"CHP ve MHP'nin muhalefetliğini samimi bulmuyoruz"

"CHP ve MHP'nin muhalefetliğini samimi bulmuyoruz"
Uşak ili Eşme ilçesinde incelemelerini bitiren TBMM Madencilik Araştırma Komisyon üyeleri kara yolu ile Afyonkarahisar'a geldi.

Uşak ili Eşme ilçesinde incelemelerini bitiren TBMM Madencilik Araştırma Komisyon üyeleri kara yolu ile Afyonkarahisar'a geldi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak Milletvekili ve TBMM Madencilik Araştırma Komisyonu üyesi Hasip Kaplan, komisyon çalışmaları için geldiği Afyonkarahisar'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM Meclis Başkanlığı'na sunulacak olan anayasa değişikliği ile ilgili olarak 12 eylül askeri darbesinin üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen darbe anayasasından Türkiye'nin kurtulamadığını anlatan Kaplan, hükümetin hazırladığı anayasa değişikliği paketiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Hasip Kaplan,
'Merkezi sistemin tıkanması, merkezde ve Ankara'da üst düzeyde tartışmaların yaşanmasının nedeni bu anayasadır. Bunun toptan değiştirilmesini hep söyledik ama maalesef bu tüm partilerin istemesine rağmen gerçekleşmedi' diye konuştu.
AK Parti hükümetinin getirdiği anayasa değişikliği metninin Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nda geçtiğini ileri süren Milletvekili Hasip Kaplan, 'Bunlar AK Parti'nin 2004-2005 yılında yapması gereken ama yapamadığı değişikliklerdir. Bu Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu ve Anayasa Mahkemesi'nin değiştirilmesi gibi şeyler içeren bir açılım değildir. Bu açıdan biz Türkiye'nin demokratikleşmesini son derece önemli görüyoruz. Bir kere temsilde adalet olmalı, yüzde 10 seçim barajı düşmeli, hazine yardımı
partilere eşit olmalı. Düşünce özgürlüğünün önündeki engeller kalkmalı. Türkiye'nin demokrasisini güçlendirmek zorundayız. Maalesef TBMM'de bu sürece MHP ve CHP karşı çıkıyor. Ama vahim bir durum var ki o da yüzde 10 barajında buluşmalarıdır. Hazine yardımında da keza aynı. Bu açıdan onların muhalefetini de samimi bulmuyoruz. Herkes Türkiye'nin demokratikleşmesi için çaba göstermelidir' dedi. Kaplan konuşmasının ardından komisyon üyeleri ile birlikte kalacakları otele hareket ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com