CHP'de tüzük yarışı

CHP'de tüzük yarışı
CHP “çifte tüzük” kurultayına doğru giderken; genel merkezin taslağı ve kurultay çağrısı yapan muhaliflerin 10 maddelik önerisinin yanı sıra PM üyelerinden Ercan Karakaş da ayrı bir taslak hazırladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 26 Şubat’ta tüzük taslağını görüşmek üzere, 1 Mart’ta da muhaliflerin taslağını görüşmek üzere iki ayrı kurultayı toplantıya çağırdı. Bu süreçte tarafların tüzükle ilgili önerileri şöyle:

Genel merkez ne istiyor?

Aday üyelik kaldırılıyor. Üyelerin ödeyecekleri aidat miktarı 12-120 liraya yükseltiliyor.

Özellikle seçim dönemlerinde “son dakika” adayları için kullanılan “MYK kararıyla üyelik” maddesine eklemeler yapılıyor.

Merkez organlarında ve il ve ilçe örgütlerinde seçimle gelinen bir göreve aday olabilmek için, Genel Merkez tarafından belirlenen eğitimin alınması zorunlu hale getiriliyor. PM, Genel Başkan, kadın kolları genel başkanı ve gençlik kolları genel başkanı ile kurultayca gizli oyla seçilmiş 40 üyeden oluşacak.

MYK’nin oluşumunda Genel Başkan “tek seçici” oluyor. Kurultayda genel başkan adayı olabilmek için delelgelerin yüzde 10’unun yazılı önerisi gerekecek.
Sav ekibinin istekleri

Eski genel sekreter Önder Sav’a yakın muhalifler de bir taslak hazırladı. Muhaliflerin önerileri şöyle:

Olağanüstü kongrelerde “seçim yapılamaz” ibaresinin çıkarılması isteniyor. Genel başkan seçimli kurultayı için 650 imza (delegelerin yüzde 51’i) gerekirken, tüzük taslağında bu sayı 256’ya (delegelerin yüzde 20’si) çekiliyor.

Kongre ve seçim takviminin ilanından önceki 3 ay içinde MYK kararıyla üye yapılanlar ilk kongre ve önseçimlerde seçme hakkından yararlanamayacak, ancak seçilebilecekler.

MYK’nin 14 kişiden oluşması ve PM tarafından gizli oyla seçilmesi isteniyor.

Genel başkan adayı olabilmek için delegelerin yüzde 10’unun önerisi yeterli olacak.

Kurultayda organ seçimleri blok liste önerisi verilmemişse çarşaf listeyle yapılacak.

Milletvekili adaylarının tüm seçim çevrelerinde önseçimle belirlenmesi isteniyor.

Partinin aldığı Hazine yardımının en az yüzde 40’ının seçmen ve alınan oylar gözönünde bulundurularak il ve ilçe örgütlerine gönderilmesi isteniyor.
 
Karakaş’ın önerisi


PM üyelerinden Ercan Karakaş da, genel merkezin taslağının yetersiz olduğunu vurgulayarak ayrı bir taslak hazırladı.

Karakaş’ın taslağında yer alan öneriler de şöyle:

“MYK kararıyla üyelik” maddesinde istismarın önlenmesi için üye yapılacaklara sınırlama getirilmeli ve PM’nin kararına bağlı olmalı.

MYK kararıyla üye yapılanların eğitimden muaf tutulması yanlıştır. Çünkü parti ilkeleri, değerleri, kültürü ve programına ilişkin eğitim asıl, “dışarıdan” gelenler için gereklidir.

PM seçilmiş 50 üye ile kendi kurultaylarında seçimle göreve getirilen kadın ve gençlik kolu başkanları ve genel başkandan oluşmalı, toplam 53 kişi olmalıdır.

MYK, genel başkan tarafından atanmamalıdır. Dışarıdan 3 genel başkan yardımcısı atanması yetkisi yanlıştır. MYK PM içinden seçimle gelmeli, üye sayısı 15-17 kişiyle sınırlanmalı.

Görevden alma uygulamasına son verilmeli, “seçimle gelen seçimle gider” ilkesine uygun bir düzenleme yapılmalı.

Genel başkan adaylığı önerisi için delegelerin yüzde 5’nin önerisi yeterli olmalıdır.

Cinsiyet ve gençlik kotası delege seçimlerinde de geçerli olmalıdır.

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com