CHP'de parçalanma olur mu!

CHP'de parçalanma olur mu!
CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal Çifte Kurultay sonrası ilk kez bir televizyon programına konuk oldu. Kurultay sonrası CHP'nin geleceği hakkında ilk kez konuştu. Kurultaylara neden katılmadığını açıkladı!

CNN Türk ekranında Tarafsız Bölge'ye konuk olan Deniz Baykal, gazeteciler Ahmet Hakan Çoşkun ve Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı.

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, çifte kurultaya neden katılmadığını CNN TÜRK'te Tarafsız Bölge programında anlattı.

İŞTE BAYKAL'IN O AÇIKLAMALARI

Kurultay tartışmaları sırasında oluşan dönemi doğal bulmadığını belirten Baykal, CHP'de parçalanma olmayacağını söyledi.

TARİHTEN HUSUMET ÇIKARILIYOR


CHP ve ülkenin gündemini değerlendiren Baykal,Ahmet Hakan'ın sorusu üzerine Dersim katliamı ve CHP tartışmasına katıldı. Hükümetin Dersim'i güncel siyasete alet ederek "tarihten husumet çıkardığını" savunan Baykal hayli ilginç bir ifade kullandı: "Tarihin zaman tünelinde vicdan trafiğine gerek yoktur"

DERSİM TARTIŞMALARI ECEVİTLE BİRLİKTE BAŞLADI!

CHP'nin Bülent Ecevit ile birlikte Dersim ve diğer konularda bir iç tartışma yaşadığıı kaydeden Baykal şöyle dedi:

"Tarihimizle ilgili bir tartışma yapmamız gerektiği açıktır. Biz bu tartışmaları yapıyoruz da. Mesela Ecevit'in çıkışının temelinde de bu yatar.

CHP'nin kendi kimliğini hangi zeminde inşaa edeceğini, halkla askerle kurumlarla nasıl bir ilişki kurulacağına dönük bir tartışmaydı bu. Bahsettiğiniz konuyu açmakta şöyle bir karmaşıklık var. Bugünün siyasetine malzeme çıkarma, intikam alma gibi bir tavır var bu tartışmada. Bunun günün siyasi polemiklerine alet edilmesi ayıplanacak bir durumdur. Tarihten husumet çıkarmak kimseye yaramaz.

Sarkozy'nin yaptığı da tarihten husumet çıkarmaktır. Kaldı ki tarihi paylaşmak lazımdır. Hepimiz biliriz ki Cumhuriyet, CHP'nin çok ötesinde milli mücadelenin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Tarihin zaman tünelinde vicdan trafiğine gerek yoktur. Her anlaşma yapıldığı şartlar altında geçerlidir.

Bununla ancak değerlendirebilirsin. Bunlar artık aşılmış olması gereken tartışmalardır. Bu demek değildir ki bu acılarla empati kurmayalım ders çıkarmayalım. Geçmişten ders çıkarmakla geçmişi bugüne uygulamak aynı şey değildir. Bu değişimleri kavramak lazımdır.
"

BENİM MUHATABIM İKTİDARDIR!

Baykal, cemaatin yargıya sızdığı iddialarına karşılık olarak 'Benim muhatabım iktidardır, cemaat değil' şeklinde konuştu.

Baykal, gazeteci Hande Fırat'ın 'cemaatin yargıya sızmasıyla ilgili iddiaları' hatırlatması üzerine şöyle konuştu:

"MİT krizi, yargı sorunu şu anda Türkiye'nin en sıcak konusu. Yaşanmış olan gerilim büyük ilgi çekti Türkiye'de. Bizim şunu bilmemiz lazım. Bizim muhatabımız cemaat değil iktidardır."

Ahmet Hakan: Cemaat değil diyorsunuz yani.

Evet, iktidardır.

Onların cemaat mensubu olması problem değil mi?

Varsa bilgin ortaya çıkarılabilir. Cemaat, camia tanımlaması yaşanıyor. İnsanların yasal çerçeve içerisinde kendi felsefi, ahlaki itikatlerini onların uygulalarında somut olay yoksa bu çok riskli bir iştir. Ben Başbakan'a bakıyorum.

HANDE BENİ ISRARLA ORAYA ÇEKMEK İSTİYOR

Baykal, programda Hande Fırat'ın cemaatle ilgili ikinci bir soruyu sormasının ardından şu karşılığı verdi:

Hande abartıyor. Arşive bir gir. Beni ısrarla oraya çekmek istiyor.

Siz bu krizi nasıl yorumluyorsunuz?

Bence MİT ve yargı geriliminin altında yatan olay bu iktidarın terörle mücadele stratejisindeki kırılmadır. Silahlı mücadele devam ederken müzakere yapılmaz.   (uge)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com