CHP'de Toz Duman Birbirine Karıştı!

CHP'de Toz Duman Birbirine Karıştı!
CHP'de şimdi de Batum rahatsızlığı yaşanıyor...

CHP'de toz duman birbirine karıştı. Kılıçlar çekildi. CHP artık iki başlı. Peki bu krizin kaynağı ne? Krizin kaynağı özünde CHP'nin yenilenip yenilenemeyeceği. Ve bu tartışmanın kilit ismi de tahmin edebileceği gibi Gürsel Tekin.
22-23 Mayıs'ta gerçekleşen kurultay sonrasında oluşan yeni MYK için Önder Sav şöyle demişti yaptığım bir haberde; "Kemal Bey'in etrafını öyle bir sardım ki artık hareket edemez". Yanıldı Önder Sav. Sav, ilk darbeyi Gürsel Tekin'in önce MYK'ya girişi sonra da Genel Başkan Yardımcısı olması ile aldı. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. Gürsel Tekin referandum süreci boyunca Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanından ayrılmadı.

Referandum süresinde Kemal Kılıçdaroğlu'nun başta türban olmak üzere yaptığı çıkışlar yaşanan yol ayrımını kaçınılmaz kıldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın tüzük ile ilgili uyarısı Kılıçdaroğlu ve Tekin'in işini kolaylaştırdı ve süreci hızlandırdı.

TEKİN GÜÇLENİYOR

Tabii eski Genel Başkan Deniz Baykal da boş durmadı. Önce referandum sonuçlarını başarısız buldu ve kurultay istedi. Bu çıkıştan sonra bir CHP üst düzey yöneticisi; "Baykal'ınki erken bir çıkış oldu. Kurultay olacak ama şimdi değil" dedi. Yılların deneyimli politikacısı Önder Sav da yaklaşan fırtınanın farkındaydı.

Parti hukuku duayeni olan Önder Sav, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen yazının ortaya çıkaracağı tabloyu bildiği için önce bu yazıyı sakladı. Durum açığa çıkınca da son ana kadar Kemal Kılıçdaroğlu ile uzlaşma aradı. Uzlaşma sağlanmak üzere idi ki, Gürsel Tekin ismi ikilinin arasını yeniden açtı.

İKİNCİ ADAMLIK KAVGASI

Kılıçdaroğlu ve Sav'ın uzlaştıkları nokta, Başsavcılık'tan gelen yazıyı Tüzük Kurultayı toplamadan atlatmaktı. Ki Abdurrahman Yalçınkaya da bunun olabileceğini söylemişti. İkili fırtına öncesi akşam bir araya gelerek isimler üzerinde uzlaşma aradı. Ancak, Sav'ın örgütü bırakmamak için 'örgütten sorumlu genel başkan yardımcısı' olmak istemesi ipleri kopardı. Çünkü, Kemal Kılıçdaroğlu, bu göreve Gürsel Tekin'i istiyordu. Gece ikili arasında sürdürülen trafik sonuç vermedi. Artık yollar ayrılmıştı.

CHP içinde bir kaynak, o gece Kemal Kılıçdaroğlu'nun, tartışmanın bu noktaya geleceğini hiç düşünmediğini söyledi. Nitekim kaos günü Kılıçdaroğlu tarafından genel sekreterlik önerilen Nihat Matkap ve genel başkan yardımcılığı önerilen Gülsüm Bilgehan Toker'in bu öneriyi reddetmeleri bunun işareti. Ve partinin yeni genel sekreteri ve sözcülüğüne ulusalcı kimliği, Ergenekon Davası konusundaki yaklaşımı ve türban konusuna bakışı bilinen Süheyl Batum'un getirilmesi yeni yönetimde sıkıntı yarattı. Çünkü Batum, yeni CHP'ye uygun bir isim değil. Batum'un atanması konusunda aynı kaynak; "Bu Kılıçdaroğlu için tercih değil, zorunluluk oldu. Ama Gürsel Tekin ve Mesut Değer bundan rahatsız" dedi.

BAYKAL'IN DESTEĞİ KURULTAYA BAĞLI

CHP'de şimdi gözler Deniz Baykal'da. Baykal'a yakın isimler, Baykal'ın Kılıçdaroğlu'nu desteklediği yönünde ama bir şartla; en kısa sürede seçimli kurultay yapılması. Baykal böylece hem kendisine ihanet ettiğini düşündüğü 53 yıllık "dostun"dan intikam alacak hem de yeni yönetime kendisine yakın isimleri sokacak. Tabii Baykal'ın asıl kazanci ise "bir bilen" olarak CHP'de yeniden öne çıkması. Kılıçdaroğlu'nun bir hafta gelişmeleri izleyerek karar vereceği ve şimdilik seçimli kurultay konusunda çekimser olduğu belirtiliyor. Aynı kaynak Başsavcı'nın verdiği karar ile birlikte Kılıçdaroğlu'nun bir hafta on gün bekleyerek delege üzerindeki Sav blokajını deldikten sonra kurultaya karar vereceğini söyledi.

Eski CHP normalleşmeye engel

CHP'de suların kaynadığı günü özel bir konukla birlikte izledik. Gürsel Tekin'in deyimi ile CHP'yi döven akademisyen ilahiyatçı Muhummet Çakmak'a son gelişmeleri sorduk.

* CHP'de çok hızlı bir ayrışma oldu. Bekliyor muydunuz?

Tabiî ki bekliyordum. Bu kaçınılmazdı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde gerçekleşen arama konferansının amacı da buydu. CHP'yi değiştirmek. Bence Kemal Kılıçdaroğlu ve yanındaki Gürsel Tekin, Umut Oran, Sencer Ayata, Hurşit Güneş gibi yöneticiler CHP'deki problemin farkındalar.

* Nedir bu problem?

40 yıldır iktidar olamamanın yarattığı travma. Ve bu travma bir bilinç yaratmış. Şimdi bu travmadan kurtulmak istiyorlar. Arama toplantısı bunun ilk adımı idi, şimdi izlediğimiz ayrışma da sanırım ikinci adımı.

* Siz o toplantıda böyle bir ayrışmanın havasını sezdiniz mi?

Evet aslında seziliyordu. O toplantıda Önder Sav'da bir firavun havası vardı.

* Bu çatışmadan ne çıkar?

Partinin iç yapısını çok iyi bilmiyorum ama gelen tepkiler, bu Anadolu'nun Kılıçdaroğlu'na destek olacağı şeklinde. Eğer Kılıçdaroğlu bunu başarabilirse, Türkiye'nin normalleşmesine de büyük katkı yapar.

* Sizi kim davet etti?

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu. Doğrudan arayarak davet etti.

* Peki CHP nasıl kurtulur?

Geçmişi ile yüzleşerek ve bu yüzleşmeden yeni bir siyaset dili üreterek.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com