CHP yarın anadilde savunma hakkını tartışacak

CHP yarın anadilde savunma hakkını tartışacak
CHP'nin hukukçu milletvekilleri Emine Ülker Tarhan tarafından toplantıya çağırıldı.

CHP'nin hukukçu milletvekilleri "anadilde savunma hakkı"nı masaya yatıracak. Toplantı partinin "ulusalcı" isimlerinden Dilek Akagün Yılmaz'ın isteği üzerine yapılıyor. Bazı milletvekilleri ise "anadilde savunma bir haktır, karşı çıkmayalım" diyor.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) hukukçu milletvekilleri çarşamba günü "anadilde savunma hakkı"na ilişkin düzenleme hakkında fikirlerini ifade edecek. ''Anadilde savunma hakkı''na karşı olduğu bilinen Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın isteği üzerine düzenlenen toplantıya sadece hukukçu milletvekilleri katılacak. Toplantı öncesi kulis faaliyeti yürüten Dilek Akagün Yılmaz, "anadilde savunmaya neden karşı çıktığı"nı anlatan bir de kitapçık bastırdı.

Edinilen bilgiye göre, kitapçıkta AİHM'in Mehdi Zana'ya verdiği bazı yanıtlar da yer aldı. Akagün bu kitapçığı milletvekillerine dağıtmadan önce CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan'la da görüştü. Yılmaz, hukukçu milletvekilleri ile toplantı yapılması ve "anadilde eğitime karşı çıkılması" konusunda Tarhan'ı da ikna etti. Bunun üzerine Tarhan, Grup Başkanvekili sıfatıyla milletvekillerini toplantıya davet etti.

Toplantı çarşamba günü saat 14.00'te TBMM'deki grup salonunda yapılacak. Milletvekilleri, Dilek Akagün Yılmaz'ın isteği üzerine düzenlenen toplantıda fikirlerini ifade edecek.

Öte yandan, bu toplantının yapılmasına karşı çıkan CHP'li bazı milletvekilleri ise rahatsızlıklarını genel başkan yardımcılarına aktarıyor. Bazı milletvekilleri, "Genel başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu anadilde savunma hakkına karşı çıkmadı. Bunu defalarca dile getirdi. Bu konuda niye karşı duruş sergilenmeye çalışılıyor, anlamış değiliz" diyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com