CHP THY işçilerine sahip çıktı

CHP THY işçilerine sahip çıktı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, THY'de işten çıkarılan 305 kişinin tekrar işe alınması konusunda tavrını ortaya koyması gerektiğini bildirdi.

Oran, yazılı açıklamasında, THY'nin bir dünya markası ve Türkiye'nin göz bebeği olduğunu belirtti.

Dünyada ekonomik krizin olduğu bir dönemde THY'nin çok riskli, çok önemli ve çok büyük sorumluluk isteyen yatırımlar gerçekleştirdiğine dikkati çeken Oran, "Ancak bu yatırımlara karşın THY, içinde bulunduğu kriz ve kaos ortamıyla hem kapanma hem de Türkiye ekonomisini çok büyük borç batağına sürükleme riski ile karşı karşıya" ifadesini kullandı.

THY'nin sadece bir firmayla 117 uçak alımı için 13 milyar dolarlık anlaşma imzaladığını hatırlatan Oran, şunları kaydetti:

"Halen mevcut 9 milyar lira borcunun üzerine, 38 milyar dolarlık bir borç daha eklenecek. Dolayısıyla bu kurumun sağlıklı bir şekilde hizmetlerini sürdürebilmesi ve faaliyetlerine devam etmesi çok kritik bir öneme sahip. THY, bu hizmetleri kiminle sunacak- Personelle sunacak. Bir yıl önce işten atılan 305 kişinin acilen işe geri alınması lazım. Üstelik 165'i gittikleri mahkemelerden işe iade kararı aldılar. Ama THY yönetimi halen bu durumu bir krize çevirme ısrarını sürdürüyor. Toplu sözleşme imzalanmadı ve sırf bu nedenle tüm THY çalışanları yakın zamanda greve çıkacak"

Başbakanı göreve çağıran Oran, "THY ahbap çavuş ilişkisi ile yönetilecek bir kurum değildir. THY'nin yaşayacağı olumsuz sonuçlar hem THY'nin on binlerce çalışanını hem Türkiye'yi hepimizi ilgilendiren bir konudur. Bir an evvel duruma el koyarak 305 kişinin işe geri alınması konusunda tavrını ortaya koymalıdır. Daha evvel bu konuda yargı kararına uyacağını söyleyen THY yönetimini de uyararak taahhütlerini yerine getirmesini sağlamalıdır" diye konuştu.

Oran, başbakanın bir an evvel sendika ile uzlaşılması konusunda gereken talimatı THY'ye vermesini de istedi.

Açıklamasında başbakana, sürece ve THY'nin çalışma koşullarına ilişkin bazı sorularda yönelten Oran, krizin bir an önce çözülmesi temennisinde bulundu. (IUK)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com