2010'da yayınlanan "wikileaks" belgelerinde, dönemin ABD Büyükelçisi tarafından Washington'a gönderilen kriptoda, Erdoğan'ın İsviçre bankalarında 8 hesabı bulunduğunun belirtildiğini, Erdoğan'ın bu iddiayı ortaya atanlardan ulusal ve uluslararası mahkemelerde hesap soracağını söylediğini anlatarak, "Başvuru yaptı mı, dava açtı mı?" diye sordu. 

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında da böyle bir iddiada bulunulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "O, namuslu her siyasetçinin yaptığı gibi başvurusunu yaptı, 'İsviçre bankalarında hesabım var mı, yok mu bana bildirin' dedi. Resmi cevabı aldı. Hesabı yok" şeklinde konuştu. 

Erdoğan'a artık "başbakan" denilemeyeceğini savunan Kılıçdaroğlu, "Hükümetin meşruiyeti bitmiştir. Yalancıdan başbakan olmaz, hırsızdan başbakan olmaz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez halkını soyan bir Başbakan ile karşı karşıyayız. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen bir başbakanla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

İnternette yayınlanan telefon görüşmesi kaydını ses mühendislerine sorduklarını da kaydeden Kılıçdaroğlu, "Dikkatli olalım dedik. 'Hiç meraklanmayın' dediler. Tamamı gerçek" dedi. 

Kriptoyla ilgili bütün kayıtların Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'a bir çağrı yapıyorum; TİB kayıtlarını yayınlayın. Sen sahte, mahte ayaklarını bırak. Devletin kayıtlarını yayınla. Yayınlayamaz." diye konuştu. 

Medyaya da korkmaması çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, medyanın etik kurallarının arkasında durulmasını istedi. Kılıçdaroğlu, "Aile boyu pisliğin içindeler ve siz görmeyeceksiniz bunu. Dünya görecek, siz görmeyeceksiniz. Göstermek zorundasınız. Göstermezseniz baş çalan kadar sizin de sorumluluğunuz var demektir" dedi.

Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını grup toplantısında dinlettiği sırada Meclis Televizyonu'nun yayını kestiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Niye kestiriyorsun? Yalan mı bunlar? Senin Başbakan'ın hırsızlık yapıyor, bunları açıklamayacak mıyız?" diye konuştu. 

Erdoğan'ın Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla karşı karşıya olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Arabalarla dolarları, avroları, liraları taşıdın. Yarın, öbür gün yeni şeyler de çıkacak. Benim sana tavsiyem, helikopteri al, ya yurtdışına kaç ya Başbakanlık'tan istifa et. Göreceksiniz, devleti soyan Başbakanlık koltuğunda oturamaz. O koltuktan gitmesi lazım" dedi. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com