CHP TBMM Grup Toplantısı

CHP TBMM Grup Toplantısı
Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2)

TBMM (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturması açılmasına ilişkin önergelerin bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğini anımsatarak, "Hep diyorlardı ya 'yalan' diye. Şimdi neyin yalan neyin gerçek olduğu, biraz daha net belgelerle ortaya çıkacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, 1937'de Türkiye'nin kendi denizaltısını yapmaya başladığını, 1939'da 4 bin topraksız köylüye toprak dağıtıldığını, 1944'de Osmanlı İmparatorluğu'nun borçlarının son kuruşuna kadar ödendiğini söyledi.

Bunlar yapılırken kimseden borç alınmadığını, Osmanlı'nın borçlarının kapatıldığını ve aynı zamanda üretim yapıldığını belirten Kılıçdaroğlu, "22 Eylül 1947'de, Merkez Bankası'nın kasasında 176 ton altın bulunduğu açıklanır. O Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı'nın borcunu son kuruşuna kadar ödeyip, Merkez Bankası'nda 176 ton altını olan bir ülkedir" dedi. 

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

"Bunları niye anlatıyorum? Ulusal Egemenlik Haftası bu hafta. Nereden nereye geldiğimizi anlatmak için. 17 Aralık'ta bir olay oldu. 17 Aralık 2013... Bir hükümetin, bir devleti nasıl soyduğuna tanık olduk. Bir tarihin arka odasına bakın, bir de şimdiye bakın. Her kuruşun hesabını halkına veren bir yönetime bakın, 'her kuruşu nasıl hortumlarım' diyen bir yönetime bakın.

Geldiğimiz nokta iç açıcı değil. O dönemde de yolsuzluklar olmuştur. Ama asla, hiç kimse affetmemiştir. Ne Mustafa Kemal Atatürk ne de İsmet İnönü. Yolsuzluğa bulaşanları Yüce Divan'a göndermiştir. Her kuruşun hesabını vermiştir. Onlara bugün ne iftiralar atıldığını biliyoruz. Onlar bu ülkenin her kuruşunun hesabını verdiler. Onlar mütevazi yaşadılar, kendilerini halka adadılar. Onlar dünyalık yapalım diye mücadele etmediler. Onlar savaş meydanlarında boşuna alın teri dökmediler. Onların mirası üzerine kurulup devleti soyanlar bugün karşımızda. Bunların hepsinin çok iyi bilinmesi lazım. 

17 Aralık sürecinden sonra bir gerçeği gördük. Soyulan Türkiye gerçeğini gördük. Bir yabancının dört bakanı nasıl satın aldığını gördük. Rüşvetin nasıl çalıştığını gördük. Diyor ki '17 Aralık'ta bize darbe yapıldı.' Ne darbesi? Hangi darbe yapıldı? Darbelere karşı bir siyasal parti olarak bunu söylüyoruz. Darbelerde en büyük acıyı çekmiş bir siyasal parti olarak söylüyoruz: Hangi darbe? 17 Aralık'ta eğer oğluna telefon edip 'paraları sıfırla' diyorsa oturup bu ülkenin bütün yurttaşlarının düşünmesi lazım. Bir tarihe bakmaları lazım bir de şimdiye bakmaları lazım. Onlar mı namusluydu bunlar mı namuslu? Onlar mı halktan yanaydı bunlar mı halktan yana? Onlar mı kul hakkı yiyordu bunlar mı kul hakkı yiyor? Onlar mı Türkiye için çalışıyordu bunlar mı Türkiye için çalışıyor?  Madem ki egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, o zaman milletimin düşünmesini isterim. 

Şunu kimse söylemesin: 'Efendim, Erdoğan'ın haberi yoktu bundan.' Bunu söyleyenin önüne, üç sayfalık Milli İstihbarat Teşkilatı raporunu koyarız. Tarihi ile birlikte. 18 Nisan 2013. Devletin soyulduğunu Erdoğan'a söylüyorlar. Umre'ye gidiş de var orada, paraların nasıl dağıtıldığı da var orada... Başbakan'ı uyarıyorlar. Ben bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Önce bunu vicdanlarımızda bir sorgulayacağız. Tarihimizle, inançlarımızla sorgulayacağız. Çünkü bu hafta soruşturma ile ilgili görüşmeler başlayacak. Hep diyorlardı ya 'yalan' diye. Şimdi neyin yalan neyin gerçek olduğu, biraz daha net belgelerle ortaya çıkacak."

 

-"Rüşvetin adı cari açık olmuş"

 

Kemal Kılıçdaroğlu, bir havuz medyası oluşturulduğunu ve bu medyanın temel özelliğinin iktidar yandaşlığı yapmak, yolsuzlukların üzerini kapatmak olduğunu ileri sürdü.

Bu medyanın, Rıza Sarraf'ı televizyonlarına ve gazetelerine çıkardığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Neymiş, Rıza Sarraf hayırsever bir işadamıymış. Neymiş Rıza Sarraf; Türkiye'nin cari açığının yüzde 15'ini tek başına kapatan adammış. Samimi söylüyorum, Rıza Sarraf'ın heykelini dikmek lazım. Zafer Çağlayan anıtı var biliyorsunuz Meclis kavşağında. Saatler. 700 milyar liralık kol saati alan Zafer Çağlayan anıtı dikildi oraya. Onun yanına mutlaka bir de Rıza Sarraf'ın heykeli dikilmeli. Ama bir heykel yetmez. İkinci heykeli İçişleri Bakanlığı'nın önünde olması lazım. Rıza Sarraf'ın önünde yatan bir İçişleri Bakanı. Demişti ya Rıza Sarraf'a, 'Sana bir şey olmaz, gerekirse ben önüne yatarım' diye.

Bir heykelini de Maliye Bakanlı'ğının önünde dikmemiz lazım. Madem ki cari açığın yüzde 15'ini tek başına kapatıyor. Böyle mükemmel bir adamı nerede bulacaksınız? Maliye Bakanlığı'nın önüne heykelini dikeceksiniz. Ama birilerinin cebine para sıkıştırırken olacak.

Bir heykelini de Başbakanlığın önüne dikeceksiniz. Hiç tartışmasız. Sarraf'ın elinde bir çikolata kutusu, Başbakan'a giderken. 'Bana yeni bakanları verebilir misin' diye bir ses de olacak.

Tabii Rıza Sarraf'ın aile fotoğrafında da önemli bir yeri var. Son balkon konuşmasında bütün üç kağıtçılar vardı orada. Devleti soyanlar vardı, aile de vardı orada. Rıza Sarraf eksikti. Neyin ne olduğunu bu millet unutmasın.

'Cari açığı kapattı' diyor. Bence, bakanların cari açığını kapatmıştır. Zaten yeni rüşvetin adı cari açığı kapatma. Bir bakan telefon açacak, 'cari açığımı kapatır mısın?' diye, 'Tabi. Çikolata kutusu içinde 500-500 gönderiyorum. Cari açığını kapatacağım.' Geldiğimiz tablo budur. Rüşvetin adı cari açık olmuş.

Bu tabloda benim üzüldüğüm bir şey var. Çıkarıyorsunuz Rıza Sarraf'ı, arkasında fon olarak Türk Bayrağını kullanıyorsunuz. En ağrıma giden budur. Bir sahtekarın arkasına Türk Bayrağı fon olarak kullanılarak onu meşru göstermek asla mümkün olmamalıdır. Bunun hesabını soracağız. Havuz medyasından bunun hesabını soracağız."

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com