Chp'den barajlama ve SEÇSİS reformu için çağrı

Chp'den barajlama ve SEÇSİS reformu için çağrı
CHP Merkez İlçe Başkanı Cemal Gül, Türkiye, ilki 29 Mart 2014 de olmak üzere iki yıl içinde 3 seçime ve belki bir anayasa reformu olmak üzere 4 büyük seçime gideceğini ve Tüm seçimler önemli olduğunu söyledi.
CHP Merkez İlçe Başkanı Cemal Gül, Türkiye, ilki 29 Mart 2014 de olmak üzere iki yıl içinde 3 seçime ve belki bir anayasa reformu olmak üzere 4 büyük seçime gideceğini ve Tüm seçimler önemli olduğunu söyledi.
 
Gül, doğal olarak, hemen önümüzdeki seçimlerin, tüm seçimlerden daha önemli olduğunu ve geçmiş seçimlerden dersler çıkartılarak, seçimlerde her konuşma ve atılacak adımların kendi geleceklerini belirlediklerini ifade etti. 
 
Gül konuşmasına şöyle devam etti:
 
“İlk seçim 29 Mart 2014’te ülke genelinde yapılacak olan yerel yönetim seçimleri; ardından aynı yıl içinde Cumhurbaşkanlığı seçimi; 2015 Haziran ayında da genel milletvekili seçimleridir. Bu arada dördüncü sandığın anayasa referandumu için koyulma olasılığı var. Karşımızda böyle bir takvim varken, seçim sistemi kuralları ve sandık işleyişi bakımından büyük sorunlar bulunuyor. Güvenli ve doğru bir seçim sandık sistemi kurulması için önümüzdeki engel hükümetin ayak diremesidir. Çünkü hükümet, mevcut yanlışlardan en çok yarar elde eden aktördür. Bu konumunu yitirmemek için elinden geldiğince ayak diremesi şaşırtıcı değildir. Toplum her fırsatta “Sandık her şeydir” diyen bir hükümeti “Kurallarda ve işleyişte yanlışlar var” itirazına ısrarlı biçimde duymaması, AKP’nin seçim-sandık konusunda ne denli samimiyetsiz olduğunu yeterince açık biçimde göstermektedir. Seçim-sandık, yani kısaca demokrasi, bu iktidar için kendi yöneticilerinin açıkça söyledikleri üzere “uygun istasyona geldiğinde inilecek bir trendir.”  Bu anlayışı zamanında AKP’nin şimdiki en yetkili ağızdan hepimiz duyduk. O nedenle yanlışları “kolay yanlışlar” olarak görmüyoruz. Büyük bir hilekarlıkla karşı karşıya olduğumuz kuşkusu günden güne iyice yayılmış bulunuyor. 
 
Şimdi, Yeterince Zaman Varken, Seçim-Sandık Kurallarında REFORM Talep Etmeliyiz
 
1. Seçimde kullanılan %10 barajı düşürülmesi yetmez; baraj kaldırılmalıdır. 
 
2. Oyların sayıldığı SEÇSİS, “idari kütüklere dayalı” kapalı tasnif sistemidir; SEÇSİS şeffaflaştırılmalıdır; yoksa kaldırılmalıdır.
 
Barajlama sistemi 2011 seçimlerinde AKP’nin toplam seçmeninin %43’ünün oyunu aldığı halde TBMM sandalyelerinin %60’ına oturmasına neden olmuştur. Ulusal irade TBMM’ye yansımamakta; o nedenle meclis görüşmeleriyle çözülebilecek sorunlar toplumsal olaylara dönüşmektedir. Oy gasp ederek gelen iktidar, elde ettiği haksız çoklukla TBMM’nin adeta askıya almış ve parlamenter demokrasiyi fiilen işlemez hale getirmiştir. Ülkemizdeki büyük siyasal kurumsal çürümenin başlıca kaynaklarından biri, bu barajlamanın kendisidir. Tüm seçimlerde barajlamaya son verilmeli; halkın iradesi özgür bırakılmalıdır. SEÇSİS sistemi İçişleri Bakanlığının elindeki nüfus sistemi ile; Adalet Bakanlığının elindeki UYAP sistemi ile birlikte çalışmaktadır. Anayasa gereğince “yargı yönetiminde” olması gereken seçim işleri bu iki kanaldan hükümetin doğrudan etki alanındadır. Ölmüş yurttaşlara seçmen kağıdı gönderilmesi gibi şaşılacak işler, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin ürünüdür. 
 
Ülkemizin güncel sorusu AKP’nin hegemonyasını kuran  “darbelere karşı mısın?” sorusu değildir. Günün temel sorusu “çirkin sandığa karşı mısın?” sorusudur.”Barajlama ve SEÇSİS'in, ortaya “çirkin sandık” getirdiğini söyleyen Gül, Anayasal hakkımız ve yurttaşlık görevimiz “GÜZEL SANDIK” istemeyi ve elde etmeyi gerektirdiğini de sözlerine ekledi. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com