CHP, 'Tokat' Protestosuna Hazırlanıyor...

CHP, 'Tokat' Protestosuna Hazırlanıyor...
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP'nin Soma'da vatandaşa atılan "tokat, yumruk, tekmeleri " protesto etmeye hazırlandığını açıkladı. Çalışma ve Enerji Bakanlarına, istifa çağrısı yaptı.

"ŞİRKETİ GÜNAH KEÇİSİ İLAN ETTİLER"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te konuştu...

"Hükümetin başı başta olmak üzere hükümet üyelerinin Soma faciasına yönelik tutumunu da son günlerde ibretle izledik. Katliamdan sonra hükümet güya acıları hafifletmek üzere , başı dahil çok sayıda üyesi ile oraya gitti;  kinini, öfkesini kustu geri döndü. Dört gün boyunca madene, işletmeye methiyeler düzdüler, son iki gündür şirketi, günah keçisi ilan ettiler.  

"BİR NUMARALI SORUMLU, HÜKÜMETTİR!"

Burada suçlu, kusurlu sorumlu varsa, bir numaralı sorumlu Hükümettir. Şirket, iki numaralı suçludur. Üç numaralı suçlu sırasına da sendikayı koymak mümkündür. 

Soma'da Devlet'in şefkatli yüzü; şiddet ve nefret olarak kendisini hissettirdi. Devletin sıcak yüzü, tazyikli su, biber gazı olarak, tekme - tokat olarak kendisini gösterdi. 

Demokrasi, tepki ve protesto rejimidir. Hükümetin tepki ve protestoya tahammülsüzlüğü artık saldırganlık boyutuna gelmiştir. Hükümetin başının, tepki ve protestoya aynı ölçü ve şiddetle mukabil etmesini kabul etmek mümkün değildir. 

Hükümetin başının bizatihi, müşavirinin bizatihi vatandaşa yönelik tepki ve şiddet uygulamasına maalesef Soma'da tanık olduk. Bu kabul edilebilir değildir. 

"YUMRUK GÖRMEDİM" DİYEN BÜLENT ARINÇ'A SERT TEPKİ

Başbakan Yardımcısı,  'tekme savunulamaz' derken; tekmeyi atan müşavir Yerkel, o salonun üst katında çayını yudumluyordu. 

'Başbakan'ın tokatını ben görmedim' diyen bir Başbakan Yardımcısı, tokatı görmedim diyen milletvekilleri var. Arınç'a soruyorum...  Başbakan'a tokat atıp atmadığını sorabilmiş mi? Yoksa ters köşeye yatmamak için mi,  'görmedim' demiş?  Bülent Arınç'ın bu konularda özgül ağırlığı olmadığı ortaya çıktı.

"BAŞBAKAN'IN VATANDAŞA TOKAT ATTIĞI REJİME, DEMOKRASİ DENMEZ!"

Başbakanın 'hakaret edersen tokadı yersin!' ses kaydı yalanlanmadı. Erdoğan'ın kimi Bakanlara da daha önce, Başbakanlık binasında şiddet uyguladığını sosyal medyada izledik, dinledik, yalanlama gelmedi.

Hükümet üyeleri Tamer Kurucan'a attığı tokat nedeniyle hem Kurucan'dan hem milletten özür dilemeli. Başbakan'ın vatandaşa tokat attığı rejime, demokrasi denmez. Başbakanlık makamı, eşkıyalık makamı değildir.  Özür dilemez ise şüphesiz, ilgililer suç duyurusunda bulunacaktır. 

CHP, TOKAT PROTESTOSUNA HAZIRLANIYOR...

Meclis'e geldiği vakit, Başbakan'ı protesto edeceğimizi, her vesile ile söylediği 'milli irade sözlerine', milli irade temsilcisi olarak, bu yaptığına Genel Kurul'da tepki vereceğimi söylemek istiyorum.

"HARAKİRİ YAPSINLAR DEMİYORUM, İSTİFA ETSİNLER!"

Bugün Meclis'te gensorular görüşülecek. Ben hükümet 'harakiri'  yapsın demiyorum, hesap verme ve istifa mekanizmasını harekete geçirsinler.

Her iki  sayın bakanın istifa etmesi ve göreve gelecek yeni bakanların da 'yeni ölüm olursa, bana burayı dar ederler' diyerek, sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir. Gensorudan muradımız budur.  Bu katliamdan bir siyasi çıkarım hiç yapmadık, kim yaparsa Allah belasını versin!

"UTANÇ ODALARI DA KURSUNLAR"

Yaşam Odaları zorunluluk,  ama esas bu hükümete bir utanç odası kurmak zorunluluk haline geldi. Hükümetin ve bakanların utanç odasına ihtiyaç var

İKİ BAKANA İSTİFA ÇAĞRISI

Türkiye şimdi 'hangi bakan gidecek?' diye konuşuyor. İki bakana sesleniyorum. Onurunuzu, gururunuzu, şerefinizi, Erdoğan'ın iki dudağına teslim etmeyin, onurluca bu işin siyasi sorumluluğunu üstlenenek istifa edin. Siyaset, öncelikle nezaket ve vicdan işidir. Üzücü olansa ikisinin de Türkiye'nin başında olmamasıdır!

"TEKMECİ MÜŞAVİRİ GÖREVDEN AL"

'Gazetecileri görevden alın' diye sağa sola talimat vermek yerine, biran önce Başbakanlık müşavirini görevden uzaklaştırmasını ve hakim karşısına çıkarmasını da  bekliyoruz. "

(BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com