CHP ve MHP “Çözüm Komisyonu”nda yok!

CHP ve MHP “Çözüm Komisyonu”nda yok!
CHP ve MHP, AKP'nin önerdiği ''Çözüm Sürecini Değerlendirme Araştırma Komisyonu''nun içerisinde yer almayacaklarını açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AKP'nin ''Çözüm Sürecini Değerlendirme Araştırma Komisyonu'' kurulmasına ilişkin önergesinin Anayasaya aykırı olduğunu belirterek, ''CHP, Anayasa ve İçtüzüğün tarif etmediği bir komisyonda yer almayacaktır. İktidar partisinin önergesi İçtüzüğe uygun değildir'' dedi.
 
Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ''Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu'' adı altında bir komisyonunun kurulmasının açık şekilde Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.
 
 AKP'nin verdiği araştırma önergesini değerlendiren Hamzaçebi, şöyle konuştu:
 
''Sayın grup başkanvekilleri yaptıkları açıklamada, bu komisyonunun adını Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu olarak isimlendirmiştir. Çözüm sürecini değerlendirme adı altında bir komisyonun kurulması, çok açık şekilde Anayasa'ya aykırıdır. Niyet, PKK'lıların silah bırakarak sınır dışına çekilmesini izlemekse, bunun çözümü böyle bu niyeti kamufle edecek bir araştırma komisyonu kurmak değildir. Böyle bir komisyon olamaz. Komisyon bilgi edinmek amacıyla kurulur. Ayrıca Hükümet eğer çözüm süreciyle ilgili kamuoyunu, toplumu, TBMM'yi bilgilendirmek istiyorsa İçtüzük buna imkan veriyor.''
 
MHP’DEN DE DESTEK YOK
 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural
, çözüm sürecine ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına karşı olduklarını ve kurulması durumunda komisyona üye vermeyeceklerini bildirdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com