CHP’den Başbakan Erdoğan’a Afganistan’da düşen helikopter sorusu

CHP’den Başbakan Erdoğan’a Afganistan’da düşen helikopter sorusu
CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Afganistan'da bir Türk helikopterinin düşmesi sonucunda 12 askerimiz şehit düştü. Helikopterin düşüş nedeni netleşmiş midir? Helikopter bir kaza sonucu mu düşmüştür?” diye sordu.

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Tezcan, şu sorulara yanıt aradı:

“Helikopterin düşmesi ile ilgili bir kaza kırım raporu hazırlanmakta mıdır? Hazırlanmakta ise bu rapor kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

Düşen helikopterde şehit olan TSK mensupları hangi görevden dönüyorlardı veya hangi göreve gidiyorlardı?

Türk askeri, 11 yıl önce Afganistan’a gönderilmişti. Önümüzdeki dönemde Türk askerinin Afganistan’dan çekilmesine yönelik bir plan veya çalışma var mıdır?

Afganistan’da bulunan Türk askerleri hangi görevleri yürütmektedir?

Türk kamuoyunda gündeme gelen 'Afganistan’daki Türk askerleri ABD askerlerini korumakta ve ABD askerlerine kılavuzluk yapmaktadır' iddiaları doğru mudur?

7-10 Ekim 2001 tarihinde TBMM’de kabul edilen Başbakanlık tezkeresi çerçevesinde bugüne kadar Afganistan’a kaç asker gönderildi?

2001’den bu yana Afganistan’da kaza, saldırı veya diğer olaylarda şehit düşen veya gazi olan askeri personel sayısı kaçtır?
Helikopterin düştüğü bölge hangi ülkenin kontrolü altındadır?

Helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Türk askerleri, bir süre önce bir ABD askerinin 16 sivili öldürmesi ile ilgili bir inceleme yapmışlar mıdır? Yaptılar ise olayın tanıkları veya ölen 16 Afganistan vatandaşının yakınları ile görüşmüşler midir?”

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com