CHP’den 17 Aralık teklifi

CHP’den 17 Aralık teklifi
"17 Aralık 'Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Günü' olarak ilan edilsin"

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 17 Aralık’ın “Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Günü” olarak resmi tatil ilan edilmesi için kanun teklifi verdi.

Mahmut Tanal, meclis başkanlığına sunduğu teklifte Devletin, Topluma karşı Yolsuzluk ve Rüşvet konusundaki hassasiyetine dikkat çekti,

CHP’li Tanal’ın kanun teklifinin gerekçesi ise şöyle:

” Basında yansıyan haberler doğrultusunda ülkemizde son günlerde yürütülen ve kamuoyunun tüm ilgisini üzerinde toplayan “17 Aralık Operasyonu” olarak anılan, 4 Eski Bakanın da adının karıştığı karapara, rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında soruşturma başlatılmıştır.
Operasyon kapsamında Mali Şube ekipleri tarafından uzun süredir devam eden hazırlık çalışmalarının ardından 17 Aralık 2013 sabahı başlayan operasyonlarla önceden tespit edilmiş adreslere baskın yapıldı.

Aralarında Türkiye’nin önde gelen işadamlarının da olduğu basında belirtilmektedir. Soruşturma kapsamında alınan raporlarda 4 Eski Bakanın da adının geçtiği ve milyarlarca dolarlık yolsuzluk yapıldığı belirtiliyor. Yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvet karşılığında imara açıldığı ve devletin milyonlarca liralık zarara uğratıldığı belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilerinin kullanılarak Fatih Belediyesi sınırları içerisinde yer alan SİT alanlarının da imara ve inşaata açıldığı ortaya çıktı. Ayrıca Marmaray Projesi’ne ciddi zarar vereceği halde bu alandaki arsalara da imar ve inşaat izni verildiği ortaya konuldu.

17 ARALIK DA DEVLETE OLAN GÜVEN YARALANMIŞTIR

17 Aralık 2013’te yaşanan Rüşvet ve Yolsuzluk olayları toplumun, devlete olan güveninde çok ciddi bir yaralanmalar meydana getirmiştir. Devletin öncelikleri arasında yolsuzluk ve rüşvetle mücadele etmesi ve toplumun, devlete olan güvenini arttırmak için yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır. Halk ve birey, devlete vergisini vererek görevlerini yerine getirirken, devletin de bu vergilerin nerelere harcandığını şeffaf ve objektif olarak belirtmesi gerekir. Devletin, Topluma karşı Yolsuzluk ve Rüşvet konusundaki hassasiyetini göstermesi için 17 Aralık’ın “Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Günü” olarak resmi tatil ilan edilmesi, amacıyla söz konusu kanun teklifi hazırlanmıştır.” (KKK)

Sözcü

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com