"CHP'de Zihniyet Değişmedi, İsimler Değişti"

"CHP'de Zihniyet Değişmedi, İsimler Değişti"
Ulaştırma Bakanı BinAli Yıldırım, AKP Genel Merkezince Kütahya Belediye Kültür Sarayı'nda düzenlenen, ''Türkiye Buluşmaları Konferansı''na katılarak burada yaptığı konuşmada muhalefetin Türkiye'de yapıcı uygulamalar yerine sürekli gerici uygulamalar

Ulaştırma Bakanı BinAli Yıldırım, AKP Genel Merkezince Kütahya Belediye Kültür Sarayı'nda düzenlenen, ''Türkiye Buluşmaları Konferansı''na katılarak burada yaptığı konuşmada muhalefetin Türkiye'de yapıcı uygulamalar yerine sürekli gerici uygulamaları desteklediğini savundu. Yıldırım, ayrıca CHP'de sadece zihniyettin değiştiğini savundu.
Türkiye'nin 1946 yılında çok partili döneme geçtiğini, açık oy, gizli sayım uygulanan seçim sistemine karşı çok partili dönemin başlangıcı 1946 olduğunu belirten Yıldırım, 1950 seçimlerinde Demokrat Parti'nin iktidara geldiğini ve sözün millete geçtiğini hatırlattı.
Bakan Yıldırım, 'Demokrat Parti ile seçimle baş edemeyenler ve milli iradenin gerçekleşmesinden korkanların, 27 Mayıs 1960 darbesiyle sadece seçilen hükümeti devirmekle kalmayıp Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekili kadrosunu tümüyle tutukladığını'' vurgulayarak, konuşmasına şu çarpıcı açıklamlarla devam ettti:
''Türkiye'yi toplama kampına çevirmekle kalmayıp Türkiye'de darbe geleneğini başlatmışlardır. Arkasından 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan da 27 Mayıs darbe geleneğinin devamı olan diğer darbe ve girişimlerinin tarihleridir, her zaman milletimizin hafızasında kalmıştır. İnsan hak ve özgürlüklerine direnç gösteren kurullar, 1960 darbesi sonrasında yürürlüğe giren 1961 Anayasası ile kurulmuştur. Türkiye'de bir anayasanın darbe sonrası hazırlanması yaman bir çelişkidir. Demokrasiyi rafa kaldıranların halka rağmen söz sahibi olmaları da yine hazin bir çelişkidir. Daha acı olanı ise bahsettiğim darbelerden rahatsız olan siyasi kadroların bugün daha demokratik, daha sivil bir anayasa talebine karşı çıkmış olmalarıdır.'' şekinde darbelerin tarihleri ile ilgili bilgiler vererek, yorumlar ekledi.
' CHP'DE ZİHNİYET DEĞİŞMEDİ, İSİMLER DEĞİŞTİ'
Bakan Yıldırım, AKP'nin hayallerini pazarlayan değil, yaptıklarını anlatan bir parti olduğunu söyleyerek, Anayasa değişikliğinin TBMM'de milletvekillerinin ittifakıyla halk oylamasına gerek duyulmadan geçmesini istediklerini; ancak muhalefetin halkın vekilerinin düşüncelerine ipotek koyduğunu bundan dolayı referanduma gitmek zorunda kaldıklarını savudu.
Muhalefet partilerinin hayır deme cesaretini bile gösteremediklerini vurglayan Bakan Yıldırım, çarpıcı konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Muhalefet anlamadan, dinlemeden ve görmeden değişikliğe karşı çıkıyor. Çünkü değişiklik fikri AKP'den geldi. Milletimizin kaybetmesini, kazanmasına tercih eden bir anlayış var. Gitti Baykal, geldi Kemal, CHP'de değişen ne var. Seçimde herkes boyunun ölçüsünü alacak, vatandaş herkesi dinleyecek, kararını verecek. Anayasa değişikliği görüşmelerinde gördük ki, muhalefetin derdi daha fazla demokratikleşme ve insan hakları değil, vatandaşın derdi hiç değil, bunların derdi değişime karşı direnmek, statükoyu muhafaza etmek. Tarih bir kez daha tekerrür etmiştir, 12 bin sayfa TBMM tutanağı bunun delilidir. 72 milyon insanımız da kimin demokrasiden, kimin insan hak ve özgürlüklerinden yana olduğunu, kimin darbeden ve müdahaleden yana olduğunu çok açık bir şekilde bu süreçte görmüştür. Şimdi 12 Eylül 2010, Türk demokrasisinin, hukukun kazanacağı tarihtir. 12 Eylül darbesinin izlerini 12 Eylül 2010'da silinecektir, milletimiz bunu en güzel şekilde sağlayacaktır.'' şeklinde muhalefete sert sözlerle yüklendi.
'İSRAİL MUTLA HESAP VERECEKTİR'
Bakan Binali Yıldırım, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldıran İsrail'in bunun hesabını mutlaka vereceğini vurgulayark, hükümet olarak gereken diplomatik çalışmlara başladıklarını vurguladı. İsrail'in kural ve hukuk tanımayan haydutça davranışları alışkanlık haline getirdiğini savunan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Haydudluk yapan bir devletle karşı karşıyayız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. İsrail sivil barış gönüllülerini tutuklayıp onlara insanlık dışı muamele yapmaya başladıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ona çok net bir mesaj verdi. İsrail'in hamisi olanlar bir kez daha gördü ki, destek verildikçe İsrail bu hukuksuzluğunu, kural tanımayan davranışlarını pervasızca sürdürecektir. Bu sefer İsrail yanlış adım atmış, ülkeyle muhatap olmuştur. Daha önce istediği gibi ezip geçtiği, ufaladığı bölge ülkeleriyle Türkiye'yi karıştırmıştır. Türkiye'nin dostluğu çok kıymetlidir ama düşmanlığı da çok çetindir. Bunu da İsrail ve onu destekleyenler mutlaka görecektir. ''
,''Türkiye Buluşmaları Konferansı''na; Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, İl Genel Meclis Başkanı Şükrü Nazlı, Kütahya AKP İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya AKP teşkilatlarıyla çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com