CHP’den 2B teklifi

CHP’den 2B teklifi
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, orman köyü sınırları içerisinde bulunan taşınmazların orman köylülerine bedelsiz olarak devredilmesi için kanun teklifi verdi.

Hamzaçebi, TBMM Başkanlığına Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ni sundu.
 
Teklif, hak sahiplerine doğrudan satılacak olan taşınmazların satış bedelinin kişilerin durumlarına göre bedelsiz, emlak vergi değeri veya rayiç bedel üzerinden belirlenmesinin öngörüyor.
 
Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:
 
"Belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde olan, üzerinde konut bulunan taşınmazlar; hak sahibinin satışa konu taşınmazın bulunduğu büyükşehir belediyesi veya belediye sınırları içerinde tapuda adına kayıtlı tam mülkiyetine sahip olduğu konutunun bulunmaması halinde emlak vergi değeri üzerinden, diğer hak sahiplerine rayiç bedel üzerinden satılacak.
 
Belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde olan ve üzerinde tarım ve hayvancılık amaçlı bina ve tesisler ile sanayi, ticaret, vb. işyeri amaçlı bina ve tesisler bulunan taşınmazlar; esnaf ile tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunanlara emlak vergi değeri, diğerlerine rayiç bedel üzerinden satılacak.
 
Belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan, münhasıran bahçe ya da tarım veya hayvancılık amacıyla kullanılan taşınmazlar hak sahiplerine emlak vergi değeri üzerinden satılacak.
 
Orman köyü sınırları içerisinde bulunan taşınmazlar orman köylülerine bedelsiz olarak devredilecek.
 
Emlak Vergi Değeri esas alınarak hesaplanan bedel rayiç bedelin yüzde 50’sinden fazla olamayacak."
 
Teklif, 2/B arazilerinden elde edilecek gelirlerin genel bütçeye aktarılarak, orman alanlarının ıslah/ihyası ve bu araziler üzerindeki gecekonduların altyapısında kullanılması ile hayvancılığın geliştirilmesi ve devlet üniversitelerinin çeşitli ihtiyaçlarında kullanılmasını öngörüyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com