CHP VE MHP Cemil Çiçek’e başvurdu

CHP VE MHP Cemil Çiçek’e başvurdu
CHP ve MHP, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e başvurarak içeri alınmadıklarını, konuşturulmadıklarını ve önergelerinin yok sayıldığını gerekçe göstererek, kavgalı-küfürlü 4+4+4 komisyonunun içtüzüğe aykırı olduğunu savundular ve “yok hükmünde” sayılmasını iste

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’ndan 7 gün süren tartışmalı ve kavgalı görüşmeler sonrası geçen, eğitimde 4+4+4 düzenlemesi, siyasete damgasını vurdu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Polonya gezisini erteledi, parti temsilcileriyle bir dizi görüşme yaptı.CHP ve MHP önceki günkü görüşmelerin “yok hükmünde” sayılmasını ve toplantının iptal edilmesini istedi. Çiçek, Genel Sekreterliğe inceleme talimatı verdi.

ÇİÇEK MHP VE CHP İLE GÖRÜŞTÜ

Meclis dün güne, 4+4+4 teklifinden kaynaklanan krizle başladı. Yurtdışı gezisini iptal eden Çiçek, önce MHP, ardından da CHP ve AKP yöneticileriyle görüştü. Muhalefet, komisyonda son gün içtüzük kurallarının uygulanmadığı, komisyon üyelerinin konuşturulmadığı, önerge vermelerinin engellendiği, salona giremeyince oy kullanamadıklarını savundu.CHP ve MHP komisyon üyesi olmayan AKP’lilerin maddelere oy kullandığını da iddia ettiler. İktidar partisi ise konuşma sürelerine sınır getirilerek görüşmelerin sürmesi önerilerinin muhalefet tarafından reddedildiğini, komisyon üyesi olmayan vekillerin çalışmaları engellediğini, Çiçek’in görüşmelerin sağlıklı yapılması için 4 kez devreye girdiğini iddia ettiler. Çiçek’in bu süreçte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme yaptığını da belirttiler.

İNCE: ‘RECEP PAŞA DÖNEMİ BAŞLAMIŞTIR’

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, düzenlediği basın toplantısında, AKP’li vekillerin “Önce buluşup dürüm yediğini” sonrada fedailik için komisyona geldiğini söyledi. İnce, şöyle devam etti: “Katkı sağlamaya değil, fedailik yapmaya gelmişler. Komisyon üyesi hiçbir arkadaşımız içeri alınmamıştır, konuşturulmamıştır. Önergelerimiz yok sayılmıştır. Meclis Başkanı Çiçek, Erdoğan’ın zabıta müdürü değil, yasamanın başıdır, görevini yapmalıdır. Ustalık değil, zorbalık ve eşkıyalık dönemi başlamıştır. 30 dakikada, 20 maddenin oylanması tarihte yoktur. Kenan Paşa dönemi bitmiş, Recep Paşa dönemi başlamıştır. 11 Mart günü demokrasinin darbe günüdür, leke günüdür, tecavüz günüdür.AKP terörünün Meclis’e geldiği gündür.”


CHP ‘TOPLANTIYI GEÇERSİZ SAYIN’ DEDİ

CHP, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten, “Meclis Başkanı olarak komisyonları denetleme görevinizi yerine getiriniz. Milli Eğitim Komisyonu’nun pazar günkü toplantısını geçersiz sayınız” talebinde bulundu.
CHP’nin yazılı başvurusunu, Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, dün akşam saatlerinde yaptığı ziyarette Çiçek’e iletti. Başvuruda şöyle denildi: “Komisyon Başkanı Nabi Avcı, iktidar grubuyla anlaşmalı bir şekilde, toplantı saatinden çok önceki bir zaman diliminde komisyon salonunu açtırarak, komisyon çalışmalarının sürdürülemeyeceği bir şekilde iktidar partisi milletvekilleri tarafından komisyon salonunun işgaline olanak sağlamıştır. Muhalefet milletvekillerinin can güvenliklerinin olmadığı bir ortamda toplantıyı başlatmış ve devam ettirmiştir. Bu açıdan çalışma ortamı oluşmadan, üyelerin ve milletvekillerinin katılımı sağlanmadan toplantının açılması İçtüzüğe aykırıdır. TBMM' nin görev ve yetkilerinin kullanılması engellenerek Anayasa ihlal edilmiştir.”
(SRE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com