CHP TBMM Grup toplantısı

CHP TBMM Grup toplantısı
Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2)

TBMM (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "MİT Yasası'nı geçirdiler, anayasaya aykırı. Herkes bekliyor, 'ne olacak' diye? Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz, hesabını soracağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, hukukun herkese lazım olduğunu söyledi.

Hukukun olmadığı yerde totaliter rejimlerin olacağını ve kimsenin güvencesinin bulunmayacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Diktatörler dahil. Onlar her zamankinden daha fazla baskı yaparlar, korktukça baskılarını artırırlar" değerlendirmesinde bulundu. 

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 15 Nisan 2014'te "Öyle bir süreç yaşıyoruz ki herkes evinde ofisinde kendisini güvende hissetmiyor. Böyle bir ortamda kimse kendini güvende hissetmiyor. Sayın Başbakanımız da kendini güvende hissetmiyor. Zaten kendisi de söylüyor" dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Dönüp kendimize sormamız gerekiyor; 12 yıldır bu ülkeyi yönetenler kendilerini güvende hissetmiyorsa sokaktaki sade vatandaş kendisini nasıl güvende hissedecek?" diye sordu.  

"Bu ülkeyi bu hale kim getirdi?" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"12 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsun sen ve kendin 'ben kendimi güvende hissetmiyorum' diye söylüyorsun. Vatandaş ne yapacak? Asıl üzerinde durmamız, asıl tartışmamız gereken bu. Bir ülkenin başbakanı kendini güvende hissetmiyor, dönüp şikayeti vatandaşa yapıyor. Bu ülkeyi demek ki sen yönetmiyorsun, taşeronlarla yönetiyordun sen bu ülkeyi . Yönettiğini sanıyordun, usta değil emin ol sen çırak bile olamazsın. Diyeceksiniz ki CHP bu konuda hiç uyarı yapmadı mı? Defalarca ama defalarca uyarı yapıldı. Türkiye'nin iyiye gitmediğini, hukukun üstünlüğünün yara aldığını, demokrasinin zedelendiğini defalarca dile getirdik. En son telefon dinlemeleriyle ilgili 28 Ocak 2009'da bir milletvekili arkadaşımız çıkıyor, 'telefonlarımız dinleniyor, bunlar doğru değil Türkiye nereye gidiyor' diye kaygılarını dile getiriyor. Bu işten sorumlu bakan çıkıyor kürsüye ve cevap veriyor; 'yanlış işiniz, yasal olmayan işiniz yoksa dinlenmekten korkmayın' diyor. Biz zaten korkmuyoruz ki sen korkuyorsun şimdi. Çünkü senin hesabını veremeyeceğin çok iş var. Madem yasal iş yapıyorsun niye korkuyorsun? Yaptığın işlerin tamamı yasa dışı."

 

-"Şerefin varsa ispat edersin"-

 

Zaman zaman kendilerinin de eleştirildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bu eleştirilere her zaman saygı göstereceklerini ancak bunların "samimi ve doğru" olması gerektiğini dile getirdi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerini "cemaatle işbirliği" yapmakla eleştirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Açık ve net çağrıda bulunuyorum; şerefin varsa, çıkarsın bunu belgelerinle ortaya koyarsın, ben de derim ki 'doğru biz bunu yapmışız.' Yapabilir misin? Açık ve net söylüyorum; şerefin varsa ispat edersin. Bu kadar basit" diye konuştu. 

Başbakanın 24 Kasım 2013 tarihinde "Şimdiye kadar cemaatteki kardeşlerimiz ne istediler de vermedik" dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Biliyorsunuz, birine 'kardeşim' diyorsa elinde hançer arkada bekliyor demektir. Erbakan'a da Kaddafi'ye de Esad'a da diyordu. Senin kardeşin, 12 yıl beraber çalıştınız, beraber yönettiniz. Niye dönüp bizi suçluyorsun? Şimdi ben şunu öğrenmek istiyorum; 'Ne isteniz de vermedik' diyor. Neyi öğreneceğiz? Ne istediler, neler verdin sen? Onu çık bir anlat bakalım. Bir açıklama daha yapıyor, o da çok ilginç. 22 Nisan 2014, 'bunların elinde şantaj kasetleri var' diyor. 'Bu devletin en tepesinden en aşağısına kadar, Cumhurbaşkanın da benim de Genelkurmay Başkanın da var' diyor. Şimdi ben merak ediyorum, bu şantaj kasetlerini sen nereden biliyorsun? Ben onun bildiğini çok iyi biliyorum ama. Adım gibi biliyorum. O şantaj kasetlerini gözlüğünü böyle takarak nasıl izlediğini de çok iyi biliyorum. Sorun şu; O şantaj kasetleri senin önüne nasıl geldi? Sen kiminle beraber izledin? Çıkıp bunu açıklaması lazım. Debelenmesine gerek yok. Adam gibi herkesin anlayacağı sorular soruyorum, Senden de adam gibi cevap bekliyorum. Verir mi?"

Hukukun üstünlüğünü savunurken, devletin bütün kurumlarının hukuk çerçevesinde çalışmasını istediklerini açıklayan Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinin ulusal kurtuluş savaşının başarısından ibaret olmadığını savundu. 

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinin aynı zamanda ekonomiyi geliştirme, çağdaş uygarlığı yakalama mücadesiyle de başladığını söyledi.

Bunları gerçekleştirirken "bütün kurumların hukuk içinde çalışmasının" amaçlandığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Yani kurumların bir siyasal iktidara değil, millete hesap vermesiydi. Devlete ait olmasıydı. Biz devletimizi severiz, güçlü bir ordumuzun olmasını isteriz. Güçlü bir emniyet örgütü, güçlü bir Merkez Bankası olmasını isteriz. Ama hukuk içinde, yasalarla tanımlanan görevler içinde çalışmak koşuluyla. Siyasal iktidarın emrinde sadece ona hizet eden bir kurum niteliğinde olmamak koşuluyla" değerlendirmesini yaptı. 

-MİT Yasası- 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan MİT Yasası'na da değinen Kılıçdaroğlu, "MİT Yasası'nı geçirdiler, anayasaya aykırı. Herkes bekliyor, 'ne olacak' diye? Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz, hesabını soracağız. MİT, gerçekten milli olmak istiyorsa, kendisini AKP'nin arka bahçesi konumuna getirmemesi lazım. Milli sözcüğü çok önemlidir. Önce onların bilmesi lazım" dedi. 

 Hukukun olmadığı yerde hiçbir kurumun gelişemeyeceğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Totaliter rejim kendi istihbarat örgütünü oluşturur. Almanya'da da gestapo kurulmuştu yasayla. Ama kime istihbarat yapıyordu, sadece iktidar partisine. Eğer bu yasa çıkmadan önce CHP milletvekilleri fişleniyorsa, yasa çıktıktan sonra çok daha farklı şeylerin olacağını hep beraber göreceğiz. Kaygımız budur. İnsanlık onurunu korumanın yolu hukukun üstünlüğünü bir toplumda egemen kılmaktır. Hukukun üstünlüğü yoksa insanlık onurunu koruyamazsınız. İşkenceler, korkular... Bunların hepsi gelir. İstihbarat devleti dediğimiz şey budur. İstihbarat örgütünün iktidar partisine istihbarat getirmesidir. Bütün muhaliflerini izlemesi ve onları raporlamasıdır. Bunu doğru bulmadığımızı her ortamda dile getireceğiz."

-Fenerbahçe'yi kutladı-

Fenerbahçe'nin şampiyon olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, taraftarları ve yöneticileri kutladı. 

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Aziz Başkan'ın büyük bir sıkıntı içinde olduğunu da biliyoruz. Biz öteden beri özel yetkili mahkemelerin adalet dağıtmadığının altını hep çizdik. Biz, A takımı, B takımı, C takımı şampiyon olur, hepsine saygımız vardır. Spor bir centilmenlik işidir. Bugün bir takım şampiyon olur, ertesi yıl bir başka takım. Eğer kişiler yargılanacaksa bağımsız ve tarafsız mahkemelerde yargılanır. Ama siz bağımsız ve tarafsız mahkemelerde değil, iktidarın arka bahçesi olan mahkemelerde yargılıyorsanız, bu tür haksız yargılamalar gündeme gelir. O nedenle Fenerbahçeliler biraz yaralı. Şampiyonlukla bu acılarını ne kadar giderirler bilmiyorum ama şampiyon olan Fenerbahçe'ye, taraftarlarına, yöneticilerine buradan selamlarımızı gönderiyoruz."

Öte yandan Kılıçdaroğlu grup toplantısı çıkışında, gazetecilerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kendisini ifade veremeye çağırdığı yönündeki haberleri hatırlatması ve içeriğini sorması üzerine "Bilmiyorum, bakacağız" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, toplantı çıkışında kendisini aileleriyle bekleyen iki engelliyi, sorunlarını dinlemek üzere makamına davet etti.

(Bitti) 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com