CHP'den AKP'ye demokrasi çağrısı

CHP'den AKP'ye demokrasi çağrısı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, "AKP demokrasiyi ambalajlamaktan vazgeçip gerçek demokrasi konusunda partimizin attığı adımlara destek vermelidir" dedi.

Toprak yazılı açıklamasında, Türkiye’nin giderek demokratik dünyadan koptuğunu ifade etti. 50 yıl geride kalınmış Avrupa Birliği sürecinin AKP iktidarı döneminde adeta rafa kaldırıldığını belirten Toprak, "AB’yi yok sayıp El Kaide ile işbirliğine giden bir partiden demokrasi, hak ve özgürlükler konusunda adım atmasını beklemek gerçekçi değildir. AKP demokratikleşme sınavında kalmıştır. Çünkü AKP, CHP’nin anti-demokratik ve darbe yasalarının kaldırılmasına dönük hiçbir kanun teklifini kabul etmemiş, ülkemizin demokratikleşmesi için verdiğimiz bütün kanun tekliflerini reddedilmiştir" dedi. 

Türkiye’de demokratikleşmenin önündeki engeller ve atılması gereken adımların belli olduğunu ifade eden Toprak şöyle devam etti:

"Ülkenin gerçeklerini yok sayıp kendi isteklerine göre bir demokrasi paketi çıkarmak halkı kandırmaktan başka bir anlam ifade etmeyecektir. CHP olarak yüzde 10 seçim barajı kalkmadan, düşünce ve ifade özgürlüğü güvence altına alınmadan, toplantı, gösteri ve örgütlenme özgürlüğü geliştirilmeden, din ve vicdan özgürlüğü korunmadan ve her inanca eşit imkan tanınmadan, basın özgürlüğü sağlanmadan, tutuklu milletvekili, öğrenci ve gazeteci ayıbına son verilmeden, özel yetkili mahkemeler kaldırılmadan, yeniden yargılama yolu açılmadan, faili meçhul cinayetler çözülmeden, Nevruz resmi bayram yapılmadan, Uludere katliamı aydınlatılmadan, Diyarbakır Cezaevi müze yapılmadan, mayınlı araziler temizlenip köylülere verilmeden gerçek bir demokrasinin kurulamayacağına inanıyor ve savunuyoruz. Eğer AKP samimi ise gelsin bu konularda verdiğimiz kanun tekliflerini TBMM’den geçirsin ve ülke rahat bir nefes alsın. AKP demokrasiyi ambalajlamaktan vazgeçip gerçek demokrasi konusunda partimizin attığı adımlara destek vermelidir.” (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com