CHP'de Nesrin Baytok Krizi!

CHP'de Nesrin Baytok Krizi!
Kaset skandalı yüzünden zor günler yaşayan Ankara Milletvekili Nesrin Baytok'un, 2011 genel seçimlerinde aday olduğunu parti yönetimine resmen bildirdiği ortaya çıktı...

CHP'de yeniden Nesrin Baytok krizi yaşanmaya başlandı. CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile uygunsuz görüntülerinin yer aldığı iddia edilen kaset skandalı yüzünden zor günler yaşayan Ankara Milletvekili Nesrin Baytok'un, 2011 genel seçimlerinde aday olduğunu parti yönetimine resmen bildirdiği ortaya çıktı.

CHP yönetimini şok eden bu talebin, geçtiğimiz haftaki MYK toplantısında da gündeme geldiği öğrenildi. Baytok'un “adaylık başvurusunda bulunmaması yönünde kesinlikle ikna edilmesi” görüşünün ağır bastığı MYK'da, bazı üyelerin ise, “2007'de Ankara'da hatırlı bir sıradan aday gösterilip vekil yapılan bir kişinin bu sefer aday gösterilmemesi, kaset skandalına haklılık kazandırır” diyerek, Baytok'un tekrar aday gösterilmesi gerektiğini ifade ettikleri bildirildi. Bu konuda henüz net bir karar alınmadığı, konunun önümüzdeki günlere bırakıldığı kaydedildi.

“CUMHURİYET KADINLARI ARKAMDA DURUR”
Baytok'un parti yönetiminden bazı isimlere de Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na iletilmek amacıyla şu sözleri söylediği iddia edildi: “Bu olayın en mağdur tarafı benim. Siyasetle hiç ilgili olmayan ailem de maddi ve manevi olarak benim kadar bu süreçten etkilendi. Sayın Baykal'ın bu olay yüzünden yeniden adaylığının tartışılmadığı bir ortamda benim adaylığımın gündeme bile getirilmemesi, hatta adaylığımın söz konusu bile olamayacağının ifade edilmesi, kadına yönelik ciddi bir ayrımcılıktır. Bu ayrımcılığın, dünyada kadına seçme ve seçilme hakkını ilk tanıyan siyasi parti içinde olması ise ayrıca manidardır. Bu sebeple ısrarımın şahsi olmadığı gayet açıktır. Cumhuriyet kadınları benim bu ısrarımın arkasında duracaktır. Böyle bir olayda kadına çifte mağduriyet yaşatılarak siyaseten vebalı ilan edilmesi, kazanılmış cumhuriyet değerlerinin gerisine düşülmesi anlamına gelir.”

“ADAY OLMAYACAĞIM” DEMEDİ
CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, iddialarla ilgili sorularımıza, “Yönetime bu yönde bir mesaj gönderdiğim konusunda bir açıklama yapmak istemiyorum. Bu konuda resmi bir başvurum olmadı. Yeniden aday olup olmayacağım konusunda da şu an verdiğim bir karar yok” dedi. Baytok, yeniden aday olmak isteyip istemediğine ilişkin soruya, “Bu konuda konuşmak istemiyorum” diyerek, partinin görüşünü bekleyeceğine dair sinyal verdi.

BAYTOK'UN YÜKSELİŞ ÖYKÜSÜ
CHP'de yükseliş öyküsü 1989-1990 yıllarında başlayan CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, milletvekilliği öncesinde Baykal'ın özel kalem müdürlüğünü yürüttü. CHP lideriyle hep yakın çalışan Baytok, Baykal'ın güvenini kazandı. Genel Başkan'ın onayıyla Temmuz 2007'de Ankara Milletvekili olarak parlamentoya girdi. SHP Genel Merkezi'ne gelen genç bir kitap pazarlamacısı olarak giren Baytok'un parti içinde bu kadar hızlı yükselişi o dönem tepkilere de neden olmuştu.

Baytok ile ilgili ilk büyük kriz Temmuz 2007 seçimlerinden önce gündeme gelmişti. Baykal, sürpriz bir biçimde Nesrin Baytok'u Mersin'den milletvekili adayı yapmak istemişti. İddialara göre Nesrin Hanım, Mersin'i beğenmemiş ve Ankara'dan aday olmak istediğini söylemişti. Baytok'un vekilliğine CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın şiddetle karşı çıktığı, Baykal'ın ise “Nesrin Hanım'ı Ankara'dan aday gösterelim. Bunun dışında Ankara listesini sen yap” diyerek Önder Sav'ı ikna ettiği öne sürülmüştü.

KASET SKANDALI OLMASA GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İDİ
22 Temmuz 2007'de Ankara Milletvekili seçilen Nesrin Baytok'la ilgili ikinci kriz parti yönetiminde çıkmıştı. Baytok'un Genel Başkan Yardımcılığı beklediği kulislere yayılmıştı. Ancak Baykal'ın partinin etkili isimlerinden gelen uyarılar karşısında Baytok'a Genel Başkan Yardımcılığı teklif etmediği, bunun yerine Bilim Yönetim Kültür Platformu Başkanlığı'na getirdiği kaydedilmişti.

Nesrin Baytok'un, CHP'nin geçtiğimiz Nisan'daki kurultayının ardından Genel Merkez yönetimine girerek Genel Başkan Yardımcısı olması öngörülüyordu. Ancak kaset skandalı üzerine böyle bir görevlendirme de yapılamadı.

BAYKAL, ANTALYA'DA LİSTE BAŞI
Eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın Antalya'dan birinci sırada aday gösterileceği ise kesinleşti.

Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya listesini de tamamen Baykal'ın hazırlayacağını açıklarken, bu konuda öne sürülen iddiaları tamamen yalanladı. Özellikle Baykal'ın adaylığı konusunda bir süredir yürütülen spekülasyonlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı son açıklamalarla ortadan kalktı. Kılıçdaroğlu Antalya'da önseçim yapılıp yapılmaması konusunda da kararın Deniz Baykal'da olduğunu açıklayarak, Antalya listesinin hazırlanmasında da Baykal'ın karar verici olacağını ilan etti.

Baykal'a Kılıçdaroğlu tarafından verilen bu kredinin nedeni olarak ise, seçim öncesinde partinin yeni bir krizle çalkalanma ihtimallerini ortadan kaldırmak olduğu gösteriliyor.

ALİ EYVAZ / AKİT
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com