CHP'de gözler yarın yapılacak PM'de

CHP'de gözler yarın yapılacak PM'de
CHP’nin yeni Parti Meclisi (PM) üyeleri, ilk toplantısını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yarın yapacak. Kılıçdaroğlu toplantının ardından yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini açıklayacak.
CHP’nin 34. Olağan Kurultayının ardından, gözler Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi (PM) üyeleri arasından belirleyeceği yeni MYK’da. Kurultayda seçimleri yapılan PM listenin kesinleşmesinin ardından, CHP’nin yeni Parti Meclisi (PM) üyeleri, ilk toplantısını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yarın yapacak. CHP 34. Olağan Kurultayı’nda seçilen PM üyeleri yarın saat 10.00’da CHP Genel Merkezi’nde toplanacak. PM üyeleri toplantı öncesinde ise Anıtkabir’i ziyaret edecek.
 
Toplantı Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşması ile başlayacak ve ardından basına kapalı olarak devam edecek. Daha çok tanışma toplantısı olarak nitelendirilen toplantının ardından ise Kılıçdaroğlu yeni Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) açıklayacak.
 
CHP tüzüğüne göre, genel başkan MYK’yı, PM üyeleri arasından seçeceği isimlerden oluşturuyor. Yine parti tüzüğünde, MYK üye sayısının genel başkan dahil en az 17 kişiden oluşacağı belirtilirken bir üst sınır bulunmuyor. Bu durumda, Kılıçdaroğlu’nun MYK üye sayısını artırabileceği ifade ediliyor. Bunun için Kılıçdaroğlu’nun MYK’nın üye sayısının artırılmasını PM’nin oyuna sunması gerekiyor.
 
KILIÇDAROĞLU’NDAN DÖRDÜNCÜ MYK
 
22 Mayıs 2010’da yapılan kurultayda CHP Genel Başkanı olan Kılıçdaroğlu, iki yıllık genel başkanlık döneminde yarın dördüncü kez yönetim kadrosunu belirleyecek.
 
CHP Lideri, partisini yerel seçimlere hazırlayacak yeni kadrosunu oluşturmak için hafta boyunca titizlikle çalıştı. Kılıçdaroğlu’nun yeni MYK’sında en çok merak edilen ise, partide “ikinci adam” olarak anılan Nihat Matkap ve yakın çalıştığı isimlerden olan Erdoğan Toprak ile yola devam edip etmeyeceği. Kılıçdaroğlu, her iki isimle yıl boyunca yakın çalışmıştı.
 
Mevcut MYK’da genel başkan yardımcılığı görevlerini sürdüren Faruk Loğoğlu, Sencer Ayata, Faik Öztrak ve Perihan Sarı’nın görevlerini yeni MYK’da da sürdüreceği belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’nun, Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Sarı’nın çalışmalarından memnun olduğu, yeni dönemde de parti içi eğitim çalışmalarının hızlandırılacağı ifade ediliyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca Kılıçdaroğlu’na yakın olan isimlerden Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın da yeni MYK’da yer alması bekleniyor. Ancak, kurultayda PM’ye seçilen, Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Karayalçın’ın da ismi bu görev için geçenler arasında.
 
CHP’de Örgütlenme ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı için ise, Denizli Milletvekili Adnan Keskin’in ismi geçiyor. Kılıçdaroğlu’nun Keskin’i tercih etmesi durumunda, mevcut MYK’da bu görevi sürdüren Nihat Matkap’ın Bihlun Tamaylıgil’in bulunduğu Genel Sekreterlik görevine getirileceği ifade ediliyor. Bihlun Tamaylıgil’in ise, kadın örgütlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı olacağı belirtiliyor.
 
Mevcut MYK’da Erdoğan Toprak’ın oturduğu İdari ve Mali İşler Genel Başkan Yardımcılığı için ise, Toprak’ın yerini koruyabileceği belirtilirken, Umut Oran’ın da bu görev için istekli olduğu biliniyor. Yeni MYK’ya Şafak Pavey’e de görev verilebileceği ifade ediliyor. CHP’de Parti Sözcülüğü için de Samsun Milletvekili Haluk Koç’un adı geçiyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com