CHP TOKİ'nin hesabını sordu!

CHP TOKİ'nin hesabını sordu!
CHP, TOKİ'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde dokunulmazlığı olan bir konuma taşındığını belirterek, "TOKİ'nin şaibeli işlemlerinin, mitinge dönüşen teslim törenlerinin, yaptığı konutlar nedeniyle yaşanan sorunların ve bu sorunlar için uygula

CHP, TOKİ'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde dokunulmazlığı olan bir konuma taşındığını belirterek, "TOKİ'nin şaibeli işlemlerinin, mitinge dönüşen teslim törenlerinin, yaptığı konutlar nedeniyle yaşanan sorunların ve bu sorunlar için uygulanabilecek çözüm önerilerinin tespiti amacıyla" meclis araştırması istedi.

İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) son yıllarda kamu kaynakları kullanılarak siyasi propaganda aracı olarak kullanılan bir idareye dönüştürüldüğü belirtildi.

Türkiye'nin farklı illerinde TOKİ'nin yaptığı konutlara ilişkin çeşitli şikayetlerin olduğu ve yöneticilerin bu şikayetlere çözüm bulmadığı kaydedilen önergede, yaşanılan fakat giderilemeyen sorunlar nedeniyle konut değerlerinin her geçen gün düştüğü, evlerin değerlerinin yeniden tespiti için halk nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğu ancak TOKİ'den bununla ilgili şu ana kadar her hangi bir sonuç alınamadığı ifade edildi.

Önergede, şöyle denildi:

"Ülkemizde TOKİ'den taksitle ev sahibi olan vatandaşlarımız, ciddi sorunlar yaşamaktadır. Ekonomik krizin de etkisiyle ödemelerde büyük güçlük yaşanması, TOKİ'den konut alan yurttaşlarımızın mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır. TOKİ konutlarının altyapılarının tamamlanmadan teslim edildiği, konut maliyetlerinin sosyal donatı alanlarının inşası gerekçe gösterilerek gereğinden fazla yükseltildiği, konut teslimlerinden sonra site yönetimlerinin baskı ile ele geçirilerek vatandaşlarımızdan yüksek miktarda aidat alındığı, bu yolla haksız kazanç elde edildiği iddiaları artmaktadır. Devlete güvenerek TOKİ ile sözleşme yapmakta en ufak bir tereddüt göstermeyen yurttaşlarımız, sözleşmenin ağır hükümleri altında ezilmektedir. İhale alan firmaların ödemelerinde aksamalar olması, piyasa içerisinde yer alan diğer sektörlerin de olumsuz etkilenmesine neden olmakta ve yöre ekonomilerinde zincirleme iflaslara neden olmaktadır."

Bunların yanında TOKİ'nin yasal görevleri içinde olduğu yetkililerce belirtilmesine karşın, ucuza arazi alıp buraları daha pahalı fiyatlara satmasının bu yörelerde oturan sakinler tarafından tepkiyle karşılandığı ifade edilerek, Türkiye'de bunun çok sayıda örneği bulunduğu kaydedildi. Önergede, "Yaşanan süreçte TOKİ, Başbakanın himayesinde dokunulmazlığı olan bir konuma taşınmıştır. Ne yolsuzluk iddiaları ne de halkın çektiği sıkıntıların üzerine gidilmektedir. TOKİ'nin şaibeli işlemlerinin, mitinge dönüşen teslim törenlerinin, yaptığı konutlar nedeniyle yaşanan sorunların ve bu sorunlar için uygulanabilecek çözüm önerilerinin tespiti amacıyla Anayasa'nın 98. ve TBMM İç Tüzüğü'nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz" denildi. (ANKA)


Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com