CHP vitrinine yeni isimleri çıkaracak

CHP vitrinine yeni isimleri çıkaracak
CHP kurultayından sonra MYK’ye girecek isimler arasında Adnan Keskin, Haluk Koç, Gürsel Tekin ve Metin Feyzioğlu’nun yanı sıra Burhan Şenatalar, Şafak Pavey ile Gülseren Onanç’ın adları geçiyor.
MYK üye sayısının 17’den 20’ye çıkarılabileceği belirtilirken Kılıçdaroğlu’nun listesini “delen” İlhan Cihaner ve Fikri Sağlar’a görev verip vermeyeceği merak konusu oldu. Yeni tüzüğe göre PM’de 20 kadın ve altı genç olması gerekiyor. Cinsiyet ve gençlik kotasından eksik kalan birer isim 52 kişilik listenin 51. sırasında yer alan Çetin Soysal ve 52. sırada yer alan Dursun Bulut’un “düşmesine” neden oluyor.
 
PM’nin önümüzdeki hafta toplanması ve ardından yeni MYK’nin atanması bekleniyor. Tüzüğe göre, MYK, genel başkanla birlikte 17 kişiden oluşuyor. Genel başkan 15 genel başkan yardımcısı ile bir genel sekreteri PM içinden atıyor. Genel başkanın önerisi ve PM’nin kararıyla genel başkan yardımcılarının sayısı artırılabiliyor. Kılıçdaroğlu’nun önceki MYK’de yer alan Nihat Matkap, Erdoğan Toprak, Sencer Ayata, Faik Öztrak, Faruk Loğoğlu, Sezgin Tanrukulu ve Emrehan Halıcı gibi isimlere yeni dönemde de görev vereceği dile getiriliyor. Örgütlerin sorumluluğunun Keskin’e verileceği beklentisi öne çıkarken Matkap’ın genel sekreterliğe ya da idari ve mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına kaydırılabileceği konuşuluyor. Kılıçdaroğlu’nun Şafak Pavey’i yönetimde görmek istediği, KAGİDER kurucusu Gülseren Onanç’ın da “milletvekili adayı gösterilmemesine karşın” yoğun bir çalışma yürütmesini “takdir ettiği” vurgulandı. Haluk Koç’un “parti sözcüsü” olabileceği kaydediliyor. Gürsel Tekin’in de yönetime girmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun daha önceki MYK’lerinde görev alan Umut Oran ile Hurşit Güneş’in de yeniden yönetimde yer almak istediği konuşuluyor. 10 Aralık Hareketi kökenli Prof. Şenatalar’ın da yönetime girmesi bekleniyor. Ankara Baro Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adı da MYK’ye girebilecek yeni isimler arasında anılıyor.
 
Yerel seçime giderken “yerel yönetimler”den sorumlu genel başkan yardımcılığı da önem kazanıyor. Gökhan Günaydın’ın görevi sürdürebileceği ifade edilirken Murat Karayalçın’ın da adı geçiyor. Karayalçın “Partiye katkıda bulunmak için PM ya da MYK üyesi olmam gerekmiyor. Genel başkanın, örgütlerin isteğiyle her türlü çalışmayı yapmaya hazırım” dedi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com