CHP'den Askerlik Hamlesi!

CHP'den Askerlik Hamlesi!
CHP lideri, Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında da askerliğin süresini önce 9, sonra 6 aya indirecekleri vaadinde bulundu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bedelli askerlik konusunda CHP'lilere talimat verdiğini ve bir kanun teklifinin parlamentoya sunulacağını söyledi. Kanun teklifinin önümüzdeki hafta içinde verileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "AKP kabul ederse, süratli bir şekilde geçer" dedi. Kılıçdaroğlu, Samanyolu Haber TV'de konuk olduğu, "Günlük" programında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son günlerde CHP ekseninde çok tartışılan bazı konular bulunduğu belirtilerek, "Komplodur, tacizdir, şantajdır... Siz fotoğrafı çözebildiniz mi? Ne var karşınızda?" sorusuna Kılıçdaroğlu, fotoğrafın aslında gizli kapaklı bir fotoğraf olmadığını söyleyerek yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "Bir kişi var. Bu kişi öyle anlaşılıyor ki belli yerlerden belli görevler üstlenmiş bir kişi. Belli kişilerle belli yerlerle ilişkileri olan birisi. Bunun arkasında bunu yönlendiren güç var. O gücün kim olduğunu biz tahmin ediyoruz ama istiyoruz ki bunu devletin otoritesi çıkarsın ortaya. Çıkarırsa biz de öğrenmiş olacağız kimin ne olduğunu" yanıtını verdi.

ASANSÖR KULLANMIYOR Kİ, EVİ GİRİŞ KATINDA

"Kim kimi kullanıyor? Kim size komplo yapıyor?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Komplo yapmaya çalıştılar ama tutmadı. Neden tutmadı? Çünkü biz belirli bir beklenti içinde olan, birilerine komplo yapan birisi değiliz. Rahmetli babamın bana söylediği bir laf vardı: 'Oğlum sen doğru dur, eğri belasını bulur' diyordu. Biz doğru dururuz" dedi. "Bu komplo, yeni bir komplo değil" diyen Kılıçdaroğlu, kendisinin İstanbul anakent belediye başkanlığı seçimlerine katılırken de aynı şeyler olduğunu, belli şeyler yapıldığını, tacize maruz kaldığını söyleyen birilerinin ortaya çıktığını belirterek, "Bunların komplo olduğu belli zaten" diyerek, şöyle devam etti: "Şu aklınıza gelir mi? Bir siyasi parti lideri, 'Gel beraber havuza gidelim.' Bu olur mu? Bu havuz dediğiniz nerede? Böyle bir şey olamaz zaten. Bu tamamen saçma bir şey. Sonra başka bir iddia çıkıyor. 'Geldi bana, beraber gittik, şurada asansörle evine bıraktım.' Asansörü kullanmıyor ki. Evi giriş katında."

KAMUOYUNA AÇIKLARSA, HERKES ÖĞRENMİŞ OLACAK

"Siz, CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce ile bu konuyu görüştünüz mü?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Hayır. Ciddiye alınacak bir konu değil ki görüşelim" yanıtını verdi. Oda TV muhabiri İklim Bayraktar'ın iddialarına ilişkin olarak kendisine yöneltilen, "AKP meselesini siz ortaya attınız. Sonra Oda TV muhabiri bayan, 'ben öyle birşey söylemedim' dedi. Bu sefer AKP işin içine karışmış oldu? sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Ben söyledim. Elinde bant olduğunu söylüyor, yaptığı açıklamada. Konuşmamızı banda aldığını söylüyor. Bant bunun elinde, savcının da eline geçmiştir büyük olasılıkla. Bunu kamuoyuna açıklarsa herkes öğrenmiş olacak" dedi.

"Sizden Sayın Baykal ile ilgili bir talepte bulundu mu?" sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "Hayır, kesinlikle öyle birşey sözkonusu değil" dedi. "Peki AKP ile ilgili bulundu mu" sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "Bu konulara girmeyeceğim" karşılığını verdi.

GÜNDEM EMPOZE EDİLİYOR

Basının günlerdir bu konuyu tartıştığının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Tartışan kim? Onlara bakmamız lazım. Bunlar belden aşağı konular. Bu konular ne zamandan beri medyanın ana konusu olabiliyor. Bu ülkenin başka sorunu yok mu? Bu Türkiye'de tartışılması gereken bir konu mu? Diyarbakır'da bir kadın, dört çocuğuna sabah kahvaltısı vermedi diye intihar etti. Bu tartışıldı mı? Birileri tarafından bize, gündem empoze ediliyor. Bunlar dedikodu. Allah aşkına, bunun tartışılacak nesi var?" diye sordu.

CHP'YE KOMPLO KURMAK İSTİYORLAR

AKP'li bir kişinin adının olayda geçmesiyle ilgili bir diğer soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Deniz Bey ile ilgili olduğu söylendi. Ben de Deniz Bey ile ilgili değil, başkasıyla ilgili olduğunu söyledim. Olay bu" dedi ve şöyle devam etti: "Bunları kim gündeme getirdi. Hiç bir CHP'linin ağzından böyle bir söylem duydunuz mu? Nereden çıktı bunlar? Kim veriyor dinleme kayıtlarını? Bunlar gizli değil mi? Bunları veren savcının, bu ülkede hesap vermemesi diye bir olay olabilir mi? Kim bu savcı? Hukukun üstünlüğüne inanıyorsak, soruşturma gizliyse iddianame ortaya çıkmadan bu servisleri yapan kim? Bu nedir biliyor musunuz? CHP'ye karşı komplo kurmak istiyorlar ama Allah büyük. Komplo açığa çıkacak."

Kimin komplo kurmak istediği sorusunu Kılıçdaroğlu, "Bunun bir parçası iktidardır. İktidar bunun bir parçası değilse, HSYK'nın 'bir dakika' demesi lazım. Yasalarda soruşturma gizlidir diyor. O zaman, bu bant kayıtları nasıl oluyor da servis ediliyor diye sormaz mı" diye sordu.

MİLLETVEKİLİ ADAYLARINA PARTİ KARAR VERECEK

12 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmak isteyen isimlerden Mustafa Balbay, İlhan Cihaner, Hanefi Avcı, Sinan Aygün gibi isimlerden görüştüklerinin olup olmadığına ilişkin olarak Kılıçdaroğlu, "Bazılarıyla görüştüm bazılarıyla görüşmedim" dedi. "Görüştüğünüz kişilere adaylık için davette mi bulundunuz, yoksa onlar mı size mesaj gönderdi? şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu, "Mesaj gönderen de oldu, medya aracılığı ile 'ben aday olmak istiyorum' diyen de oldu. İsteyen aday olur, isteyen olmaz. Sonunda buna parti karar verecek. Kimin milletvekili adayı listesinde yer alıp almayacağına" açıklaması yaptı.

Mustafa Balbay'ı milletvekili adayı yapacak mısınız? sorusuna Kılıçdaroğlu, "Ona ben karar vermeyeceğim. Önce partinin merkez yönetim kurulu. Parti meclisi. Tüzüğe göre davranacağız" dedi. Ön seçim olup olmayacağına ilişkin Kılıçdaroğlu, "Ön seçim bazı illerde olacak. Bazı illerde olmayacak" dedi.

BAŞBAKAN, BAŞSAVCI

Ergenekon kapsamında en son tutuklanan gazetecilerle ilgili olarak Başbakan'ın, "bunlar gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklanmadı" açıklamasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Başbakan böyle bir açıklama yapamaz. Çünkü Başbakan bu açıklamayı yaparsa, dosyanın bütün ayrıntılarını biliyor demektir. İşte o zaman da deriz ki, bu Başbakan, baş savcıdır. Zaten söylüyor, "ben bu davanın başsavcısıyım" diye" ifadelerini kullandı.

Siz savcılardan hesap soracağız derken, Başbakan'dan mı bahsediyorsunuz? sorusuna Kılıçdaroğlu, "Birisi de o zaten. Ben bu davanın savcısıyım demedi mi? Biz kimse yargılanmasın demiyoruz ama hukuk içinde yargılansın, adaletle yargılansın diyoruz" dedi.

ERGENEKON MAHKEMESİNİ TRT3 CANLI VERSİN

Savcının elinde ciddi iddialar olduğu konusunda ise Kılıçdaroğlu, "İddianame çıkınca hep birlikte göreceğiz" dedi. "İddianame çıktığında, ciddi deliler ortaya çıkarsa o zaman tavrınız ne olur? sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Hukuk sistemi içinde sağlıklı bir yargılanma olmasını biz de isteyeceğiz zaten. Biz şuanda da yargılanmasın demiyoruz ki. Varsa birşey, yargılanırlar. Yargılanmak ayıp değil, kişinin aklanmasının yolu açılacaksa yargılanacaktır. Fakat, yargının adaletli olmasını istiyoruz" karşılığını verdi.

Ergenekon kapsamında Silivri'de görülen mahkemenin TRT3'ün canlı vermesini isteyen Kılıçdaroğlu, "Bunlar darbe mi yapmak istiyor. O zaman TRT3 canlı versin. Kim doğru, kim yanlışı söylüyor. İddianame doğru mudur, değil midir? Ben bunu istiyorum. Darbeci ise televizyon ekranında millet görsün. Türkiye'nin en büyük davasını gördürüyorsunuz. Benim isteğim, hükümet bu davanın üzerinde ciddiyetle duruyor. Biz de ciddiyetle duruyoruz ve diyoruz ki: Bu davayı TRT3'de canlı verin, millet seyretsin" diye konuştu.

YOKSUL AİLENİN GELİRİ, 600 TL'YE TAMAMLANACAK

Aile Sigortası Kurumu'nda (ASKUR) yoksul ailenin geliri 200 TL ise 400 TL daha eklenerek, gelirin 600 TL'ye çıkartılacağını, hiç geliri yoksa 600 TL verileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bu paranın kadının banka hesabına yatacağını ve her ay gidip banka hesabından çekeceğini belirterek, "Diyorlar ki, "Siz bu parayı bulamazsınız". Bu para var. Hesabı, kitabı kuruşu kuruşuna yapılmıştır" dedi. Kendisinin eski hesap uzmanı olduğunu, devlette 27 yıl hesap işleriyle uğraştığını belirten Kılıçdaroğlu, "Para nasıl toplanır, nasıl harcanır. Kimin için harcanır, ne kadar harcanır.. Yıllarımı buna verdim" dedi.

KÖMÜR VERMEYECEĞİZ, DOĞALGAZIN BELLİ METREKÜPÜ ÜCRETSİZ OLACAK

Yoksul aileye 600 TL yardım sonrası, kömür, odun veya başka yardım planları olup olmadığı konusunda Kılıçdaroğlu, "Hayır. Şunu yapacağız. Evinde doğalgazı varsa, doğalgazın belli bir metreküpünü ücretsiz yapacağız. Kömür vermeyeceğiz. Çocuğunun eğitim masrafı ayrıca karşılanacak. Dedim ya, 600 TL'den, bin 250 TL'ye kadar çıkacak. Özürlü varsa, yaşlı anne-babası varsa onun için verilecek. Bütün bunları tablolar halinde çıkardık.. Bunlar için akademisyenleri çağırdık. Bunlardan biri Dünya Bankası'na da proje hazırlayan bir uzman. Tamam dedi. Bunun üzerine projemizi kamuoyuna açıkladık" dedi. Aile Sigortası kapsamında yoksul ailenin 600 TL'ye çıkartılacak gelirinin, harcanarak esnafa döneceğini belirten Kılıçdaroğlu, "Hayatı sirküle edecek. Yoksul aile de, esnaf da rahatlayacak" diye konuştu. (Anka, Radikal)

BEDELLİ ASKERLİK TEKLİFİNİ, AKP KABUL EDERSE SÜRATLE GEÇER

Bedelli askerlik konusunda Hamzaçebi'nin sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Sizin bununla ilgili hareketiniz olacak mı? sorusu üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, "Olacak. Bir sefere mahsus olmak üzere, önümüzdeki günlerde arkadaşlara talimatı verdim. Bir kanun teklifini verecekler parlamentoya" yanıtını verdi. "Seçimden önce mi? diye sorulması üzerine Kılıçdaroğlu,"Önümüzdeki hafta içinde verecekler. Arkadaşlar daha önceki uygulamalara da bakacaklar. Ona göre bir kanun teklifi verilecek. Komisyonlarda görüşülürse olgunlaştırılır, ona da itirazımız yok. Bir sefere mahsus olmak üzere öyle bir uygulama yapılmasını istiyoruz" dedi.

"ASKERLİK SÜRESİNİ 9 AYA İNDİRECEĞİZ"

Kılıçdaroğlu, partisince Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda düzenlenen genişletilmiş il başkanları toplantısındaki konuşmasına, Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında işsizlik geldiğini ve çözümlerinin bulunduğunu anlattı.

'YALAKADAN SENDİKACI OLMAZ'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Mardin'de bulunduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Biz Mardin'deyken burada da bir sendika kadınları çağırmış, Başbakanı da çağırmış oraya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü diye... Ne anlattı o kadınlara merak ediyorum. Kaç işçi sendikalı olmak için çalıştı da işinden atıldı, taşeron altında kaçının emeği sömürüldü haberin var mı senin? Başbakanı çağırıyorlar bir de metin dağıtıyorlar 'şurada şu sloganı atın' diye. Bunların maskesini düşürüp yüzünü ortaya çıkaracağız. Bunlardan sendikacı olmaz. Yalaka takımından sendikacı olmaz, sendikacı yürekli olur... Tekel işçilerini alacaksın yerden yere vuracaksın, yüzüne biber gazı sıkacaksın, sonra sen Başbakan'ı çağıracaksın gel anlat diye. Sen önce o koltuktan kalk, işçinin hakkını savunmak istiyorsan o koltuğu gerçek sendikacıya bırak. CHP iktidarında taşeron işçiliğe son vereceğiz. Bütün sendikalar bütün işçiler bunu bilsin. Bizim bildiğimiz sendikacı işsizin hakkını savunan, işsize iş bulmak için çırpınan sendikacıdır. İşsizlik fonuna el atıldığında direnen benim parama el atamazsınız diyen sendikacıdır. Haksızlığa direnen, işsizin hakkını sonuna kadar savunan, sadece kendisine değil, işçisine de hesap vermeyi onurlu görev sayan sendikacıdır. Başbakanı çağır yalakalık yap adına da sendikacı de. Onun siyasi literatürdeki adı belli sarı sendikacı..."
İktidarın 9 yıldır ülkeyi yönettiğini, ancak işsizliği çözemediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Ama kendi takımlarının işsizliğini çözdüler, hepsinin altlarına 4 çeker aldılar, köşeyi döndüler. Din iman edebiyatı ile yaptılar bunu. En temiz duygularımızı sömürdüler. Din iman edebiyatı ile yola çıkanlar bizim en temel duygularımızı sömürenler kul hakkı yemekten de utanmıyorlar" ifadelerini kullandı.

-"ONLAR GELDİ HAPİSHANE VAAT ETTİ"-

Salonda Doğu ve Güneydoğu illerinden gelenler olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, "Biz size özgürlük vaat ediyoruz, fabrika vaat ediyoruz onlar geldi hapishane vaat etti. Dünyada vatandaşına hapishane vaat eden Başbakan sadece Türkiye'de vardır. Bir Başbakan bir bölgeye gidip niye hapishane vaat eder; özgürlük varken, güzel şeyler varken. Çünkü kafasındaki fikir o. Herkesi hapishaneye tıkmak, kimseyi konuşturmamak istiyor. Sen zaten ülkeyi hapishaneye dönüştürdün" dedi.
Fabrikalar tütmedikçe işsizliğin çözülemeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, bunun birden bire olmayacağını ancak kararlı politikalarla Türkiye'deki ekonomiyi canlandıracaklarını anlattı.
Her organize sanayi bölgesinde yatılı meslek lisesi kuracaklarını bildiren Kılıçdaroğlu, burada öğrenim gören gençlerin işsizlik sorunu olmayacağını söyledi.

-ASKERLİK SÜRESİ KADEMELİ OLARAK 6 AYA İNECEK-

İktidarlarında, İşsizlik Sigortası Fonu'nu geliştireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Memur arkadaşlarımız bir şeyi unutmasınlar: Size grevli toplu sözleşme hakkını verecek adres CHP'dir. Çünkü biz örgütlü toplumdan yanayız, toplum örgütlü oldukça daha güçlü olur" dedi.

Kılıçdaroğlu, iktidarlarında kademeli olarak askerlik süresini 6 aya kadar indireceklerini belirterek, şunları söyledi: "Bedelli askerliği gündeme getiren biziz, bir sefere mahsus olarak bedelli askerlik için kanun teklifi verdik, çıkaracağız bunu. Askerlik süresini 9 aya indireceğiz, aşamalı olarak 6 aya kadar indireceğiz, daha küçük ama daha profesyonel olacak.
Çocuğunuz üniversitede okurken yaz tatillerinde gidecek askerliğini yapacak mezun olunca da askerliği bitmiş olacak. Arzu eden de erkenden yapacak. Orduyu terörle mücadelenin dışına çıkaracağız. Ordu kışlasında onurlu görev yapacak."

KASITLI PROGRAMLAR

Kılıçdaroğlu, iktidarlarında sendikasız medya çalışanı olmayacağını, gazetecinin haberinin arkasında "adam gibi duracağını" savundu. İktidardan beslenecek bir medya istemediklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, bazı medya kanallarında ise CHP karşıtı kasıtlı programlar düzenlendiğini söyledi. "Eğer anket sonuçları yüzde 58 ise bize niye saldırıyorsunuz" diyen Kılıçdaroğlu, "Korkuyorlar, halkın iktidarından korkuyorlar, korksunlar geleceğiz" ifadesini kullandı. Başbakan'ın "manşetine karıştığımız bir gazete var mı?" dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, dün Türkiye Gazeteciler Federasyonunun düzenlediği toplantıda, Fatih Altaylı'nın Sabah gazetesinden ayrılırken yazdığı mektup örneğini tekrarladı.
Kılıçdaroğlu, "Bir tarafta onurlu bir gazeteci ve onun şahitleri diğer tarafta da 'biz bir manşete bile müdahale etmedik' diyen bu adam var. Yalaka medyanın haberlerinden etkilenmeyin. Siyasete çıkarken bir söz söyledim, 'her yerde halka doğruları söyleyeceğim', merak ederseniz sorun biz size doğru söyleyeceğiz. Yalaka medyanın haberlerinden kesinlikle etkilenmeyin..." dedi.

-"CUMHURİYETİN SAVCILARI OLACAK"-

İktidarlarında siyasi ahlak yasasını çıkaracaklarını ve "yetimin hakkını yiyenlerin parlamentoya girmesinin önüne set çekeceklerini" belirten Kılıçdaroğlu, Siyasi Partiler Yasası'nı da değiştireceklerini bildirdi.
Milletin iradesinin parlamentoya tam yansıması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, millet iradesine kimsenin baraj koymaması gerektiğini söyledi.
Özel yetkili mahkemeleri kaldıracaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Yargıyı bağımsız kılacağız. AKP'nin savcıları var, CHP iktidarında Cumhuriyetin savcıları olacak. Halkın iktidarında kapınızı sütçü çalacak, bir süt bırakacak bir de özgür bir gazete bırakacak" dedi.

-"DEVRİMİN ADRESİ BİZİZ, ÖZGÜRLÜĞÜN ADRESİ BİZİZ"-

"CHP statükocu, AKP değişimden yana" şeklinde eleştiriler olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Referandum bitti gelin anayasa için komisyon kuralım dedik kim kaçtı? AKP... Değişime direnen kişi AKP. Seçim Kanunu'nu değiştirelim dedik kim kaçtı? AKP... Kim değişsin diyor CHP. Yüzde 10 baraj 12 Eylül ürünü, kim değişsin diyor? CHP... Adam gibi adamsan çıkarsın Dersim arşivlerini açıklarsın dedim. Dersim arşivlerini açıkladılar mı? Açıklamadılar, bunlar halkı kandırmakta çok usta oluyorlar, öyle bir algı yarattılar ki sanki biz her şeye karşıyız AKP özgürlükleri savunuyor, değişim savunuyor... Bunları unutmayın her yerde söyleyin. Değişimin adresi biziz, devrimin adresi biziz, özgürlüğün adresi biziz. Toplumu geriye götürmenin adresi de AKP...12 Eylül döneminden hesap soracaklardı sormadılar. Bir de maaşlarını yükselttiler. Darbecileri yargının önüne çıkaralım dedik kim reddetti? AKP... Kim önerge verdi? CHP... Değişimden özgürlükten yana olan parti CHP, statükodan yana olan parti de AKP. Bu böyle biline böyle de tarihe not düşüle. Halkı böyle kandırdılar diye örneklerini tek tek verelim."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com