CHP yurtdışına açılıyor

CHP yurtdışına açılıyor
CHP Parti Meclisi üyesi ve eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, CHP yurtdışı örgütlenmesi kapsamında Almanya’nın Hamburg ve Bremen kentlerinde bazı sivil toplum kuruluş temsilcileriyle biraraya geldi.

Karakaş, Hamburg’da "Hamam Hafen" adlı restoranda eşi Müjde Ar ile birlikte Hamburg ve çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği (HADD) Başkanı Coşkun Coştur, Sosyal Demokrat Halkçı Derneği (SHD) temsilcileri Behçet Algan ile emekli psikiyatrist Dr. Etem Ete, Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Eyalet Meclisi üyesi Ali Rıza Şimşek ve diğer sivil toplum örgütü temsilcilerine yurtdışı örgütlenmesi ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşların Türkiye’de de oy kullanmalarının önemine değinen Karakaş, yurtdışı örgütlenmesinin bir ay içerisinde sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

Karakaş, yurtdışı yaşayan vatandaşların daha yaygın örgütlenmesi konusunda eyaletlerde 5 ya da 7 kişiden oluşan temsilciler oluşturulacağını belirterek, yurtdışında yaşayanların bir oy potansiyeli olarak görülmemesi gerektiğini kaydetti.
Karakaş, "Bu genelgeyle yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’de katılımcı bir demokrasinin yaygınlaşmasına katkıda bulunacaklar. Yurtdışı örgütlenmesi ile birlikte CHP’ye üye kaydını hızlandıracağız, üye olmak isteyenleri ise motive edeceğiz. Bu konuda Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile daha yakın ilişki kurmayı ve CHP’nin aprogramını daha iyi anlatmayı düşünüyoruz. Türkiye’deki siyasi parti yasasına göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bir partiye üye olabilir. Alman vatandaşı ya da mavi kartı olan vatandaşlar ise yurtdışında gönüllülük esasına göre parti için aktif görevlerde bulunabilirler" dedi.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com