CHP'den 3 Milletvekili İstifa Ediyor!

CHP'den 3 Milletvekili İstifa Ediyor!
Cumhuriyet Halk Partisi'nin Meclis'teki sandalye sayısı azalıyor. Milletvekillerinin istifa gerekçesi ise yerel seçimler...

ÖZEL | SANSURSUZHABER

CHP'nin yerel seçimlerde belediye başkan adayı olup da seçilen 3 milletvekilinin, artık bir tercih yapması gerekiyor. Vekiller ya milletvekilliğini sürdürecek ya da belediye başkanlığı görevlerini yapmak için milletvekilliğinden ayrılacak. 

15 GÜN SÜRE VAR

Belediye başkanı seçilenler, mazbatalarını aldıktan sonra 15 gün içinde istifa dilekçelerini, Meclis Başkanlığı'na vermek zorunda. Sonra bu dilekçeler Genel Kurul da okunarak diğer milletvekillerinin bilgisine sunulacak. Ancak, başkanlık görevine başlamak için Genel Kurul'un bilgisine sunulma işlemini beklemek gerekmiyor. 

KİM O MİLLETVEKİLLERİ?

Milletvekilliğinden ayrılacak CHP'liler; Edirne Belediye Başkanı olan Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı seçilen Mehmet  Kesimoğlu ve Eskişehir'in Odunpazarı İlçesi Belediye Başkanı olan Kazım Kurt...

Bu istifaların ardından CHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı da 134’ten, 131’e düşecek.

Diğer partilerin milletvekillerinden, belediye başkanı seçilenlerin de aynı şekilde mazbatalarını aldıktan  sonraki 15 gün içinde, milletvekilliğinden istifa etmesi gerekiyor. Meclis Başkanlığı'nın da tüm dilekçeler eline ulaştıktan sonra, hepsini birleştirerek Genel Kurul'da okutması mümkün.

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com