CHP'den AP'ye anlamlı çağrı

CHP'den AP'ye anlamlı çağrı
CHP Genel Başkan Yardımcısı, TBMM-AB Uyum komisyonu Başkanvekili Umut Oran, Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısı öncesi bir yazılı açıklamada bulundu.

Umut Oran, önümüzdeki hafta yapılması planlanan ancak iptal edilmesi gündeme gelen Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısının muhakkak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

"HOŞGELDİNİZ, GEÇ OLDU AMA ANLADINIZ"

Yaşananlardan sonra AP'ye seslenen Oran "Avrupa Parlamentosu Sosyalist & Demokratlar Grubu Başkanı Hannes Swoboda başta olmak üzere AB’ye ‘hoş geldin’ diyoruz, biraz geç anladılar ama artık gerçeği anladılar." dedi.

CHP'nin her zaman anlatmak istediği konuların bu olaylardan sonra çok daha net görüldüğünü ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran "Ne yazık ki olayların bu noktaya gelmesinde AB’nin de sorumluluğu var. Bu zamana kadar AB, AKP’nin gerçek yüzünü göremedi, AKP de AB’yi bir araç olarak kullandı. Bugün ortaya çıkan baskı rejiminin kurulmasında AKP’nin AB sürecini de bu yönde kullanmasının payı vardır." diyerek bundan sonra yapılacakların eyleme dönük olması gerektiğini vurguladı.

SÜREÇ DURMAMALI, 23-24. FASILLAR AÇILMALI

AB sürecinin de durmaması gerektiğinin altını çizen Oran onurlu ve adil koşullarda tam üyelikten yana olduklarını beklirterek " Özellikle Yargı ve Temel Haklar ile ilgili 23. Fasılla, Adalet, Özgürlük ve Güvenlik  ile ilgili 24. Fasıllar açılmalı, bu yolla AKP demokratik adımlar atmaya zorlanmalı. Uzun tutukluluk süreleri, hukuksuz gözaltılar, sahte delilerle süren yargılamalar ve diğer hak ihlalleri mutlaka gündeme getirilmeli. Biz bunları sürekli anlatmaya çalıştık, bu zamana kadar bazıları kulaklarını ve kalplerini kapattılar. Artık yaşananlar sonucunda dünyadaki hiçbir demokrat bu yapılanlara karşı sessiz kalamaz." dedi.

Adil seçim sistemine de değinen Genel Başkan Yardımcısı AB'yi göreve çağırdı ve "Adil ve demokratik bir seçim sisteminin kurulması için AB gereken girişimleri yapmalı. Biz özellikle seçim barajının düşmesi, seçimlerin sağlıklı yürümesini engelleyen usulsüzlüklerin giderilmesi, sandık güvenliğini ve oy sayımını manipüle edebilecek her türlü uygulamanın ortadan kaldırılması için gereken girişimleri yapıyoruz. Avrupa Birliği de tam üye olmak için müzakerelere devam eden ülkemizde bu olayların takipçisi olmalı." ifadelerini kullandı. (MRO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com