CHP TBMM Grup Toplantısı

CHP TBMM Grup Toplantısı
Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2)

TBMM (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  "Benim ifademi alacakmış bu savcı bozuntusu, kim oluyorsun sen. O savcıya söylüyorum, sen yetmezsen Bilal'i de yanına al, yetmezse dayısını al, amcasını al, yetmezse babasını al ve gel karşıma" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada,  17 Aralık sürecinin, iki şeyi ortaya çıkardığını söyledi.

Birincisinin bir hükümetin, bir devleti nasıl soyduğuna tanık olduklarını savunan Kılıçdaroğlu, ikincisinin, iktidar tarafından Ergenekon, Balyoz davalarının nasıl fiyasko olduğu, sahte belgelerle kişilerin nasıl içeri atıldığının dillendirilmesine tanıklık ettiklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu, ikisinin de çok önemli olduğunu dile getirerek, Ergenekon ve Balyoz'da haksızlık yapıldığını söylediklerinde, kendilerine, "Siz de Ergenekoncusunuz" denildiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, "17 Aralık sürecinden sonra onlar da bunu dillendirmeye başladılar. Bunu nasıl dillendirmeye başladılar. 24 Aralık 2013'te Erdoğan'ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan, orduya kumpas kuranlardan söz ediyor. İlk çıkıştır. Düne kadar alkışlıyorlardı.  Yanlış dediğimizde en ağır şekilde bizi eleştiriyorlardı" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile 5 Ocak 2014'te yaptığı görüşme sonrasında, "Yeniden yargılanma konusuna olumlu bakıyoruz. Bu konuda arkadaşlarımız çalışıyorlar, bitmek üzere" şeklinde açıklamada bulunduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, "Mayıs'a gelindi. Hani bitmek üzereydi, hani haksızlık vardı? Amaç 17 Aralık rüşvet operasyonunu gölgelemek. Samimi değiller, ikiyüzlüler" görüşünü savundu.

Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, 13 Ocak 2014'te "Biz de hata yaptık. Soruşturma veya kovuşturmanın muhatapları farklı olduğunda sesimizi biraz daha gür çıkarmamız lazımdı. Ama sesimizi çıkaramadık" dediğini ifade ederek,  "Sen hiç ses çıkarmadın ki. Geçmiş olsun, hangi ses. Özel yetkili mahkemeler karar verdiler, sen koro halinde alkış tuttun" dedi.

 

-"Orada hızlıyken burada niye yavaşsın?"

 

Erdoğan'a, "Madem haksızlık var, madem insanlar boşu boşuna hapiste yatıyor, neden gereğini yapmıyorsun? Yeniden yargılama süreci başlasın diye kanun teklifimizi verdik. Üzerinden 5 ay geçmiş neden olayın üzerine gitmiyorsun?" diye soran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Savcı, MİT Müsteşarı'nı ifadeye çağırdığı için alelacele toplandılar, kanunlar hazırlandı, yıldırım hızıyla geçti. MİT Müsteşarı savcıya gitmedi. Orada hızlıyken burada niye yavaşsın, niye bir şey yapmıyorsun? Çünkü sen doğruları söylemiyorsun, insanları kandırıyorsun, insanların duygularıyla oynuyorsun.

Eski istihbarat müdürü Ali Fuat Yılmazer, özel televizyon kanalına çıkıp, 'Ergenekon, Balyoz'da kimin tutuklanacağına, hapse atılacağına Erdoğan karar veriyor' diyor. Bunu Erdoğan'a soruyorlar, o da 'A'dan Z'ye yalan. Benimle hayatında kaç kere görüştün, bir, iki ya da üç kere görüştün' diyor. Hepsi yalandı ama görüştüğünü kabul ediyor burada. Sonra, 'Senin yargı ile münasebetlerini biliyorum. Bu işlerde ne kadar tezgahtar olduğunu bilen biriyim' diye devam ediyor. Bir başbakan, istihbarat müdürüyle niye görüşür? İçişleri Bakanı, Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü, müdür yardımcıları, daire başkanları var, görüşmüyorsun ama bir istihbarat şube müdürüyle görüşüyorsun. Sen neyi görüşüyorsun bir istihbarat müdürüyle. Söyledikleri doğru yapılan bütün tutuklamalardan onun haberi var."

 

-"Gıkın çıkmayacak"

 

Kemal Kılıçdaroğu, bu olaylar başladıktan sonra 13 kişinin hayatını kaybettiğini ifade ederek, ilk Kuddisi Okkır, son olarak da Murat Özanalp'in yaşamını yitirdiğini anımsattı.

Kılıçdaroğlu, "Bunların vicdanı var mı? Bu kadar laf edeceksin, 'haksızlık var, boşu boşuna içeride yatıyor' diyeceksin, Başbakanlık koltuğunda oturacaksın gıkın çıkmayacak, bir şey yapmayacaksın" diye konuştu.

Murat Özanalp için yazılan "Ama ölmekle bitmeyeceğiz. Neden olanlar, sessiz kalanlar, hiçbirşeyi yokmuş gibi yapanlar, biliniz, hatta emin olunuz öldürmekle bitmeyeceğiz. Murat'ın kanı, üzerinizde, görüyoruz. Beyazda, mavide, hakide. Biliniz öldürmekle bitmeyeceğiz" dizelerini okuyan Kılıçdaroğlu, öldürmekle ülkenin yurtseverlerinin asla bitmeyeceğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, bu ailelerin yakınlarının sessiz çığlık eylemi başlattığını, bekledikleri desteğin halktan gelmemesini eleştirdiklerini anımsattı. Kılıçdaroğlu, "Halkı borçla teslim aldılar onun için desteklemiyorlar" dedi.

 

-"Seni borç batağına sürükleyen iktidardan"

 

Kılıçdaroğlu, 2002'de icra dairesinde 10 milyon 26 bin 212 dosya bulunduğunu, 20012'de bu sayısının 21 milyon 6 bin 774'e ulaştığını belirtti.

Protesto edilen senetlerin 2002'de 816 milyon, 2013'te ise 7 milyar 414 milyon lira olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Karşılıksız çekler 2002'de 2 milyar 203 milyon lira, 2013'te 14 milyar 119 milyon lira. Bu vatandaş ne yapacak? 2002'de banka borcu ve tüketici kredisini ödemeyenlerin sayısı 847 bin kişi. Bu rakam Şubat 2014'te 3 milyon 81 bin 96 kişiye çıktı. 2003'te ailelerin borçları 13 milyar lira, 2013'te 372 milyar lira. Ailelerin borç batağına battığını görüyoruz. Neden sessiz çığlık eylemine destek vermiyorlar diyoruz. Adam akşam nasıl eve gideceğinin farkında değil. Borçlandırıyorsun sonra teslim alıyorsun. Seçim zamanı 'başka partiye oy verme, faiz yükselir borcunu ödeyemezsin, istikrar bozulmasın, dolar yükselir borcunu ödeyemezsin'. Yurttaşlara sesleniyorum, ne dolar ne faiz yükselir, yeter ki sen bilinçli ol, seni borç batağına sürükleyen bu iktidardan önce sen yurttaş olarak hesabını sor."

 

-"Paralel vergi dairesi"

 

 Kılıçdaroğlu, vergi rekortmenlerinin açıklandığına işaret ederek, "milyarlık ihaleleri alanların, havuzcuların, TÜRGEV'lilerin burada olmadığını" söyledi. Kılıçdaroğlu,  "Peki bu paralar nerede,  siz bu kadar milyarları, ihaleleri aldınız, nerede ödediğiniz vergiler" diye sordu.

"Türkiye'nin cari açığını kapattım" diyen Rıza Zarraf'ın bu listede adının olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Zarraf'ın ortak olduğu şirketlerin beyan ettikleri vergileri sıraladı. Kılıçdaroğlu, Royal Denizcilik'in 7 milyon 250 bin lira, Royal Holding'in 360 lira, Volkan Gıda Dış Ticaret'in 1 milyon 346 bin lira, Safir Altın Ticaret İthalat ve İhracat'ın 1 milyon 907 bin lira vergi beyan ettiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, Kamerun Denizcilik ve Kıymetli Madenler Sanayi ve Ticaret Ltd, Royal Mobilya Dekarasyon gibi bazı şirketlerin ise hiç vergi vermediğini savundu.

Kılıçdaroğlu, "Aslında bunlar vergi ödüyorlar ama verginin, vergi dairesine ödeneceğinden haberi yok. Vergiyi, paralel vergi dairesine yatırıyorlar, Erdoğan'a yatırıyorlar. Elden, nakit, al parayı diyor" görüşünü savundu.

 

-"Bu adamın hukuk diplomasını kim verdi?"

 

Bir tetikçi savcının, kendisinin ifadesi alacağını söylediğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Üzülmedim, gülüp geçtim. Benim merak ettiğim, bu adamın hukuk diplomasını kim verdi, bu adam gerçekten savcı mı değil mi bunu merak ediyorum. Cumhuriyet savcısını bilirim, saygı gösteririm ama Bilal'in savcısı olduğu yerde, o savcı olmaktan artık çıkar, savcı değildir o. Arkadaşlarım kimin şikayet ettiğini araştırmışlar, hırsız şikayet etmiş. Hırsızın şikayetiyle savcı mı harekete geçer? Demokrasilerde geçmez ama bizim ülkemizde geçer. Çünkü hırsızın koruyucusudur onlar. Deniz Feneri'ni biliyorsunuz. Sonunda soruşturmayı yapan savcıları çıkardılar. Burada da beni çıkaracağını sanıyor. Benim ifademi alacakmış bu savcı bozuntusu, kim oluyorsun sen. Unutmasınlar bir Cumhuriyet savcıları var bir de Erdoğan savcıları var. Bir namuslu savcılar var bir de namussuzluğunu yazan, çizenler var. İnönü'nün sözünü unutmam ' Namuslular en az namussuzlar kadar cesur olmak zorundadır' diyor. Ben o namussuzların hepsinden daha cesurum.

TÜRGEV'e paraların nereden geldiğini sormuştum, 99 milyon 990 bin 990 dolar para sana Suudi Arabistan'dan niye geldiğini sordum, cevap yok. Niye gelir gider tablosunu açıklamıyor, madem Bakanlar Kurulu'nca vergi muafiyeti verildi, açıklasın. Açıklamıyor,  ihbar ediyor, beni şikayet ediyor. Bunların hepsinin hesabını soracağız. Gün ola harman ola. Gün gelecek hesabını vereceksin. Bizi, kendi yandaşları gibi bir şey yapıldığı zaman ürkeceğimizi düşünüyorlar. Her CHP'li bir Kuvayi Milliyecidir, göğsünde yürek taşır, namusun timsalidir,  ödünsüz bir kahramandır, yurtseverdir, bedel ödemeye hazırdır, inandığı yoldan geri dönmez. O savcıya sesleniyorum; sen değil, yanına Bilal oğlanı da al. O savcıya söylüyorum, sen yetmezsen Bilal'i de yanına al, yetmezse dayısını al, amcasını al, yetmezse babasını al ve gel karşıma." 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com