CHP ve MHP gruplarından Meclis polisine ziyaret

CHP ve MHP gruplarından Meclis polisine ziyaret
CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi ile MHP Grup başkanvekilleri Vural ve Halaçoğlu, TBMM Koruma Daire Başkanı Şentürk'ü ayrı ayrı ziyaret ederek Polis Teşkilatının 169. kuruluş yıl dönümünü kutladı

TBMM (AA) - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Yusuf Halaçoğlu, TBMM Koruma Daire Başkanı Mustafa Şentürk'ü ayrı ayrı ziyaret ederek, Türk Polis Teşkilatının 169. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Ziyarette konuşan Hamzaçebi, güvenlik ve özgürlüğün 21. yüzyılda demokrasinin temel kavramları olduğuna dikkati çekerek, güvenlik olmadan özgürlük, özgürlük olmadan güvenliğin olmadığını söyledi. Bu iki kavramın birbirinin alternatifi olmadığını dile getiren Hamzaçebi, "En özgür toplamlar aynı zamanda en güvenli toplumlar" dedi. 

Hamzaçebi, Türkiye'de özgürlük ve güvenliği birbirinin karşıtı olarak gören anlayış olabildiğini ifade ederek, sorunların bu anlayıştan kaynaklandığını belirtti. 

TBMM Koruma Daire Başkanı Şentürk de polisin gecesini gündüzüne katarak güvenliği sağlamaya çalıştığını ifade etti. 

 

-"Üzerinde toplu iğne olması mümkün değil"

 

Hamzaçebi'ye yöneltilen, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yönelik yumruklu saldırıda Meclis polisinin eksikliği olup olmadığı sorusunu Şentürk yanıtladı. 

Siyasi partilerin grup toplantılarını salı günleri peş peşe yapmasının sorun olduğunu belirten Şentürk, muhalefet kulisi tarafındaki koridorda iki grup toplantı salonu olduğunu ve bu salonlara peş peşe girilip çıkıldığını söyledi. 

Kılıçdaroğlu'na saldıran kişinin Meclis'te 4 ayrı noktada aramadan geçirildiğini anlatan Şentürk, "Ana binaya kadar giren kişilerin üzerinde toplu iğne bile olması mümkün değil" diye konuştu. 

Hamzaçebi'nin ardından MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Yusuf Halaçoğlu Şentürk'ü ziyaret etti. 

Polis gününü kutlayan Vural, fedakarca çalışan emniyet teşkilatı mensuplarına teşekkür etti ve başarılar diledi. 

Meclis'teki güvenlik önlemleri konusunda bilgi veren Şentürk, MHP yöneticilerine de salı günü peş peşe siyasi parti grup toplantıları yapılmasının oluşturduğu sorunlardan bahsetti. Şentürk, iktidar kulisi tarafındaki iki salonda BDP grup toplantısından çıkılırken CHP grup toplantısına girildiğini anlattı.

Vural ise siyasi parti grup toplantılarına gelenlerin giriş ve çıkışlarıyla ilgili şimdiye kadar bir sorun yaşanmadığını belirterek, saldırının önceden planlandığını savundu. 

Vural, Meclis'teki güvenlik toplantısında MHP'nin ne tür öneriler getirdiğinin sorulması üzerine, siyasi parti grup toplantılarını izleyecek kişilerin bildiriminin önceden yapılması gerektiğini ifade etti. Meclis'in halka kapatılamayacağını vurgulayan Vural, güvenlik açısından bazı kısıtlamalar olabileceği üzerinde durduklarını kaydetti. 

Vural, Meclis'te güvenlik konusunda ivedi önlem alınması gerektiğini dile getirerek, "Bütün bunlar kutuplaştıran, ötekileştiren, düşmanlaştıran siyaset anlayışının yansımasıdır. Parlamento içinde atılan tekme tokatları, kan akan görüntüleri nasıl önleyeceğiz?" diye sordu. 

MHP TBMM grup toplantılarının şov alanına dönüştürülmediğini belirten Vural, kim sorun oluşturuyorsa ona yönelik tedbir alınması gerektiğini ifade etti. 

Siyasi partilerin grup toplantılarının aynı gün yapılmasında mahsur görmediklerini ve farklı günlerde toplantı yapılması yönünde öneride bulunulmadığını kaydeden Vural, "Grup toplantılarını izleyecek ziyaretçilerin sınırlandırılması önerildi" diye konuştu. 

 

-"Meclis ana binası keyif yapılacak yer değil"

 

MHP'nin diğer grup başkanvekili Halaçoğlu ise milletvekillerinin ziyaretçileriyle yeni binada görüşeceğini, bunda bir kısıtlama olmadığını söyledi. Grup toplantılarını izleyeceklerin parti yöneticileri ve grup yönetimlerinin bilgisi dahilinde TBMM ana binasına gelmesinin sağlanmasının önemli olduğunu ifade eden Halaçoğlu, "Mesele kalabalıklar, slogan atmalar ve aşırı kalabalığın grup toplantı salonlarının dışında da devam etmesi" dedi. 

Milletvekillerinin ziyaretçileriyle yeni binada görüşmesi halinde kulislerdeki karışıklığın da olmayacağını dile getiren Halaçoğlu, "Meclis ana binası keyif yapılacak, çay içilecek yer değil. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu yok" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com