CHP'den Anayasa Mahkemesi'ne İptal Başvurusu

CHP'den Anayasa Mahkemesi'ne İptal Başvurusu
CHP, Yargıtay ve Danıştay düzenlemeleriyle ilgili Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusunda bulundu.

CHP daha önce açıkladığı gibi yargı ile ilgili düzenlemelerin iptali için Anyasa Mahkemesi'ne başvurdu. CHP, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç hakkında da reddi hakim talebinde bulundu.

İPTAL VE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI

CHP, Yargıtay ile Danıştayda daire ve üye sayısını artıran “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun”un bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzeçebi, başvuru dilekçesini Anayasa Mahkemesine sundu. Başvuruda, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile ilgili reddi hakim talebinde de bulunuldu.

HAMZAÇEBİ'DEN AÇIKLAMA

CHP'li Akif Hamzaçebi başvurunun ardından gazetecilere açıklama yaptı. Hamzaçebi şunları söyledi: CHP'nin iptal başvurusunu yaptık dilekçemiz başlıca iki konuyu kapsamaktadır. Birincisi reddi hakim başvurusudur. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç en başta hükümet yanlısı mesajlar vermiştir. Bu siyasi içerikli mesajlar açıkça mahkemeyi zan altında bırakmıştır. Mahkeme başkanı ve heyeti mahkemeye gelmesi muhtemel konular hakkın da görüş beyan edemezler. Etmişlerse yargılamaya katılamazlar. Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafsız olmadığını hükümetin görüşünden yana olduğunu ifade etmiştir. Dilekçemizin ikinci grup konuları yargıyı şekillendiren yeni yasaların anayasaya aykırı olduğu yönündedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com